http://www.haber2000.com/
» “SÖZDE” BASIN KONSEYİ’nden; ÇANKAYA BELEDİYESİNİ 7 YIL SÖĞÜŞLEYEN, PKK’nın ELEMANINA “GAZETECİ” ÖDÜLÜ VEREN, BANKAMATİK BAŞKAN KARAKUŞ TEZCAN’ın ŞİKÂYETİ ÜZERİNE; BANA BİR KINAMA CEZASI DAHA

“SÖZDE” BASIN KONSEYİ’nden; ÇANKAYA BELEDİYESİNİ 7 YIL SÖĞÜŞLEYEN, PKK’nın ELEMANINA “GAZETECİ” ÖDÜLÜ VEREN, BANKAMATİK BAŞKAN KARAKUŞ TEZCAN’ın ŞİKÂYETİ ÜZERİNE; BANA BİR KINAMA CEZASI DAHA

Karakuş Tezcan’ın Avukatı : “Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve tüm Yönetim Kurulu üyeleri kapsamlı bir itibarsızlaştırma çabasıyla hedef gösterilmiştir. Bilinçli şekilde müvekkiller hakkında kamuoyunda olumsuz algı oluşturmaya yönelik haberler ile köşe yazısında gazetecilik meslek etiği ihlal edilmiştir.” Diye beni BASIN KONSEYİ’ne şikayet etmiş.. Tabi bu “sözde” Basın Konseyi bana ve Haber Sitemize ikinci kez Kınama cezası verdi.. Şimdi yine alayına cevabım var..
Paylas
“SÖZDE” BASIN KONSEYİ’nden; ÇANKAYA BELEDİYESİNİ 7 YIL SÖĞÜŞLEYEN, PKK’nın ELEMANINA “GAZETECİ” ÖDÜLÜ VEREN, BANKAMATİK BAŞKAN KARAKUŞ TEZCAN’ın ŞİKÂYETİ ÜZERİNE; BANA BİR KINAMA CEZASI DAHA
Güncel - 04 Mayıs 2023, Perşembe 00:00:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÖKTÜRK TUNÇTÜRK

(Cafer Uğurlu) yazdı..

www.haber2000.com

 

Değerli okuyucular..

 

Maalesef Türkiye’miz de tam bir “İdeolojik” tavır içinde olan ve kendi ideolojisinden olmayan Medya Kuruluşlarına, Gazetecilere, Yazarlara saçma şikayetler üzerine Cezalar veren bir BASIN KONSEYİ var..

 

Bu sözde Konsey; “Gazetecilik suç değildir, haberi kutsaldır, yorumu hürdür, eleştiri hakları ve ifade özgürlükleri vardır” ilkesini işine geldiği gibi kullanıyor..

 

Yani, kendi ideolojisinden olanlara bu hakkı uygulayıp, savunuyor..

 

Kendi ideolojilerine uymayanların “eleştirilerini, ifade özgürlüklerini ve yorumlarını” ise kişiye Hakaret olarak algılıyor ve buna göre Uyarı Cezaları veriyor..

 

Bu Basın Konseyi, harbiden “Sözde Basın Kurulu”…

 

Bakın, RTÜK’ün Hükümeti eleştiren, hatta en ağır şekilde hakaret içeren ifadeler sarf eden Medya Kuruluşlarına ve Gazetecilere ceza gönderdiği zaman, Bu “Sözde” Basın Konseyi Kurulu ciyak, ciyak her yerde bağırarak;

 

“RTÜK’ü kınıyoruz.. Gazetecilik suç değildir, Gazetecinin ifade özgürlüğü hakkı var, cezalar vererek engelleyemezsiniz. Kınıyoruz” gibilerinden naralar atan demeçler verip, duyurular paylaşıyorlar..

 

ÇANKAYA BELEDİYESİNİ SÖĞÜŞLEYENE, HALKIN PARASINI BANKAMATİKLERDEN ÇALANA NİYE SAHİP ÇIKIYOR, O’NA MAHKEME YOLUNU NİYE GÖSTERMİYORSUNUZ?

 

Değerli okuyucular..

 

Artık Türkiye’de bilmeyen ve ayıplamayan yoktur..

 

Ankara Mimarlar Odası’nın Başkanı Tezcan Karakuş Candan, 7 yıl Çankaya Belediyesinde Memur olarak gözüktü ve görevine gitmeden Bankamatiklerden halkın milyonlarca lira parasını çekip, cebine indirdi..

 

Resmen, Çankaya Belediyesini, Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in de göz yumması ile söğüşledi.

 

Bu Bankamatik Başkan Karakuş Tezcan’da; aynı zamanda Melih Gökçek, Sinan Aygün ve TOGO Kuleleri düşmanlığı tavan yapmış durumda..

 

O kadar gözü dönmüş ki, diyor ki; “TOGO Kuleleri yıkılırken kutlama yapacağız”…

 

Sinan Aygün başkanın Savcılığa şikayeti üzerine; bu sözde Halkçı, Solcu ve yine sözde Atatürkçü Bankamatik Başkanı Karakuş Tezcan’ın, Çankaya Belediyesini işe gitmeden milyonlarca söğüşlediği ortaya çıktı ve yapılan soruşturmada Memuriyetten atıldı..

 

Biz bunu yorumlarla yazdık, Bankamatik Başkan hemen Basın Konseyine koşup, beni şikayet etti..

 

“Bana hakaret ediyor, itibarsızlaştırıyor, Basın ahlak ilkelerini ihlal ediyor” dedi..

 

Peki, Çankaya Belediyesini Bankamatiklerden söğüşleyen Karakuş Tezcan niye Mahkemeye koşmuyor da, hemen ideolojik olarak kendisine destek çıkacağını bildiği Basın Konseyine neden gidip, şikâyet ediyor?

 

Bize ceza vereceklerinden emin olduğu için..

 

Yahu, sözde Basın Konseyi’nin yöneticileri, Yüksek Kurulu üyeleri…

 

Siz bu Bankamatik Başkana ve Avukatlarına niye demiyorsunuz;

 

“Hakaret ve itibarsızlaştırma var ise lütfen yargıya gidin”.

 

Sen Basın özgürlüğünü savunan bir Kuruluşu musun, yoksa mahkeme misin?

 

Karakuş Tezcan ve Avukatları gönderiyor size şikayet yazılarını, sizde basıyorsunuz Kınama ve uyarı cezalarını..

 

Değerli okuyucular..

 

Şimdi bu Bankamatik Başkan Karakuş Tezcan’ın Avukatı Gökçe Bolat, Basın Konseyi’ne iki yazımdan dolayı yeni bir şikayet dilekçesi vermiş..

 

Neymiş; Sayın Melih Gökçek’in Twitter’dan paylaştığı;

 

“21 yıl ABB Başkanlığı görevini yaptım, bu kadın Çankaya’da çalıştı. ABB’de çalışsaydı samimi söylüyorum bu kadına umumi tuvalet projesi bile çizdirmezdim” paylaşımını, 

 

Melih Gökçek’ten Ankara Mimarlar Odası Başkanı Karakuş Candan’a şamar gibi gönderme” başlıklı haber yapmışım..

 

Diğer bir yazım…

 

Memuriyetten atılan bu Bankamatik Başkan, PKK silahlı sözde muhabirine, “Yılın başarılı Gazetecilik ödülü” vermesi..

 

Ve bu konuda yargılanması sonucunda; 1 yıl 8ay hapis cezası almaları üzerine;

 

Maalesef hala Başkan.. Ankara Mimarlar Odası’nın bankamatik başkanından milli rezalet. Sen kendini ne zannediyorsun Karakuş Candan? Derhal istifa et” başlıklı makalem..

 

Halkın parasını 7 yıl, Bankamatiklerden; işe gitmeden söğüşlediği ortaya çıkmış, memuriyetten atılmış ve eli kanlı terör örgütünün elemanına  “Gazetecilik ödülü” vermesinden dolayı 1 yıl 8 ay hapis cezası almış, ben de;

 

“Maalesef hala o Odanın başkanı “ diye ifade özgürlüğümü kullanıp, istifaya davet etmişim..

 

Şikayet dilekçesinde ne diyor bu sözde halkçı Karakuş Tezcan’ın Avukatı;

 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve tüm Yönetim Kurulu üyeleri kapsamlı bir itibarsızlaştırma çabasıyla hedef gösterilmiştir. Bilinçli şekilde müvekkiller hakkında kamuoyunda olumsuz algı oluşturmaya yönelik haberler ile köşe yazısında gazetecilik meslek etiği ihlal edilmiştir.”

 

Vah, vah…

 

Yahu Avukat… “itibarı mı” kaldı?

 

Mademki bu kadar ağır hakaret ediyorum ve müvekkiliniz ile yönetimini asılsız şeyler yazarak itibarsızlaştırıyorum, niye gidip Mahkemeye müracaat etmiyorsun?

 

Yahu, Çankaya Belediyesini 7 yıl söğüşlediği için, memuriyetten atan soruşturma kurulu ve Terör örgütüne destek verdiği için 1 yıl 8 ay hapis cezası veren mahkeme; Melih Gökçek ve Sinan Aygün’ün mahkemesi ve Bakanlığı mı?

 

Hadi yiğitseniz gelin, bütün iddialarınız ile Mahkemede hesaplaşalım…  Ben de duruşmalara Avukatsız girip, kendi haklarımı savunacağım… Hodri meydan..

 

Sözde Basın Konseyi.. Kararınız da diyorsunuz ki;

 

“Göktürk Tunçtürk (Cafer Uğurlu) ya şikayet dilekçesi tebliğ edildi ama bize cevap vermedi”..

 

Yahu sizi artık çok iyi tanıyorum, size ben niye cevap vereyim…

 

Ha şunu da bilin… Yargı önünde alayınız hesap vereceksiniz..

 

Değerli okuyucular..

 

İşte 7 yıl, halkın Çankaya belediyesine yatırdığı paraları işe gitmeden Bankamatiklerden, Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in de göz yumması ile çalıp, cebine indiren Mimarların Bankamatik Başkanı Karakuş Tezcan ve Avukatının Basın Konseyine verdiği şikayet metni ve Basın Konseyi Yüksek Kurulunun da; bana ve Haber Sitemize verdiği yeni Kınama cezası kararının metni..    

 

BASIN KONSEYİ, HABER2000 İNTERNET SİTESİHAKKINDAKİ ŞİKÂYETTE ‘KINAMA’ KARARI VERDİ

 

YÜKSEK KURUL KARARI

 

DOSYA NO                  :  2023 – 18

 

KARAR TARİHİ : 12.04.2023

 

ŞİKÂYET EDEN           :  TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetimi

Konur Sokak 4/3 YENİŞEHİR / ANKARA

 

VEKİLİ  :  Av. Gökçe BOLAT

Konur Sokak 4/3 YENİŞEHİR / ANKARA

 

ŞİKAYET EDİLEN   : Göktürk TUNÇTÜRK (HABER 2000 Genel Yayın Yönetmeni)

 

ŞİKAYET KONUSU       :

 

HABER2000.COM internet haber sitesinde 24 – 27.02.2023 tarihlerinde yayınlanan “Maalesef hala başkan” ve “Melih Gökçek’ten Ankara Mimarlar Odası Başkanı Karakuş Candan’a şamar gibi gönderme” başlıklı haberler ile “Ankara Mimarlar Odası’nın bankamatik başkanından milli rezalet” başlıklı köşe yazısında, Basın Meslek İlkeleri’nin ihlal edildiği iddiasıyla şikâyette bulunulmuştur.

 

Şikâyetçi olan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve yöneticilerinin vekili Av. Gökçe Bolat, Basın Konseyi’ne 16.03.2023 tarihinde yaptığı başvuruda, söz konusu haberler ile köşe yazısında müvekkillerine hakaret edilip iftira atıldığını iddia etmiştir. Başvuruda özetle şu ifadeler yer almıştır:

 

“Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve tüm Yönetim Kurulu üyeleri kapsamlı bir itibarsızlaştırma çabasıyla hedef gösterilmiştir. Bilinçli şekilde müvekkiller hakkında kamuoyunda olumsuz algı oluşturmaya yönelik haberler ile köşe yazısında gazetecilik meslek etiği ihlal edilmiştir.”

 

Başvuruda, şikâyet edilen hakkında Basın Meslek İlkeleri’nin 3, 4, 6 ve 13’üncü maddelerini ihlalden karar alınması talep edilmiştir.

 

UZLAŞMA ÖNERİSİ:

 

Şikâyet başvurusu, şikâyet edilen HABER2000.COM Genel Yayın Yönetmeni ve köşe yazarı Göktürk Tunçtürk’e PTT ile gönderilmiş ve posta ‘alındı’ belgesi gelmiştir.

 

Şikâyet edilen, başvurudaki iddialara süresinde yanıt vermemiş ve taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.

 

GENEL SEKRETERLİK GÖRÜŞÜ     :

 

Şikâyete konusu haberlerden ilki 24.02.2023 tarihinde “Maalesef hala başkan. TMO Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve yönetimine, terör örgütü PKK’nın propagandasını yapmak suçundan 1 yıl 8’er ay hapis cezası verildi” başlığı ile yayınlanmıştır.

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinin, 2021 yılında basın ödülü verilenler arasında terör örgütü PKK ile iltisaklı olduğu belirtilen ve yurt dışından yayın yapan JİN TV programcısı Güler Yıldız Bastion’un bulunması nedeniyle haklarında açılan dava konu edilmiştir. Şube Başkanı ile yönetim kurulu üyelerinden 3’ü hakkında ‘terör örgütü propagandası’ suçundan 1 yıl 8’er ay hapis cezası verip hükmün açıklanmasını geri bırakan mahkeme, 2 yönetim kurulu üyesinin beraatına, 1 üye hakkında ise karar alınmasına gerek görülmediğine kararı vermiştir. Haberde sanıkların ve avukatının duruşmadaki savunmalarına ve kararın açıklanmasının ardından adliye çıkışında yaptıkları açıklamalara da yer verilmiştir. Eleştirel kurgu ve üslupla yayınlanan haber gerçek, güncel ve yayınlanmasında kamusal yarar vardır; etik ihlalinden söz edilmemesi gerekir.

 

İkinci haber “Melih Gökçek’ten Ankara Mimarlar Odası Başkanı Karakuş Candan’a şamar gibi gönderme” başlığı ile yayınlanmış, Melih Gökçek’in bir tweeti konu edilmiştir. Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) olan Melih Gökçek, bu tweete “21 yıl ABB Başkanlığı görevini yaptım, bu kadın Çankaya’da çalıştı. ABB’de çalışsaydı samimi söylüyorum bu kadına umumi tuvalet projesi bile çizdirmezdim” ifadelerini kullanmıştır. Bu tweetin eleştirel ifadelerle haberleştirilmesi etik ihlali oluşturmaz.

 

Şikâyet edilen “Ankara Mimarlar Odası’nın bankamatik başkanından milli rezalet. Sen kendini ne zannediyorsun Karakuş Candan? Derhal istifa et” başlıklı köşe yazısında, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticilerine ‘terör propagandası’ suçundan ceza verilmesi ve şikâyetçinin daha önce çalıştığı Çankaya Belediyesi’ndeki memuriyetten çıkarılması konu edilmiştir. Haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni olan Göktürk Tunçtürk (Cafer Uğurlu) imzalı yazıda özetle şu ifadelere yer verilmiştir:

 

“Bugün sizlere 7 yıl Çankaya Belediyesi’nde çalıyor gözüken, fakat türlü oyunlarla izinli ve raporlu gözükerek halkın belediyesini söğüşleyen, daha doğrusu halkın parasını Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in bilisi dahilinde çalan, sahte halkçı, sahte Atatürkçü, sahte solcu Ankara Mimarlar Odası’nın bankamatik başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın yeni bir skandalından bahsedeceğim…

 

Şimdi bu halkçı maskeli bankamatik Mimar Başkan, yakın geçmişte PKK yayın organı olduğunu ve dağdaki teröristlerden bazılarını da bu TV kanalında sözde muhabir olarak kullandığını herkesin bilmesine rağmen bu sözde TV’nin eli silahlı kadın teröristine kendi haberlerini yapıyor diye çevre ödülü verdiler.

 

Yahu Karakuş Tezcan, sen kendini ne sanıyorsun. Halkın belediyedeki parasını söğüşledin ve ihanetin mahkeme kararıyla tescillendi. Zerre kadar toplum ve mesleki ahlakın varsa istifa et. Yolun sonu geldi Karakuş Tezcan.”

 

Köşe yazısındaki şikâyetçiye yönelik ‘belediyeyi söğüşleyen’, ‘halkın parasını çalan’, ‘yolun sonu geldi Karakuş Tezcan’, ‘eli kanlı kadın teröriste çevre ödülü verdiler’ ifadeleriyle eleştiri sınırları aşılmış, hakaret edilip suç isnadı yapılarak ağır etik ihlalinde bulunulmuştur.

 

Açıklanan bu nedenlerle şikâyet edilen şikâyete konu haberlerde sorun olmamakla birlikte “Ankara Mimarlar Odası’nın bankamatik başkanından milli rezalet. Sen kendini ne zannediyorsun Karakuş Candan? Derhal istifa et” başlıklı köşe yazısında, Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4’üncü maddesinin ihlal edildiği kanaatindeyiz. Şikâyet edilen hakkında ‘KINAMA’ kararı alınmasını öneririz.

 

YÜKSEK KURUL DEĞERLENDİRMESİ :

 

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 12.04.2023 tarihinde yaptığı toplantısında şikâyet başvurusunu görüşmüştür. Genel sekreterin raporunun okunmasının ardından dosyanın müzakeresine geçilmiş ve söz alan üyeler rapordaki tespitlere katıldıklarını dile getirmiştir.

 

Şikâyete konu haberlerde, şikayetçi Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve yönetimine yönelik eleştiriler ağır ve sarsıcı olsa da ifade özgürlüğü sınırlarında kabul edilebileceğini belirten üyeler, ancak köşe yazısının eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığını vurgulamıştır. Üyeler, köşe yazısında Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a yönelik hakaret ve aşağılayıcı ifadelere yer verilmesi ve iftira atılmasının ağır etik ihlali olduğu görüşünde birleşmiştir.

 

Söz konusu yazının, kamusal görev yapan şikâyetçinin kariyerine ve toplumdaki saygınlığına zarar vermek, iftira atıp hakaret etmek amacıyla yayınlandığını saptayan üyeler, şikâyet edilen hakkında ‘KINIMA’ kararı alınmasında ittifak etmiştir.

 

SONUÇ :

 

Yüksek Kurul, müzakerenin tamamlanmasının ardından oylamaya geçmiştir. Şikâyet edilen köşe yazısında Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4’üncü maddelerinin ihlal edildiğini OY BİRLİĞİ ile saptanmış ve yine OY BİRİLĞİ ile ‘UYARI’ kararı alınmıştır.

 

Sonuç olarak şikâyet edilen HABER2000.COM internet haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni Göktürk Tunçtürk (Cafer Uğurlu) hakkında, Basın Meslek İlkeleri’nin 4’üncü maddesini ihlalden OY BİRLİĞİ ile ‘KINAMA’ yaptırımı uygulanmasına karar verilmiştir”

 

https://www.basinkonseyi.org.tr/bkyk-karari-2023-18/

Bir şunu diyen bir yazı 'Tweet Yanıtlar Medya Beğeni <a title=Basın Konseyi ...25.04.2023 BASIN KONSEYİ, HABER2000 İNTERNET SİTESİ HAKKINDAKİ ŞİKÂYETTE KINAMA KARARI VERDİ YÜKSEK KURUL KARARI DOSYA NO 2023-18 KARAR TARİHİ: 12.04.2023 basinkonseyi.org.tr/bkyk karari-20..' görseli olabilir" />


Bu Haber 52785 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...
GÜNLERDİR BİRİLERİ TARAFINDAN “KELİME CAMBAZLIĞI” İLE ÇAMUR VE İFTİRA MALZEMESİ OLARAK KULLANILAN “ANKARALI TRAVESTİ OKŞAN” GERÇEĞİ. İşte SES kayıtları

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir