http://www.haber2000.com/unlu-siyasileri-yazarlari-ve-sanatcilari-bulusturan-eylul-sancilari-siir-kitabi-artik-tum-kitap-satis-noktalarinda-internetten-mi-alacaksiniz-iste-size-birden-cok-siparis-linkleri-20864.html
http://www.haber2000.com/
» CHP İKTİDAR HAREKETİ BAŞKANI RUFAY KARAHAN’dan ÇAĞRI : “EŞİTLİK OLAMAYAN YEREL SEÇİMDE, CHP BİR ŞEY YAPMALI.. GEREKİRSE DEMOKRASİ ADINA SEÇİMDEN ÇEKİLMELİDİR”

CHP İKTİDAR HAREKETİ BAŞKANI RUFAY KARAHAN’dan ÇAĞRI : “EŞİTLİK OLAMAYAN YEREL SEÇİMDE, CHP BİR ŞEY YAPMALI.. GEREKİRSE DEMOKRASİ ADINA SEÇİMDEN ÇEKİLMELİDİR”

Yüksek Seçim Kurulu tarafından, Cumhurbaşkanı sıfatını taşıması bahane edilerek aslında AKP’yi koruyan, devletin olanaklarıyla tek taraflı sonsuz propaganda serbestini tanıyan, Anayasayı ihlal eden, demokrasi ve hukuk kurallarını yok sayan bu karara karşı, ne hazindir ki; İktidar ve payandalarının sessiz kalmalarının yanında, başta partimiz CHP olmak üzere diğer muhalefet partilerinin de sessiz kalması, bundan sonra da yapılacak Anayasa ve hukuk ihlallerine sessiz kalınacak ve kabullenilecek anlamı taşımaktadır.
Paylas
CHP İKTİDAR HAREKETİ BAŞKANI RUFAY KARAHAN’dan ÇAĞRI : “EŞİTLİK OLAMAYAN YEREL SEÇİMDE, CHP BİR ŞEY YAPMALI.. GEREKİRSE DEMOKRASİ ADINA SEÇİMDEN ÇEKİLMELİDİR”
https://www.esgayna.com/
Siyaset - 13 Ocak 2019, Pazar 11:45:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RUFAY KARAHAN yazdı

(CHP İkidar Hareketi Genel Başkanı)

 

www.haber2000.com

 

CHP İKTİDAR HAREKETİ ADINA KAMUOYUNA SUNULUR

       

İktidarı, muhalefeti, irili ufaklı bütün siyasi partilerin eşitlendiği dönemler, özgür ortamda yapılan propaganda faaliyetleri ile seçmenleriyle buluştuğu ve seçimlerin yapıldığı dönemlerdir.

     

Ülkemiz 31 Mart 2019 tarihinde yapılmak üzere yine böyle bir seçim dönemine girmiştir.

     

Ancak; bu seçimlerin, seçime girecek siyasi partiler açısından eşitler temelinde yapılmadığını, iktidar partisinin elinde bulunan devletin hükümran imkânlarını kullanımı eşitler ilkesini bozduğu kamuoyunca açıkça görülmektedir.

      

Kaynağını Anayasamızın 79.maddesinden alan, aldığı kararları tartışılmaz ve başka bir üst merci ye taşınamaz olan YSK’nın seçim yasaklarına dahil edilen makamları sıralarken, hali hazırda AKP’nin yani, bir siyasi partinin Genel Başkanı olan Sayın Cumhurbaşkanını seçim yasaklarından muaf tutmakla ilgili vermiş olduğu  19.12.2018 gün ve 1119 sayılı karar, Anayasa ve seçimlerle ilgili bütün kanun ve hukuk kurallarının ihlal edildiği, eşitler temelinde seçmene ulaşması gereken siyasi partilerin eşitlik ilkesinin yok sayıldığı bir karar olarak ortada durmaktadır.

     

Yüksek Seçim Kurulu tarafından, Cumhurbaşkanı sıfatını taşıması bahane edilerek aslında AKP’yi koruyan, devletin olanaklarıyla tek taraflı sonsuz propaganda serbestisi tanıyan, Anayasayı ihlal eden, demokrasi ve hukuk kurallarını yok sayan bu karara karşı, ne hazindir ki; İktidar ve payandalarının sessiz kalmalarının yanında, başta partimiz CHP olmak üzere diğer muhalefet partilerinin de sessiz kalması, bundan sonra da yapılacak Anayasa ve hukuk ihlallerine sessiz kalınacak ve kabullenilecek anlamı taşımaktadır. 

    

17 yıllık AKP İktidarları döneminde yapılan seçimlerin çoğunda kamuoyunca ve bizzat hemen bütün muhalefet partilerinin yöneticileri dahil, açık ve aleni seslendirilen hile ve usülsüzlükler konuşulurken, hiçbir şey olmamış gibi davranmak başta ana muhalefet partisi olmak üzere bütün siyasi partiler için eylemsiz ve ilkesiz bir siyasetin var olduğunun göstergesi olacaktır.

    

31 Mart 2019 seçimlerine bu koşullarda gitmek, seçimlere girecek siyasi partiler açısından da, YSK gibi önemli ve özerk bir kurulun eliyle yapılan Anayasanın ihlali ve siyasi rekabeti ortadan kaldıran hukuksuzluğu bugünden kabul ve tescil etmek anlamına gelecektir.

 

Eşit olmayan bu şartlar altında seçime gidilmemelidir.   

    

O halde Siyasi Partiler yapacakları ortak bir açıklamayla koltuk kavgası ve yarışı içinde değil, anayasa, hukuk ve demokrasiden yana olduklarını ve bağlılıklarını ortaya koymalı ve göstermelidirler.

      

CHP, İktidara en yakın ve muhalefet partilerinin en büyüğü olarak, Siyasi ahlakın ve sosyal yaşamın gerektirdiği düzeyde demokratik değerleri önemseyen ortak akıl bileşenlerinin sesi olarak hareket kabiliyeti geliştirmeli ve BİR ŞEY YAPMALI...

     

Sosyal ve Hukuk devlet yapısını, laik devlet düzeni ve toplumsal barışı, demokratik özgürlüğü, ülke bağımsızlığı esası içinde bireysel bağımsızlığın mutlakıyetini bünyesinde  barındıran ve Cumhuriyet'in temel ilke ve esaslarıyla ilelebet korunması, yaşatılması ilkesi ve anlayışıyla tepkisini eylemsel olarak ortaya koymalı, verilen bu anti demokratik kararın geri alınması için kamuoyu baskısı yaratmalıdır.

 

Aksi takdirde, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak seçimlerden çekilme kararı verme cesaretini göstermeli ve diğer siyasi partilerin de bu cesaretli kararı vermeleri konusunda etkin siyaset geliştirmesi gerektiğine inanmaktayız.

 

  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

  CHP, İKTİDARI İÇİN “BİR ŞEY YAPMALI !.


Bu Haber 468700 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir