Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven pandemi döneminde kapalı olan kahvehanelerden çöp vergisi istendiğini vurgulayarak,

 

“17 aydır kapalı olan kahveci esnafından çöp vergisi alınıyor. Biz çalıştırmadığımız, kapalı olan bir iş yerimizin neden çöp vergisini ödüyoruz. Bir türlü anlam veremiyorum” diye sitem etti..

 

"Pandemi döneminde birçok esnaf iş yapamadı. En çok mağdur olan kesimlerden birisi de kahvehane esnafıydı. Dükkanlarını aylarca açamadılar, açtıklarında da oyun oynanmasına izin verilmedi. Şimdi normalleşme dönemine girildi ve kahvehane esnafı toparlanmaya çalışıyor"

 

Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven,  yaptığı açıklamada, kendilerinden; kapalı oldukları döneme ilişkin çöp vergisi istendiğini açıkladı.

 

Güven, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’e seslenerek; şunları söyledi,

 

“17 aydır kapalı olan kahveci esnafından çöp vergisi alınıyor. Bu çöp vergisi haksız kazançtır. Yıllık 1200 lira ödüyoruz. Biz çalıştırmadığımız, kapalı olan bir işyerimizin neden çöp vergisini ödüyoruz. Bir türlü anlam veremiyorum. Bir kanun çıkarsınlar, 17 ay kapalı olan kahveci esnafı mücbir sebebe alınsın. Çöp vergisi alınmasın.”

 

Güven, koronavirüs vakalarının arttığına da dikkat çekerek, yurttaşlara aşı çağrısı yaptı. Güven, “Bir daha bizim işyerlerimiz kapanmasın. Bizim işyerlerimizin kapanması ne demek biliyor musunuz? Kahveci esnafı ve küçük esnafın intiharı demek” dedi.