http://www.haber2000.com/-kirsehir-ilim-yayma-cemiyetinden-kiz-ogrenci-yurdu-insaatinin-tamamlanmasi-icin-haydi-bir-tugla-da-sen-koy-cagrili-bagis-kampanyasi-21370.html
http://www.haber2000.com/
» Şehadetinin 40. Yılında andığımız Gün Sazak’ı kimler Şehit etti?

Şehadetinin 40. Yılında andığımız Gün Sazak’ı kimler Şehit etti?

Kaçakçılarla ve hainlerle etkin mücadele veren eski Gümrük ve Telek Bakan Gün Sazak`ı kimler niçin öldürdü? DHKP-C örgütü taşeronluk mu yaptı? Örgüt Türkeş`e ne mesaj vermek istedi? Sazak`ın öldürüldüğü gün Başbuğ Türkeş ülkücü gençlere neleri ikaz etti?
Paylas
Şehadetinin 40. Yılında andığımız Gün Sazak’ı kimler Şehit etti?
https://www.esgayna.com/
Güncel - 27 Mayıs 2020, Çarşamba 00:00:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÖKTÜRK TUNÇTÜRK yazdı

 

www.haber2000.com

 

Türk siyasi tarihinin “efsane ve dürüst devlet adamı” olarak anılan ve 40 yıl önce eli kanlı sol örgüt DHKP-C tarafından pusuda Şehit edilen, Başbuğ Türkeş’in en yakın yol arkadaşı GÜN SAZAK’ı saygı ve rahmetle anıyorum..  

 

GÜN SAZAK’IN ŞEHİT EDİLDİĞİ GÜN, ANKARA BAHÇELİEVLER MHP GENEL MERKEZDEYİZ


12 Eylül 1980 öncesi 49 fraksiyona ayrılan tüm Sol örgütlerin tek hedefi MHP ve Ülkücü kuruluşlar idi. Bu örgütler ateşli silahlar açısından ve para bakımından o kadar güçlenmişlerdi ki, artık Ülkücüler; bu örgütler karşısında olağanüstü şekilde etkisiz ve korunmasız kalmışlardı.


Öyle günler oluyordu ki, Sol örgütler bir günde 20 ülkücüyü katlediyordu.


Gün Sazak, MHP’nin her konuda direği durumundaydı. Özellikle maddi konuda MHP’yi ayakta tutan tek kişi niteliğindeydi.


Ve Sazak aynı zamanda Alpaslan Türkeş’in sağ kolundan öte her şeyi idi.


Kaçakçıların yolgeçen haline gelen gümrük kapıları, Sazak’ın Bakanlığında ve Namık Kemal Zeybek’in müsteşarlığında tamamen temizlenmiş ve MHP’ye toplumda büyük bir sempati kazandırmıştı.


40 yıl öncesinin 27 Mayısında pusuya düşürülüp çapraz ateşler sonucu şehit edilen Gün Sazak’ın ölüm haberi, tüm MHP ve Ülkücü kuruluşlara tam bir şok yaşamıştı.


Olayın akabinde Ankara-Bahçelievler 3. Caddede ki MHP Genel Merkezine gelen Türkeş, olağanüstü bir şekilde üzüntü içerisindeydi.


Türkmen Onur, Mehmet Doğan, Yaşar Okuyan, A.Kadir Erdil, Nevzat Köseoğlu, Mahmut Akıllı ve ben kendisini karşıladık .

 

 Bize ayaküstü şu önemli ikazlarını tüm gençlik teşkilatlarına derhal iletilmesini istiyordu.“Bunların tek amaçları bizi ağır tahrikler içine sokup, terör ve şiddetin içine çekmek ve ülkeyi bölmektir. Aman gençlerimiz bu tahrike asla kapılmasınlar. Herkesi uyarın. Herkes sakin olsun”

 

TÜRKEŞ’E ATILAN SAZAK’I ÖLDÜRTME ÇAMURUMHP’nin ayakta kalmasını maddi imkânları ile sağlayan Gün Sazak’ın şehit edilmesinden sonraki günler de, herkes birer-birer senaryolar üretmeye başladılar.


Bu senaryoların en çirkini ise Gün Sazak’ı, Türkeş’in öldürttüğü iddialarıydı.


Alçakça üretilen bu senaryoya göre; gerek MHP içinde yıldızı parlayan ve gerekse Ülkücü kuruluşlar içinde çok büyük sempati toplayan Sazak’ın, kendisine yakında rakip olacağını düşünen Türkeş, Sazak’ı o kargaşalı günlerde öldürtmüştü.


Bu senaryoyu üretenlerin amacı genç Ülkücülerin kafalarını karıştırıp beyinlerine nifak tohumlarını ekip, camiayı içerden parçalamaktı.


Elbette ki bu hain senaryoya kimse kanmadı.GÜN SAZAK’I KİMLER ŞEHİT ETTİ VE MHP İLE TÜRKEŞ’E NE MESAJ VERİLMEK İSTENDİ?Bu tartışmalar sürerken o zaman DEV-YOL ve DEV-SOL ile DEV-GENÇ’ e güç bakımından rakip olan DHKC (Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi) suikastı üstlenmişti.


Örgüt, adeta o zaman tüm bölücü örgütlere karşı amansız mücadele veren Türkeş ve Ülkücü gençliğe şu mesajı veriyordu.“Bakın sizlerin 2. adamınızı çok kolay bir şekilde ortadan kaldırdık. İstediğimiz de birinci kişi olan Başbuğ’u da ortadan kaldırabiliriz”Sazak, Gümrük Bakanı olduğunda müsteşar olarak Namık Kemal Zeybek’i atamış ve kapılardaki kaçakçılıklarla ve rüşvetlerle amansız bir şekilde mücadele etmesini istemişti.

 

Zeybek ise kendisine kurduğu bir ekip ile kapılardaki tüm rezaletleri kısa zamanda temizlemiş, topluma takdir dolu önemli bir icraat sunmuşlardı.Gün Sazak, bu icraatları ile her türlü gayri meşru işleri yapan çeşitli çetelerin tam hedefi haline gelmişti.


Büyük bir ihtimalle gayrimeşrucular, o kargaşalı dönemde ve DHKC’nin varlığını ispat etme çabalarını da kullanarak, bu eşkıya örgütünü taşeron olarak kullandılar.


Çünkü yılar sonra Cumhuriyet gazetesinde yazılan “Gün Sazak’ı kimler ve niçin öldürdü’ içerikli yazı dizisine açıklama gönderen DHKC’nin ifadeleri bunu işaret etmekteydi.


Örgüt açıklamasına Sazak’ı faşist örgütleri finanse ettiği için öldür dürdüklerini belirtiyorlardı.

 

Oysaki Sazak, her zaman Ülkücü gençliğin tahriklere kapılmaması ve şiddetten uzak tutulmaması için telkinlerde bulunmaktaydı.

 

İşte DHKP-C’nin Cumhuriyet gazetesine gönderdiği ve taşeron olduğunu gösteren o açıklaması.DHKC Özel Açıklamalar: Cumhuriyet Gazetesi'ne: Faşist Şef Gün Sazak'

Faşist Şef Gün Sazak’ın Cezalandırılma
Gerekçesi Çarpıtılamayacak NetliktedirGazetenizde, 1 Şubat 2006 tarihinden itibaren “12 Eylül'e Doğru 5 Cinayet” başlığıyla bir yazı dizisi yayınlandı.


Dizide, Abdi İpekçi, Cevat Yurdakul, Hamid Fendoğlu ve Doğan Öz cinayetleri ile birlikte Gün Sazak'ın cezalandırılması “karanlık dönem” olarak nitelendirilmektedir.

 

“Karanlıktan” kastın, tüm bir dizi boyunca kontrgerilla olduğu anlaşılmakta, dizi yazarlarından birinin, “Bütün bu cinayetler neden orta yerde kalmıştı?” sorusuyla bu durum daha da açık olarak işaret edilmektedir.Kontrgerillanın Psikolojik Savaşına KatkıDizi; kontrgerillayı, Özel Harp Dairesi'ni tartışmak iddiasındadır. Ancak, kontrgerillanın on yıllarca katliamlarına maruz kalan devrimciler ve devrimci bir eylem hakkında yaratılmak istenen şaibe ile tam da kontrgerillanın psikolojik savaşına hizmet etmektedir.

 

 “Gün Sazak neden öldürüldü?

 

Gün Sazak'ı öldürmeye gidenleri kimler yönlendirdi?...” gibi sorular, Gün Sazak'ın oğlunun konuşturularak, faşist şefin adeta hiçbir suçu olmayan bir “melek” gibi sunulması, Sazak'ı cezalandıran devrimci hareketin “dış güçler” demagojisi ile birlikte anılması, kontrgerillanın devrimci mücadele hakkında şaibe yaratma kampanyasının söylemleridir.


Sözü edilen ilk dört cinayetin, kontrgerilla devletinin ve onun kullandığı MHP'li faşistlerin cinayetleri olduğu belgeleri ile sabittir.


Bir o kadar tartışmasız bir başka gerçek ise; MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ın cezalandırılmasının, o günün koşullarında faşist teröre, kitlesel katliamlara karşı devrimcilerin verdiği en üst düzeyde cevaplardan biri olmasıdır. Bu gerçeği tarih de böyle kaydetmiştir.


Gün Sazak’ın cezalandırılmasını kontrgerilla, “karanlık dönem” gibi kavramlarla tartışmak, Türkiye devrimci hareketinin tarihine saldırmaktır, gerçekleri ters yüz etmektir.

 

Bu, bilinçli bir çaba değilse, cehalettir. Faşist terörü aklama demagojisi olan “sağ sol örgütler aynı güçler tarafından kullanıldı” safsatasının propagandasını yapmaktır.


Gün Sazak’ın cezalandırılması, gösterilmek istenenin aksine, tam da kontrgerillaya, oligarşik devletin silahlı milis güçleri olarak hizmet eden ve bugün artık kontrgerillanın en önemli eleman kaynağı olduğu tartışmasız olan MHP'ye vurulan en büyük darbelerden biridir.Gün Sazak Faşist Terörün Baş sorumlularından BiriydiGün Sazak’ın cezalandırılması, askeri ve siyasi olarak; üzerinde şaibe yaratılamayacak, komplo teorileri kurulamayacak kadar nettir.


Büyük toprak sahibi Gün Sazak, sadece tüm Türkiye halkına kan kusturan 2. Milliyetçi Cephe iktidarının bir bakanı olarak suçlu değil, aynı zamanda MHP’nin Genel Başkan Yardımcısı olarak, faşist hareketin bütün katliamlarının, cinayetlerinin planlanmasından da sorumludur.


Yüzlerce insanımızın katledildiği, hamile kadınların karınlarının deşildiği Kahramanmaraş katliamının planlayıcılarındandır.


Bakanlığı süresince oluşturduğu “denetçi grup”larla Türkiye genelinde sivil faşist örgütlenmeyi güçlendirmiştir. Bu faşist örgütlenme, halka karşı terör olarak kendini göstermiştir.


Faşist hareketin finanse edilmesine mafya ile kurulan ilişkilerin özel bir yeri vardır. Gümrük ve Tekel Bakanlığını bu amaçla kullanmış, faşist hareketin mafya, kaçakçılık rantından pay almasının zeminini hazırlamada aktif rol oynamıştır.


Yüz binlerce gencimizin faşizme kitle tabanı haline getirilmesinin, kontrgerillaya tetikçi olarak devşirilmesinin, halka karşı faşist saldırılarda kullanılmasının baş sorumlularındandır.

Türkeş’in “O dönemlerde Türkiye çapında 250 bin genci eğittik. Gençleri Ankara’da seminerlerden geçiriyorduk. Türkiye’yi 10 bölgeye ayırdık. Her bölgeye eğitimci adıyla yerleştirilmiş öğretmenler tayin ettik.

 

Bunların altlarına otomobiller verdik. Bu işleri rahmetli Gün Sazak’la birlikte organize ettik.” (Türkeş’in Anıları, Syf:404) sözleri dahi, cezalandırılmayı binlerce kez hak ettiğinin belgesidir.


Yazı dizisinde “Gün Sazak kimdir?” başlıklı bölümde, Sazak’ın bu suçlarından birine bile değinilmemekte, yukarıda aktardığımız gibi en azından belgelenmiş suçları dahi görmezden gelinmektedir. MHP açık ki kontrgerillanın bir parçasıdır.

 

 O halde, bu yazı dizisi, kontrgerillayı teşhir için mi, yoksa onun suçlarını ve ona hizmet eden suçluları gizlemek için mi yapıldı?


Devrimci Sol tarafından, 27 Mayıs 1980 tarihinde Ankara’da ölümle cezalandırılmasının ardından yapılan üstlenme açıklamasında da suçları, neden cezalandırıldığı hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde ifade edilmiştir.


Cumhuriyet Gazetesi ve diziyi hazırlayan yazarlar da bu gerçekleri çok iyi bilmektedir.

 

Cumhuriyet, tarihi çarpıtma sorumsuzluğundan vazgeçmeli, faşistlerin kanlı geçmişlerini aklama kürsüsü olmamalıdır. Devrimci eylem hakkında şaibe yaratanlar, karşı olduklarını iddia ettikleri “karanlık güçlere” hizmet etmekten kurtulamazlar.


Cumhuriyet Gazetesi’ni ve yazı dizisinin yazarlarını sorumluluğa davet ediyor, bu sorumluluğun gereği olarak, Gün Sazak eyleminin muhatabı olan devrimcilerin düşüncelerine de sayfalarında yer vermeye çağırıyoruz.


Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi”..

 

İşte görüyorsunuz ne kadar iftira ve çamur dolu bir üslupla yazılmış bir bahane…

Amaç ortada idi; piyon DHKP-C, azmettiricileri saklamaktı..

 

UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, takım elbise ve yazı


Bu Haber 140461 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir