http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» ANAYASA MAHKEMESİ'den, ÇOK TARTIŞILACAK ve AİLE BİRLİĞİNİ BOZACAK TARİHİ KARAR. BOŞANMALAR SONRASI ARADA ÇOCUKLAR KALACAK. KARDEŞLERİN, BOŞANMALAR SONRASI SOYADLARI DEĞİŞEBİLECEK

ANAYASA MAHKEMESİ'den, ÇOK TARTIŞILACAK ve AİLE BİRLİĞİNİ BOZACAK TARİHİ KARAR. BOŞANMALAR SONRASI ARADA ÇOCUKLAR KALACAK. KARDEŞLERİN, BOŞANMALAR SONRASI SOYADLARI DEĞİŞEBİLECEK

Anayasa Mahkemesi’nin kararına göre; velayetleri anneye verilen çocuklar annenin soyadını kullanabilecek.
Paylas
ANAYASA MAHKEMESİ'den, ÇOK TARTIŞILACAK ve AİLE BİRLİĞİNİ BOZACAK TARİHİ KARAR. BOŞANMALAR SONRASI ARADA ÇOCUKLAR KALACAK. KARDEŞLERİN, BOŞANMALAR SONRASI SOYADLARI DEĞİŞEBİLECEK
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Güncel - 24 Aralık 2015, Perşembe 12:56:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

www.haber2000.com

 

Anayasa Mahkemesi (AYM) kadın-erkek eşitliği açısını değerlendirerek, çok tartışılacak ve hatta aile birliğimizin bozulmasına neden olabilecek tarihi bir karara imza attı.

 

Çünkü; karar, hırs ve intikam uğruna heran istismar edilebilir ve ailede ki kardeşler arasında soy bağının koparılmasına  neden olabilecek nitelikte.

 

Verilen Kararada; Boşanmalarda, velayeti anneye verilen çocuğun, annesinin soyadının taşımasının önü açıldı.

 

Karar, eşinden boşandıktan sonra velayeti kendisine verilen G.Ö.’nün, çocuğunun soyadını kendi soyadıyla değiştirmek için yürüttüğü hukuk mücadelesi üzerine alındı.

 

Eşinden boşanan G.Ö., velayeti kendisine verilen çocuğunun, kendisiyle aynı soyadını taşıması için yargıya başvurmuş, ancak önce yerel mahkeme, ardından da Yargıtay çocuğun babasının soyadını taşımaya devam etmesi yönünde karar almıştı.G.Ö. bunun üzerine konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

 

KARAR “OY BİRLİĞİ” İLE ALINDI

 

AYM, oy birliği ile aldığı kararda, anne G.Ö.nün velayeti kendisinde olan çocuğuna, babasının soyadı yerine, kendi soyadını verme hakkı bulunduğuna hükmetti.

 

Anayasa Mahkemesi bu kararı, Anayasa’nın iki önemli maddesine dayandırdı;

 

ANAYASA’NIN EŞİTLİK İLKESİ

 

AYM kararında, yerel mahkeme ve Yargıtay kararlarının, Anayasa’nın vatandaşlar arasında ayrımcılığı yasaklayan “eşitlik ilkesinin”, erkek lehine ihlal edildiğine karar verdi.

 

Anayasa’nın “kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir” ifadesinin yer aldığı 10. maddesine atıf yapan AYM, kararında yine Anayasa’da yer alan “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar” hükmüne özellikle vurgu yaptı.

 

Kararda şu ifade yer aldı; “Eşler, evliliğin devam boyunca ve boşanmada sahip oldukları hak ve yükümlülükler bakımından aynı hukuksal konumda olup, erkeğe velayet hakkı kapsamında tanına çocuğun soyadını belirleme hakkının kadına tanınmamasının, velayet hakkının kullanılması bakımından cinsiyete dayalı farklı bir muamele teşkil ettiği açıktır.”

 

AİLE YAŞAMINA SAYGI HAKKI

 

Başvuran boşanmış annenin, velayeti kendisine verilmiş çocuğunun kendi soyadını taşınmasının “hak” olduğuna da hükmeden AYM, bu hükmünü Anayasa’nın 20. Maddesindeki “aile yaşamına saygı hakkı”na bağladı.

 

AYM kararında, “resmi makamların özel hayata ve aile hayatına müdahale edemeyecekleri” vurgulanarak, çocuğuyla birlikte bir aile oluşturan annenin, çocuğa kendi soyadını verme hakkının da bulunduğuna hükmetti.

 

Kararda, “Boşanma davası sonucunda velayet hakkı kendisine tevdi edilmiş olan başvurucu ile çocuğu arasındaki söz konusu ilişki, aile yaşamının kurulması için yeterlidir” denildi.

 

AYM, KARARI YEREL MAHKEMEYE GÖNDERDİ

 

AYM, kararını hak ihlallerine ilişkin gerekçeleriyle birlikte, daha önce “boşanmış ailede çocuk, velayeti annede bile olsa, babasının soyadını taşır” kararını veren yerel mahkemeye gönderdi.

 

Yerel mahkeme, AYM kararı çerçevesinde yeniden yargılama yaparak, yeni bir karar verecek.

 

AYM kararıyla, boşanmış tüm annelerin, velayeti kendilerine verilmiş olan çocuklara, kendi soyadlarını vermelerinin de önü açılmış oldu.


Bu Haber 857485 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

1 Yorum Yapildi
Yorum
SALİHA TEMİZER - 24 Aralık 2015, Perşembe 14:11:12
Tek kelime ile saçma.. Bence, çocuğun geleceğini etkileyecek kirli geçmişi olması halinde annenin soyadına ihtiyaç kararı verilmeli
Begendim 1 Oy
Begendim
Begenmedim 0 Oy
Begenmedim
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

SON YORUMLAR

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir