http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ; “Birçok sakıncası bulunan ve topluma dayatılan Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi iflas etmiş, karaya vurmuştur”

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ; “Birçok sakıncası bulunan ve topluma dayatılan Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi iflas etmiş, karaya vurmuştur”

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal : “Birçok sakıncasını daha o günden tespit edip ortaya koyduğumuz bu sistem değişikliğinin, günü geldiğinde önce kendisini hazırlayanları mağdur edeceğini görmüştük. Ve iş o gün bugündür. Dünya’da kendi kendine yeten 7 ülkeden biri iken, samanına kadar ithal eden ülke yaratma becerisini gösteren zihniyetin elbette gemi karaya oturunca sığınacağı kapı hukuk olacaktır”
Paylas
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ; “Birçok sakıncası bulunan ve topluma dayatılan Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi iflas etmiş, karaya vurmuştur”
http://erikelhukuk.com/
Siyaset - 15 Aralık 2020, Salı 18:36:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, “EKONOMİ, HUKUK, DEMOKRASİ ve İNSAN HAKLARI REFORMU” konusunda hazırlanan “DSP ÖNERİLERİ” çalışmasını paylaşmak üzere İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti.

 

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’a, Parlamento ve Hükümetle İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi ile Hukuk İşleri ve Siyasi İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av. Onur İste eşlik etti.

 

İYİ Parti’den, Siyasi İşler Başkanı Cihan Paçacı, Seçim Politikaları Başkanı Tolga Akalın ve Hukuk Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdeem görüşmeye katıldı.

 

DSP Genel Başkanı Aksakal, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e;  “EKONOMİ, HUKUK, DEMOKRASİ ve İNSAN HAKLARI REFORMU”na ilişkin önerilerinin yer aldığı çalışmayı sundu.

 

Görüşmenin ardından DSP Genel Başkanı Önder Aksakal yaptığı açıklamada;

 

“Bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirilen EKONOMİ ve HUKUK’ta Reform arayışları, var olan sıkıntıların bir anlamda gün yüzüne yansıması olarak değerlendirilebilir.

 

Ve esasen bizlerin de her fırsatta ortaya koyduğu haklı gerekçelerle yakındığımız birçok olumsuzlukların temelinde de başta Hukuk sistemindeki çarpıklıklar ve bu çarpıklığı içselleştirmiş zihniyetin Ekonomi işleyişinde yarattığı sorunlar vardır” vurgusunu yaparak, şu değerlendirmeleri aktardı;

 

“2017 yılında gerçekleşen ve sonucu itibariyle dahi tartışmalara sebep olan yeni Anayasa, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında, gerçekten hangi amaca hizmet ettiği yönünde kimsenin de makul bir anlam yükleyemediği bir yönetim biçimi bu topluma dayatıldı.

 

Birçok sakıncasını daha o günden tespit edip ortaya koyduğumuz bu sistem değişikliğinin, günü geldiğinde önce kendisini hazırlayanları mağdur edeceğini görmüştük.

 

Ve iş o gün bugündür.

Dünya’da kendi kendine yeten 7 ülkeden biri iken, samanına kadar ithal eden ülke yaratma becerisini gösteren zihniyetin elbette gemi karaya oturunca sığınacağı kapı hukuk olacaktır.

 

‘Adalet Mülkün Temelidir’ sözüne, öyle üç kelimelik cümle nazarıyla yaklaşılırsa varılacak nokta bugünkünden farklı olmayacaktır.

 

Demokratik Sol Parti olarak, 97 yıllık Cumhuriyetin temel değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine olan inanç ve bağlılığımızla Milliyetçi, Vatansever, Sol bir parti olduğumuzu her fırsatta vurguluyoruz.

 

Bugün de aynı anlayış içerisinde, yönetimde yapılan yanlışların karşısında ‘avucunu ovuşturmak’ bizim siyaset anlayışımız olmamıştır. Dolayısıyla bildiğimiz doğruları ve yapılan yanlışlara karşı çözüm önerilerimizi muhatapları ile paylaşmak en önemli ilkelerimizin başında gelir.

 

Evet.. Ekonomide ve Hukuk’ta çok ciddi reformların zaman geçirmeden gerçekleştirilmesi zarureti vardır. Ancak yapılması düşünülen bu reformların, hukukun üstünlüğü anlayışından sıyrılarak, hukuku kendine uygun hale getirme çabasına dönüşürse, işte bunun altından hiç kimse kalkamaz, o zaman oluşacaklar karşısında o hukuk da kimseye merhem olmaz.

 

Gündeme getirilen bu reform arayışlarına katkı sunmak amacıyla hazırladığımız Önerilerimizi sunmak üzere iktidar ve muhalefet partilerinin sayın Genel Başkanlarından istediğimiz randevular çerçevesinde dün Cumhuriyet Halk Partisini ziyaret etmiştik, bugün de İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Akşener’e sunmak üzere bir ziyaret gerçekleştirdik.

 

Ekonominin lokomotifinin üretim olduğu gerçeğinden hareketle başta tarımsal üretim olmak üzere sanayi ve teknoloji üretimlerinin güçlendirilmesi ve bu sürecin özel sektör yapılanmalarında zaman zaman varlığını gözlemlediğimiz tereddütlü yaklaşımlarına devletin vaziyet alarak sorumluluğa ortak ve öncü olduğu KARMA EKONOMİ’ye dönmenin şart olduğunu düşünüyoruz.

 

Bunun için öncelikle tarım dışı bırakılan 13,5 milyon hektar tarım arazisinin ivedilikle sisteme yeniden sokulması, Büyükşehir Yasası’nın değiştirilerek köylerin köylülere geri verilmesini ve İl Genel Meclislerinin güçlendirilmesini öneriyoruz.

 

Hukuksal güvencenin olmadığı yerde, ekonomik güvence de yok demektir. Yatırımcı kendini hukuki olarak güvencede görürse parasını sisteme sokar. Bu yabancı yatırımcı için de yerli yatırımcı için de böyledir.

 

Aksi takdirde devleti yönetenler vatandaşın yastık altındaki birikimlerine muhtaç hale gelirler. Yabancı paralar karşısında yerli parasını güvende tutmak isteyenlere geri dönüş çağrısında bulunurlar.

 

Para, bir milletin itibarıdır ve bize göre paranın rengi vardır. Türk parasının rengi de al bayrağımızın rengi gibi kırmızıdır.

 

‘Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun’ düsturu herkesin sahiplenmesi gereken önemli bir olgudur. Hukuk sisteminde, HSK yapılanmasından Hakim Yargıtay’a üye seçimine, Mahkemelerin şahsileştirilmesinden Yüksek Seçim Kurulu’na kadar bir çok alanda önerilerimizi içeren bu çalışmamızın ülkemize, halkımıza ve siyaset kurumuna hayırlı katkılar vermesini diliyorum”

 

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal; 16 Aralık Çarşamba (Yarın) Saat: 14:00 Demokrat Parti’yi ve 17 Aralık Perşembe Saat: 14:00’da Büyük Birlik Partisi’ni ziyaret edecek.


Bu Haber 209779 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir