http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» EMEKLİLER DANIŞTAY KARARI İLE SENDİKA KURMAK İÇİN EVRAKLARINI VALİLİĞE VERDİ

EMEKLİLER DANIŞTAY KARARI İLE SENDİKA KURMAK İÇİN EVRAKLARINI VALİLİĞE VERDİ

Emekliler üzerinde ki; “Yaşı 60, işi bitmiş” tanımlama tabusunu Danıştay’ın “Emeklilerde Sendika kurabilir” kararı ile yıkan Yeni Emekliler Birliği Sendikası; Ankara valiliğinin, Danıştay’a yaptığı itirazının ret edilmesinden sonra, Resmi evraklarını Ankara valiliğine verip, tüm emeklilere de çağrıda bulunarak; “Artık, kanunen Sendikanız var. Derhal Sendikaya üye olunuz” çağrısında bulundu.
Paylas
EMEKLİLER DANIŞTAY KARARI İLE SENDİKA KURMAK İÇİN EVRAKLARINI VALİLİĞE VERDİ
Ekonomi - 01 Şubat 2017, Çarşamba 12:28:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

www.haber2000.com

 

(EKONOMİ SERVİSİ)

 

Yüksek Yargı Zaferini Basın mensupları ile paylaşıp, değerlendirmelerde bulunan Yeni emekli Bir-Sen Genel Bakanı İsrafil Odabaş ve Sendika yöneticileri, siyasi iktidara da istemlerini sıralayıp; “Emeklinin rahat bir yaşam sürdürebilmesi için en az bugün işe başlayan bir devlet memurunun almış olduğu 2855 TL maaş alması gerekmektedir. Eşi çalışmayan emeklilere aile yardımının, emeklilikte de verilmesini istiyoruz” dediler

 

Basın açıklamasında Danıştay’ın vermiş olduğu karar ile Emeklilerin de Sendika Kurabilmelerinde artık hiçbir Yasa engeli kalmadığını vurgulayan Yeni Emekli Bir-Sen Genel başkanı İsrafil Odabaş, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü;

 

“Tarihi bir Yüksek Yargı kararı. Çünkü ülke nüfusumuzun yaklaşık yüzde %15’ni oluşturan emeklilerin sendika kurabilmesi için uzun yılardan beri verdiğimiz hukuk mücadelesini kazandık.

 

12 milyon emekliyi ilgilendiren bu kararı; kamuoyuna duyurmanın yanı sıra biran önce sendikamıza üyelik işlemlerini yapmaları için de emeklilerimize çağrıda bulunmak istiyorum.

 

Sözü çok fazla uzatmadan emeklilerin sendika ve toplu sözleşme hakkını yok sayan bürokratik engellere karşı vermiş olduğumuz hukuk mücadelesini özetlemek istiyorum. Anayasamız başta olmak üzere Türkiye’nin imzaladığı uluslararası antlaşmaların gereği emeklilerin de sendika kurma hakkının olduğunu savunduk.

Bu kapsamda Yeni Emekliler Birliği Sendikası’nı (Yeni Emekli Bir-Sen) kurmak için 26 Eylül 2013'te kuruluş dilekçesiyle Ankara Valiliğine başvurduk.

Valilik yetkilileri, emeklilerin sendika kuramaz. Yasa gereği hakkınız yok” cevabını verdi ve Sendika kuruluş dilekçemizi işleme koymayarak, başvurumuzu reddetti.

 

Bunun üzerine haklı davamızdan geri adım atmak yerine, Ankara Valiliğinin ret işlemenin iptali istemiyle Ankara 7. İdare Mahkemesinde dava açtık.

 

Talebimiz üzerine valiliğin işlemini iptal eden mahkeme, ayın zamanda Ankara Valiliği ve İçişleri Bakanlığının "emekliler sendika kuramaz" kararını hukuka aykırı bularak, Anayasanın 17. ve 51. maddeleri ile İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nin 11. maddesi gereğince emeklilerin sendika kurabileceklerine hükmetti. Ve böylece sendikamızın tüzel kişiliği için ilk adım atılmış oldu.

 

Kararın gereğini yerine getirmek yerine yeniden harekete geçen Ankara Valiliği, Ankara 7. İdare Mahkemesi'nin kararının yürütmesini durdurmak için Danıştay’a başvurdu.

 

Bunun üzerine Danıştay 10. Dairesi, Ankara 7. İdare Mahkemesi kararının yürütmesinin durdurulması istemini oy birliğiyle reddederek, emeklilerin sendika kurabilmelerinin önünü tamamen açmış oldu.

 

EMEKLİLERİN SENDİKA KURMA EVRAKLARI ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINA GÖNDERİLECEK..DANIŞTAY KARARI SONRASI, TÜRİYE'NİN İLK EMEKLİ SENDİKASI RESMEN KURULACAK

 

Geçtiğimiz hafta kararın bize tebliğ edilmesi üzerine kuruluş dilekçesi ve sendika karar defterinin onaylanması için yeniden valiliğe başvurduk. İl Sendikalar Masası, dilekçemizi Danıştay’ın kararıyla birlikte bakanlığa gönderecek. Umuyoruz ki yakın bir zamanda kuruluşumuz tescillenir.

 

Bu tarihi kararın alınması için uzun yıllar süren çabamız sadece sendikamızın üyeleri için değil, 12 milyon emekli vatandaşımız için alınmasına öncülük ettiğimiz için mutluyuz.

 

Zira yüksek mahkemenin kararına göre Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı emeklileri ile onların dul ve yetimleri de sendika kurabilecekler.

 

Bundan sonra yetkili sendika,  Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı emeklileri ile onların Dul ve Yetimleri bağlı olduğu Sosyal Güvelik Kurumu ile toplu sözleşme yapma hakkına sahip olacak. Artık emekliler kendileriyle ilgili kararı, kendilerini doğrudan temsil eden emekli sendikalarının aracılığıyla verebilecekler.

 

Yasal düzenlemeyle ilgili de kısa bir not düşmek istiyorum.

 

2010'da yapılan referandumla kabul edilen anayasa değişikliği sonucunda “toplu sözleşme hükmü emeklilere de yansıtılır hükmü” eklenmişti.

 

Ancak bu hak, emeklilerin temsilcileri yerine aktif çalışan memurların yaptığı toplu sözleşme ile veriliyor. Bu durum eşitlik ilkesine de anayasadaki toplu sözleşme hükmüne de aykırıdır. Zira toplu sözleşme masasında alınan kararlar çalışan memurlara yöneliktir.

 

Anayasanın 53. maddesine istinaden çıkarılacak bir uyum yasası ile bu sorun giderilecektir.

 

Son olarak şunu belirtmek gerekiyor ki 21. yüzyıl da göstermiştir ki, sivil toplum örgütleri uygar dünyanın vazgeçilmez unsuru haline gelmiştir. Hal böyleyken emeklilerin köşelerine çekilip hayatlarını pasif bir şekilde sürdürmeleri düşünülemez.

 

Aktif bir sivil toplum oluşabilmesi için emeklilerin de örgütlenmesi zaruri hale gelmiştir. Her nedense ülkemizde yanlış bir kanı olan emeklinin “yaşı 60 işi bitmiş” gibi düşünülmektedir. Aslında bu böyle değildir.

 

Emeklilikte üretim hızı ve performansı değişkendir. Koskoca bir yaşam süreci içerisinde edinilen bilgi, birikim, deneyim, tecrübeyle bezenmiş bir hayatı, üreten ve veren el haline getirdikçe ülkesine ve milletine yaptıkları artı katkı ile yaşam sevinçlerine kavuşacaklardır.

 

DEVLETİMİZDEN TALEPLERİMİZ

 

A)- Ülkemizde yaşamakta olan emeklilere de insan onuruna yakışır yaşam standardına uygun bir maaş verilmesini istiyoruz. Çalışırken aldığımız maaşlarla zar zor geçinirken emekli olunca maaşların yarı yarıya düşmesi biz emeklileri açlığa mahkûm etmektedir. Emeklinin rahat bir yaşam sürdürebilmesi için en az bugün işe başlayan bir devlet memurunun almış olduğu 2855 TL maaş alması gerekmektedir.

 

B)- Eşi çalışmayan emeklilere aile yardımının, emeklilikte de verilmesini istiyoruz.

 

C)-  Milli gelirden ve kalkınmadan emeklilere refah payı verilmesini istiyoruz,

D)- Yılda en az bir kez emeklilere bir maaş tutarı ikramiye verilmesini istiyoruz,

 

E)- Emeklilerden “Muayene katkı payı, ilaç katkı payı vs katkı paylarının tamamen kaldırılmasını istiyoruz,

 

F)- Gerçek enflasyonun, temel gıda maddelerinin baz alınarak hesaplanmasını istiyoruz.

 

G)-  Çalışanlar ile emekliler arasındaki ücret uçurumunun düzeltilmesini ve geçmişte olduğu gibi çalışanlara yapılan her türlü maaş artışlarını emeklilere de aynen yansıtılmasını istiyoruz. 

 

H)-Emeklilere emekli olduğu kurumun tanıtım kartının verilmesini istiyoruz.

 

İ)- Yüzdelik zamla düşük maaşlı emeklileri mağdur ettiğinden, yıllık maaş artışlarının seyyanen yapımlısını istiyoruz.

J)- Ulaşımla ilgili; Kara- Hava- Deniz ve Demir yolları, Otoban, Metro, Belediye ve Halk otobüsleri, Köprü ve tünellerden tüm emekli ve eşlerinin istisnasız yaş belirtmeksizin yararlanılmasını istiyoruz. 

 

K)- Emeklilerin, Kamu kurum ve kuruluşların tüm sosyal tesislerinden ücretsiz yaralanmasını istiyoruz.  

 


Bu Haber 671078 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

Gazeteler:

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

BURCLARİçerik Yükleniyor...

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

(Terör ve tecavüz hariç) ADLİ MAHKUMLARA EŞİT YASA.. ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. lehe uygun somut deliller olmasına rağmen fetöcü hakimlerin kanaat kararıyla birçok suçsuz insan içerde yatıyor. (Ceza mahkemesinde ağır ceza verebilmek için somut ve 0 inandırıcı deliller olması lazım.) Yargıdaki hatalı uygulamalardan dolayı birçok insan boş yere cezaevinde yatıyor. Kış geldi ve cezaevleri aşırı dolu. Mahkumlar soğuk betonlarda yatıyorlar. Sıcak su yok herşey kısıtlı. Hastalıklar öylesine.. Biz vatanımıza hainlik yapmadık! Kimimiz suçsuzluğunu anlatamamış, kimisi çaresizlikten,kimiside cahillik ve ihmal nedeniyle, kimiside ekonomik nedenlerle ve yoksulluktan, kimide tehdit ve Korkuyla suça karışmış, kimisi kumpasla, arkadaş mağduru olmuş.. Bunlar uzmanlar tarafından dahada sınıflandırılabilir. Yeni cezaevleri yaparak, mahkumu yıllarca kapatmak yerine, asıl suça neden olan faktörleri ortadan kaldırmak için çabalanmalı.. Yoksa gençler, fikren, bedenen vede ruhen kaybedilip yok olacak..! Cezaevleri yerine okul yapılsın. Fabrikalar yapılsın iş verilsin aş olsun ve yoksulluk giderilsin. Ayrıca bir mahkum devlete en az 2000 tl zarar demek cezaevleri yapımıda ayrıyeten ekonomik zarar. BİZ YENİ CEZAEVLERİ İSTEMİYORUZ bu sadece geçici çözüm olacaktır. Nolur,,adli mahkumların vede mahkum yakınlarının SESSİZ ÇIĞLIKLARINI duyun ve duyurun.. İçerde kader mahkumları dışarda biz CANIMIZ ÇOK YANIYOR. Çocuklarımız analı babalı öksüz boynu bükük yetim kaldı. Allah bile tövbe eden kullarının günahlarını bağışlarken devletimiz niye bağışlamasın. Herkes hata yapar ve 2. Bir şansı hak eder. Bir hata bedeli ömürlük cezalar olmamalı.. Onları yeniden hayata kazandırın yaşayan bir ölü olmasınlar. İnanın bana suçsuz ve ilkdefa suç işleyipte pişman olmuş mahkumlar birdaha ASLA SUÇ İŞLEMEYECEKLERDİR. Hem pişman olmuş bir mahkumu yıllarca kapatmanın kimseye faydası yok..! Bırakın aile olalım Yavrum geceleri hep babasının mankenine sarılıp koklayararak uyumaya çalışıyor. Ayrıca Babasız büyüyen çocuklar ilerde daha kötü işlere bulaşacaklardır. Bir anne yoksulluklamı uğraşsın, cocuklarınamı baksın. Toplum içinde kocasız hayat çok zor! Bize artık acıyın nolur. Siz Sayın vekillerden, Mahkum ve mahkum yakınlarının ne hissettikleri konusunda empati yapmalarını rica ediyorum. Ve soruyorum.. fetö mağduru veya kumpas`a kurban gitmiş işlenen suçtan bile haberi olmadan ceza yatan suçsuz, arkadaş mağduru mahkumlar ne olacak..! BİZ 188 dahil EŞİT YASA - ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. Siz bizim devlet babamızsınız.. BÜYÜKLÜĞÜNÜZÜ GÖSTERİN.. LÜTFEN.. HALKINIZLA BARIŞIN ve onlarla uzlaşın. Ve artık açılsın kapılar.. Nolur allah rızası için bizim isteklerimizi yetkililere duyurun.. Biz fakir aileleriz.. Biz çaresiz Yaşlı ana babalarız. Biz 18 yaş altı savunmasız çocuklarız. Biz kısık sesleriz BİZİM GÜR SESİMİZ OLUN.. Ben mahkum eşiyim ve Bu yazımı ve isteğimi (1 çarpı 1000) olarak görün. Atatürk ` benim halkım cahildir hataya düşebilir her 10 yılda bir af verin` demiştir..!!!
KAVGALARI BIRAKIN, CEZAEVLERİNE BAKIN.. DEVLETİN KURUMU AÇIKLIYOR :

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir