http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» CHP’li Av. Erdoğan Kılıç : “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. maddesine göre Sözleşmeye taraf tüm devletler AİHM kararlarına uymaya mecburlardır”

CHP’li Av. Erdoğan Kılıç : “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. maddesine göre Sözleşmeye taraf tüm devletler AİHM kararlarına uymaya mecburlardır”

Eğer bir üye devlet bir kararı uygulamazsa, Bakanlar Komitesi, ilgili üye devlete siyasi ve diplomatik baskı uygular. Taraf bir devletin bir kararı uygulamaması, gerçekten de Sözleşmeye taraf tüm diğer devletlere yönelik bir yükümlülük doğurur.
Paylas
CHP’li Av. Erdoğan Kılıç : “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. maddesine göre Sözleşmeye taraf tüm devletler AİHM kararlarına uymaya mecburlardır”
http://erikelhukuk.com/
Siyaset - 24 Aralık 2020, Perşembe 15:15:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Av. ERDOĞAN KILIÇ yazdı

www.haber2000.com

 

AİHM KARARLARI BAĞLAYCIDIR!

...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) taraf Türkiye dâhil tüm Avrupa devletleri için doğrudan bağlayıcılığı bulunuyor.

 

"AİHM kararları üye devletler için bağlayıcıdır. Ne var ki bu kararlar ulusal hukuk düzeninde derhâl sonuç vermez..

 

Ulusal mahkeme kararlarını, düzenlemeleri ya da kanunları hükümsüz kılmaz.

 

AİHM kararları, AİHM’in insan haklarına yönelik bir ihlalin olduğunu tespit ettiği kararın iyi niyetle, yani tam olarak ve süratle- infaz edilmesi için uluslararası hukuk anlamında bir yükümlülük getirir.

 

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. maddesine göre Sözleşmeye taraf tüm devletler AİHM kararlarına uymaya mecburlardır.

 

AİHM’in bir kararının infazı Mahkemenin hükmettiği adil tazminatın ödenmesi ile sınırlı değildir.

 

Söz konusu üye devletin, AİHM kararlarının tam anlamıyla infaz edilmesini temin etmek için başka tedbirler (bireysel ve genel tedbirler) alması gerekir.

 

Bireysel anlamda alınan tedbirler, bir ihlalin sonuçlarını ortadan kaldırmaya yönelik alınması gereken tedbirlerdir (Örneğin bir sanığın haklarının ihlal edilmesi nedeniyle serbest bırakılması ya da yargılamanın yenilenmesi).

 

Genel tedbirler ise gelecekteki benzer ihlalleri önlemek için alınması gereken tedbirlerdir (örneğin mevzuat

Değişikliği, mahkemelerin içtihatlarının ya da idari uygulamanın vs. değişikliği) .

 

Avrupa Konseyinin yürütme organı olan Bakanlar Komitesi, kararların infazının denetiminden sorumludur.

 

Bakanlar Komitesinin rolü, kararların infazının denetlenmesi ile sınırlıdır (Yani bu Komite bir kararın uygulanıp uygulanmadığını tespit eden Komitedir, bu müşterek bir çalışmadır).

 

Bir kararı infaz etme yükümlülüğü, kararın tam anlamıyla infazını gerçekleştirecekleri yolu seçme özgürlüğü bulunan üye devletlere düşer.

 

Eğer bir üye devlet bir kararı uygulamazsa, Bakanlar Komitesi, ilgili üye devlete siyasi ve diplomatik baskı uygular.

 

Taraf bir devletin bir kararı uygulamaması, gerçekten de Sözleşmeye taraf tüm diğer devletlere yönelik bir yükümlülük doğurur.

 

Böylece Avrupa Konseyi üye devletlerinin yüksek mahkemelerinin, özellikle de Anayasa mahkemelerinin, bu süreçte oynadıkları önemli rol anlaşılabilir.

 

AİHM içtihadı uyarınca anayasal hak ve özgürlüklere ilişkin yapılan geçerli yoruma dayanarak Sözleşmeye uygun yargısal uygulamaların gelişmesi ve insan haklarına uygun hukuk külliyatının oluşması, yalnızca bireysel hakların korunması için gerekli olmakla kalmayıp aynı zamanda uluslararası, Avrupa ve ulusal boyutlarıyla hukukun üstünlüğünün vazgeçilmez bir unsurudur.

 

Anayasa mahkemesinin alt mahkemeler üzerinde kendi yetkisi bakımından yol gösterici mahiyetteki duruşu, mahkemeler hiyerarşisi ilkesinin bir sonucudur.

 

Hukukun üstünlüğüne göre hareket eden bir devlette, Anayasa mahkemesinin kararlarına ve yorumuna “direnmenin” yeri yoktur.

 

Anayasa mahkemesi kararları sadece umumi mahkemeleri değil aynı zamanda yürütme erki dâhil olmak üzere tüm devlet erklerini bağlar.

 

Anayasa mahkemesinin yetkisine yönelik bir müdahalenin anayasa mahkemesinin yetkisi ve hukukun üstünlüğü yönünden ciddi sonuçları olur ve devlet yapısının dengesini, güç dağılımını da etkiler. Nihayetinde

Demokrasiye zarar verir.

 

Bu açıdan bakıldığında Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkının getirilmesi, ulusal düzeyde etkili şekilde insan haklarının korunmasında önemli bir adımdır.

 

İlaveten Avrupa Hukuk sisteminin yakınlaşmasını ve bütünlüğünü sağlamak için olağanüstü bir araçtır”


Bu Haber 191553 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir