https://twitter.com/sinanaaygun
http://erikelhukuk.com/
» “2021 DÜNYA BELEDİYE BAŞKANI ÖDÜLÜNE” talip olan Mansur Yavaş, Belediyeyi 2 yılda 3 milyar 45 Milyon lira borçlandırmasına rağmen, Peki; vaatlerini yerine getirip, projelerini gerçekleştirdi mi? İşte, gerçekler

“2021 DÜNYA BELEDİYE BAŞKANI ÖDÜLÜNE” talip olan Mansur Yavaş, Belediyeyi 2 yılda 3 milyar 45 Milyon lira borçlandırmasına rağmen, Peki; vaatlerini yerine getirip, projelerini gerçekleştirdi mi? İşte, gerçekler

Peki; 2 yılda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı kasasını 3 Milyar 45 Milyon lira borçlandıran Mansur Yavaş, ileri sürüldüğü gibi, vaatlerini yerine getirip, projelerini gerçekleştirdi mi?
Paylas
“2021 DÜNYA BELEDİYE BAŞKANI ÖDÜLÜNE” talip olan Mansur Yavaş, Belediyeyi 2 yılda 3 milyar 45 Milyon lira borçlandırmasına rağmen, Peki; vaatlerini yerine getirip, projelerini gerçekleştirdi mi? İşte, gerçekler
https://www.esgayna.com/
Güncel - 31 Mart 2021, Çarşamba 00:00:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP’den seçilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, gerçekleştirdiği projeler, şeffaf yönetim uygulamaları ve Pandemi sırasında toplum sağlığının korunması için yaptığı çalışmalar gerekçe gösterilerek;

 

‘City Mayors Foundation’ (Belediye Başkanları Vakfı) tarafından düzenlenen ‘World Mayor’, ‘2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü’ne aday gösterildiği Mansur Yavaş ve ekibi tarafından, büyük bir başarı zaferi kazanılmış algısı ile sosyal medyada sürekli paylaşımlar yaptılar..

 

Peki; 2 yılda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı kasasını 3 Milyar 45 Milyon lira borçlandıran Mansur Yavaş, ileri sürüldüğü gibi, vaatlerini yerine getirip, projelerini gerçekleştirdi mi? 

 

Mansur Yavaş'ın vaatleri havada kaldı! Borçlandı ama hizmet yapmadı

 

CHP'den Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına aday gösterilen ve sadece Başkanlık koltuğunu kazanabilen Mansur Yavaş, iki yılda vaatlerinin yüzde 95’ini yerine getiremedi

 

"Başkenti hizmetle tanıştıracağım" diyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimler öncesi verdiği sözleri yerine getirmedi. Yavaş'ın verdiği vaatlerin çok büyük kısmı havada kaldı.

 

Tüm bunlara rağmen belediye iki yılda toplam 3 milyar 45 milyon lira borçlandı.

 

İŞTE MANSUR YAVAŞ GERÇEKLERİ

 

Millet İttifakı tarafından aday gösterilen ve Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığına seçilen Mansur Yavaş, seçimden önce verdiği sözlerin büyük çoğunluğunu yerine getirmedi.

 

Mansur Yavaş, seçimden önce "58 kilometre metroyu planlıyoruz" dedi ancak 7.4 kilometrelik hattın proje ihalesini 2021 yılının başında gerçekleştirdi.

 

"Köylerde yaşayanların su ücretleri sembolik olarak 2 ya da 3 kuruşa indirilecek" diyen Yavaş, suya yüzde 80 zam yapılmasını istedi.

 

Ankara'daki 7 bin 701 taksinin hepsine ücretsiz tablet dağıtılacağı sözünü verdi ancak tablet dağıtamadı.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan hiç kimsenin işten çıkarılmayacağını söyleyen Yavaş'ın göreve geldikten sonra 220 personeli çıkarıp, 7 bin 500 kişiyi işe alması; "bu kadarına da pes" dedirtti.

 

ANKARA'DA EKMEĞE YÜZDE 78.5 ZAM

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, iki yılda hem suya hem de ekmeğe fahiş zam yapılmasını istedi. Mansur Yavaş, öncelikle suya yüzde 80 zam yapmak istedi. Yavaş'ın suya zam teklifi, AK Partili ve MHP'li meclis üyelerin karşı oylarıyla reddedildi.

 

Yavaş, Halk Ekmeğe ise toplam 3 kez zam yaptı ve ekmeğin fiyatı yüzde 78.5 yükseldi. 70 kuruş olan Halk Ekmek fiyatı yapılan zamla 90 kuruş oldu. Temmuz ayında 1 liraya çıkarıldı. 4 Ocak'tan itibaren ise 1 lira 25 kuruş olarak satışa sunuldu.

 

5 SENE İÇERİSİNDE 58 KİLOMETRE METRO HATTI

 

9 Ocak 2019'da Mansur Yavaş, "5 yıl içerisinde 58 kilometre metroyu planlıyoruz. Zaten Atapark projesi çok çabuk yapılabilecek proje. Her tarafta ağaçlandırmaya uygun yollar var. İnşallah en kısa zamanda başlayacağız" iddiasında bulundu.

 

Mansur Yavaş, 11 Ocak 2021'de ise Mansur Yavaş, "Mamak'ı AŞTİ-Dikimevi arasındaki ANKARAY hattına bağlayacak raylı sistemler projemizde yeni bir adım atıyoruz. Yaklaşık 7,4 kilometre ve 8 istasyondan oluşan projemizin zemin etüt sondaj çalışmalarına başladık" dedi.

 

5 yıl içerisinde 58 kilometre metro yapacağını iddia eden Mansur Yavaş, iki sene içinde metro sadece 7.4 kilometrelik hattın proje ihalesini yaptı.

 

ULUS TRAFİĞİNİN YERİN ALTINA İNMESİ

 

Seçimlerden önce Ulus ve Kızılay yeniden projesi kapsamında Ulus trafiğinin yerin altına indireceğini söyledi ancak hiçbir işlem yapılmadı. Sabahın erken saatlerinde Halk Ulaşım adı altında ücretsiz ulaşım hizmeti yapacağını söyledi ancak yapmadı.

 

Kızılay'a belirli zamanlarda meydanın araç trafiğine kapatılmasının sözünü verdi ancak bu projeyi de hayata geçiremedi.

 

Yavaş, 1 Şubat 2019'da Ankara Tunalı Hilmi Caddesindeki Karum Taksi durağını ziyaret ederek burada taksici esnafıyla buluştu.

 

Yavaş, taksicilerin sorunlarına çözüm bulunacağını, Ankara'daki 7 bin 701 taksinin hepsine ücretsiz tablet dağıtılacağı sözünü verdi. 2 yıl geçti taksicilerin tabletleri halen verilmedi.

 

KADINLARA ÖZEL KART FİYASKO ÇIKTI

 

Ev temizliğine çalışan kadınlara özel ulaşım kartı vereceğini vaat eden Mansur Yavaş'ın bu sözü de fiyasko çıktı.

 

Ankara'da su fiyatlarını indireceğini iddia eden Yavaş, bu sözünü yavaş yavaş çiğnedi. 18 Mart 2019'da "Köylerde yaşayanların su ücretleri sembolik olarak 2 ya da 3 kuruşa indirilecek", 22 Şubat 2019'da ise "Biz suyu Allah'ın nimeti olarak görüyoruz ve sudan para kazanılmayacağına inanıyoruz" diyen Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra suya yüzde 80 zam yapılmasını istedi.

 

İŞTE MANSUR YAVAŞ'IN HAVADA KALAN VAATLERİ

 

*4 Şubat 2019'da Mansur Yavaş, "Her mahalleye bir, hatta birden çok kreş yapacağız. Kadınlar sırf çocuklarına bakacak kimse yok diye işi bırakıyorlar" dedi.

 

TÜİK verilerine göre Ankara'da 25 ilçede toplam 1425 mahalle bulunuyor. 3 kreş yapıldı.

 

*2 Aralık 2019'da Mansur Yavaş, "Atanamayan öğretmenlerimizin istihdamına katkıda bulunmak istiyoruz" dedi. Atanamayan öğretmenler, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde çalışmıyor.

 

*Seçimden önce Mansur Yavaş: "Japonya'da hiç kimsenin gitmediği yerde olan bir öğrenci için tren seferleri yapılmıştır. Bu kızcağız okuldan mezun oluncaya kadar sadece bu öğrenci için tren çalışmış.

 

Bunu bir hak olarak görüyorum. Bir öğrenci için tren gitmiş ve gelmiş. Çağdaş ülkelerdeki gibi ulaşım olmalıdır. Siz kar ve zarar amaçlı bakamazsınız. Belediye kamu hizmeti yapan bir kurum. Bir kişi için bile olsa ulaşımın devam etmesi gerekir. Biz ulaşıma böyle bakıyorum" iddiasında bulundu.

 

OTOBÜS HATTINI İPTAL ETTİ

 

Aynı Yavaş, göreve gelir gelmez Altındağ ilçesi Kavaklı ilkokul ve ortaokul öğrencileri için okula gidiş-geliş saatlerinde verilen otobüs hattını iptal etti.

 

*9 Ocak 2019'da "işçi çıkarmayacağım" diyen Mansur Yavaş, şunları söylemişti: "Şimdi belediye işçileri işten çıkarılacak mı? Ankara Belediyesi'nde insanlara diyorlar ki, 'Mansur Yavaş seçilirse gelecek sizi işten atacak'. Biz şöyle bakarız, Ankara Belediyesi'nde çalışan herkes benim mesai arkadaşımdır. Herkes ev bakıyor, çocuk okutuyor.

 

Baba çocuklarının kahramanı... Bunu kendime yakıştıramam. Emeğinin karşılığını veren herkes benim mesai arkadaşımdır. Ben onları ne zorla mitinge ne de maça götüreceğim.

 

Yani ben 'Vallahi billahi çıkartmayacağım' mı diyeceğim. Şunu söyleyebilirim, onlara Mansur Yavaş sözü verebilirim."

 

Mansur Yavaş, göreve geldikten sonra 220 kişiyi çıkardı. 2 bin 700 kişiyi de işe aldı.

 

*26 Kasım 2019'da Ankara Büyükşehir Belediyesi, 6 güzergâhtan oluşan 53,7 kilometrelik "Bisiklet Yolu Projesi"ne 3 ay içerisinde başlanacağını bildirdi. 5 Şubat 2021'de ise Milli Kütüphane-Beşevler güzergâhında tamamlanan 900 metrelik 1. etap bisiklet yolu açıldı.

 

* 18 Mart 2019'da seçim öncesi yaptığı konuşmada Mansur Yavaş: "Köylerdeki evlerin hemen hemen hepsine güneş enerjisi takacağım. İstiyoruz ki köylerde yaşayan vatandaşlarımız ne elektrik ne de su parası ödesin" ifadelerini kullandı. 2 yıl geçmesine rağmen köylerdeki evlere güneş enerjisi takılmadı.

 

ANKARA FUAR VE KONGRE MERKEZİ BİTİRİLEMEDİ

 

*25 Haziran 2019'da Mansur Yavaş, "Yaklaşık 1 yıl içerisinde fuar alanının inşaatı bitecek gibi gözüküyor. Biz de bu süreçte fuarı işletecek yapıyı oluşturmalıyız" dedi. Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi iki sene geçmesine rağmen bitirilemedi.

 

Sık sık mecliste kendisine yönelik eleştirilere tahammül edemeyen, itiraz edenleri azarlamaya çalışan Mansur Yavaş; her okula hemşire, hastanede kalma süresi kısalacak gibi komik vaatlerde bulunmuştu.

 

Tüm bunlara rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2 yıl içinde toplam 3 milyar 45 milyon lira borçlandı. Yavaş'ın bu dev rakamı vatandaşın hizmetine sunmak yerine nereye harcadığı belli değil.


Bu Haber 88667 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir