https://www.facebook.com/profile.php?id=100011398778110
http://www.haber2000.com/
http://www.dogankitap.com.tr/kitap/T%C3%BCrk%C3%BCn+%C4%B0nanc%C4%B1-2302
https://www.facebook.com/sevketcan.ozbay.1?fref=ts
» "MEVCUT İKTİDAR, KADININ HAKLARINI ve STATÜ KAZANIMLARINI SİLMEK İSTEMEKTEDİR"

"MEVCUT İKTİDAR, KADININ HAKLARINI ve STATÜ KAZANIMLARINI SİLMEK İSTEMEKTEDİR"

Kadınlar çalışma hayatında birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların başında iş yeri şiddeti gelmektedir. Türkiye’de kadın sağlık çalışanlarına yönelik şiddet yaygın
Paylas
Yaşam - 07 Mart 2017, Salı 10:44:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ZEKİYE BACAKSIZ yazdı

(Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı)

 

www.haber2000.com

 

Kadını İnsan Olarak Görmeyi “Lütufmuşçasına” İfade Eden Zihniyete “HAYIR”

1857 tarihinde tekstil fabrikasında sadece daha iyi koşullarda çalışmak isteyen kadın işçilerin başlattığı grev şüpheli bir yangınla son bulmuş, 129 kadın işçi yangında hayatlarını kaybetmiştir. “Eşit işe eşit ücret” ve daha iyi koşullarda çalışmak isteyen kadınların anısına 8 Mart "Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmaktadır.

 

Aradan 160 yıl geçmesine rağmen, Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’nun ortaya koyduğu veriler göstermiştir ki, hiç bir ülke cinsiyet eşitsizliğini giderememiştir. 144 ülkenin değerlendirildiği 2016 yılı raporunda Türkiye ise maalesef 130’uncu sırada yer almıştır.

 

Kadınlar iş yaşamında da eşit şekilde temsil edilememektedir. Şubat 2017’de açıklanan TÜİK verilerine göre 2016 yılı Kasım döneminde erkeklerde işgücüne katılma oranı %71,9 olurken kadınlarda ise %32,7 olarak gerçekleşmiştir.

 

Sağlıkla ilgili kurum ve kuruluşlarda genel istatistiklerin tersine kadın personel sayısı daha fazladır. Emek yoğun olarak çalışılan sağlıkla ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışan kadınların, kendine özgü risk ve zorlukları vardır. Personel sayısının yetersiz kalması sağlık çalışanlarına daha fazla iş yüklenmesine neden olmakta, çalışma saatlerinin çok uzun olması ve nöbet uygulaması, aynı zamanda anne olan kadın çalışanı, yoğun stres ile karşı karşıya bırakmaktadır.

 

Enfeksiyon, radyasyon gibi yüksek sağlık riskleri altında çalışan kadın sağlık çalışanları, ekonomik yetersizliklerle de baş etmeye çalışmaktadır. İşte bu olumsuz çalışma koşulları, kadın sağlık çalışanının ruh ve beden sağlıklarını, sosyal ve aile yaşamlarını olumsuz etkilemektedir.

 

Kadınlar çalışma hayatında birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların başında işyeri şiddeti gelmektedir. Türkiye’de kadın sağlık çalışanlarına yönelik şiddet yaygın olarak görülen bir sorundur. Çalışan kadınlara yönelik işyeri şiddetinin çoğunlukla sözel ve duygusal şiddet olduğu bilinmektedir.

 

Ancak işyerinde özellikle sözel/duygusal şiddetin belirlenmesine yönelik yapılan araştırmalar sorunu tüm boyutları ile ortaya koymamaktadır. Mevcut verilerin, raporlanan olaylarla sınırlı olması nedeniyle birçok şiddet olayı işten atılma veya disiplin cezası alma korkusu gibi nedenlerle bildirilmemektedir.

 

Çalışanların bilinç düzeyinin yeterli olmaması ve raporlama kültüründeki eksiklikler de şiddetin gerçek boyutunun ortaya konulması önünde büyük bir engeldir. Buradan da ortaya çıkan gerçekşudur ki, kadının sadece eğitim düzeyinin değil, bilinç düzeyinin de yükseltilmesi hayati önem taşımaktadır.

 

Bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü daha kutlarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Kadını insan olarak kabul edersek pek çok şey çözülür" sözleri siyasi iktidarın kadına bakış açısını acı bir şekilde ortaya koymuştur.

 

"Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir” diyen Sayın Cumhurbaşkanını, bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadına “insan” diyebildiği için kutlamak istiyoruz. Bu sözler insanlık için küçük, Sayın Cumhurbaşkanı için büyük bir adım olmuştur. Siyasi iktidarın kadına bakış açısını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözleri, kadının insan olarak görülmediğinin itirafı değil de nedir?

 

Bu zihniyetin iktidarlarında Türk kadını, maalesef toplumda hak ettiği yeri bulamamıştır. Oysa Türk kadını, bugün örnek gösterilen batı ülkelerinden çok daha önce toplumda erkek ile eşit yer bulmuştur. Atatürk 1923 yılının Ocak ayında, Cumhuriyetin ilanından dokuz ay önce, İzmir’de yurttaşlarla konuşurken kadın konusundaki düşüncelerini,

 

“… Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur... Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurun sonucudur… Bir toplumun bir uzvu faaliyette bulunurken öteki uzvu atalette olursa, o toplum felce uğramış demektir.” sözleriyle ifade etmiştir ve Cumhuriyet devrimleri Türk kadınının çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını sağlamıştır.

 

Ancak mevcut siyasi iktidar, cumhuriyetin kadının hakları ve statüsü konusunda kazanımlarını silmek istemektedir. Bu zihniyetin iktidarında kadına şiddet, taciz, tecavüz, kadın cinayetleri ciddi oranda artış göstermiştir.

 

Kadına tacizi, tecavüzü, şiddeti önleyebilmenin yolu eşit hak ve özgürlüklere sahip yurttaşlar olmaktan geçmektedir. Eşit hak ve özgürlüklere sahip çıkmanın yolu ise laik Cumhuriyet’in geleceği için “Hayır” tercihinden geçmektedir. Unutulmamalıdır ki, bir kadın, içindeki yaratma, üretme ve dönüştürme gücüyle dünyayı değiştirebilir.

 

Başta Sendikamız Genel Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikalarımızın üyesi emekçi kadınlar olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, kadını insan olarak görmeyi “lütufmuşçasına” ifade eden zihniyete “HAYIR” diyoruz. 


Bu Haber 105963 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

Gazeteler:

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

BURCLARİçerik Yükleniyor...

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Sayın vekilim fetöcü hakim savcılar binlerce insanı hukuk adı altında katletti asıl darbe yargıda yapıldı Sınav sorusu çalan vatan hainlerinin makamı yok hükmündedir! Oturdukları Mahkemeler ÖYM Ler kapanmıştır Fetöcü polisler işgüzarlık yapıp fezdekelerini 8 saatlik psikolojik baskıyla 4 saat diz üstü 4 saat duvara döndürerek insanları (sözde magdurları ) şikayetçi konum hazırlıkları bu şekilde olmuş son aşamasında okutulmadan imzalar attırmışlardır. Fetöcü savcılar iddanamelerde delil şahit aranmaksızın , sözde mağdur kişileri dinlenmeksizin operasyon emirlerini fetöcü hakimler le vermişlerdir. 3 ay 6 ay 12 ay mahkeme yüzü gösterilmemiş üç ayın sonunda yerel mahkeme savcılarınca alınan talimatlı ifadelerde her yapılanın senaryo ve kumpas olduğu ortaya çıkmıstır. Fakat ilk ifadeler esasa alındıkları için sanki namnudan çıkan kurşun gibi geri dönüşü olmayan bir yola binlerce insanı ceza evlerinde odun istifi yapmışlardır. Hakimler öym mahkemelerinin kuruluş amacı belli olduğundan lehe değişmicek hükümleri onamışlardır. Şimdi soruyorum sizlere aslolan millet adına sayın vekillerimiz vatan hainlerinin kararları Var Hükmündemi? Yok hükmündemi? Fetö bu milletin canını yaktı her dalda her kulvarda! Sizler masumlara el atmıcakmısınız? Ceza evleri doldu taştı dönüşümlü yatan insanlar var Vatan hainlerine mezar olsun diyoruz ceza evleri ama fetö yargısı ve kader mahkumlarına açılsın kapılar.bölük pörçük yasalar cıktı ceza evleri rahatlamadı , hainlerin ipler boynunda adli mahkumları oyuna getirmelerinden korkuyoruz. Bizler 15 temmuz gecesi vatanımızı müdafa ettik fitne nifak tohumlarını bertaraf ettik sizlerden istediğimiz kader mahkumlarınada bir şans verilmesi milletçe , halkça , toplumca ayağa kalkalım . Türkiyemizin üstünden kara bulutları kaldıralım. Bir olalım diri olalım her şer odaklarına karşı hep bir mücadele edelim. İş erbabı olmayan mahkumlarımıza sahip çıkılsın iş imkanı sağlansın iş verene vergiden az bir oran muaf kılınsın bu ceza evinden çıkan kardeşlerimizin eli ekmek tutsun anlının akıyla para kazansın. Devlet baba yeri gelir tokat vurur yeri gelir sever. En ufak kavga dövüşe ağır cezalar verılıyor. Eskiden kavga dövüş olduğunda polis abiler abi vazifesi görür büyük gibi ders maihyetinde birer tokat vurur bidaha kavga ettinizi görmücem hadi gidin der Türk gençliğine sahip çıkarlardı. Disiplin sağlanırdı. Hayatlar kısa ömürlük cezalar veriliyor hanım kardeşlerimiz kucaklarında çocuklarla eşlerini bekliyor. Belki çıkarlarda çalışıp yuvalarına bakarlar çocuklarını parka götürür çikolata alır gezdirir sefaletten kurtuluruz dıyolar.. Kısa ve öz bir söz yazmak istiyoruz taleplerimiz Terör ve pedofili hariç kapsamlı bir af şartlı tahliye istiyoruz ana yasal hakkımız olarak. Siz değerli millet vekilleri her siyasi parti liderleri ortak bir uzlaşma sağlamanız adalet sistemimizin tekrardan ayağa kalkmasını başarmamız gerek. Masumlar ceza evinde gözü kulağı sizden gelicek haberler beklemekteler. ALLAH AŞKINA EVLATLARA SAHİP ÇIKIN.saygılar
MAYAD BAŞKANI, SANATÇI ENVER YILMAZ :

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir