http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» "MEVCUT İKTİDAR, KADININ HAKLARINI ve STATÜ KAZANIMLARINI SİLMEK İSTEMEKTEDİR"

"MEVCUT İKTİDAR, KADININ HAKLARINI ve STATÜ KAZANIMLARINI SİLMEK İSTEMEKTEDİR"

Kadınlar çalışma hayatında birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların başında iş yeri şiddeti gelmektedir. Türkiye’de kadın sağlık çalışanlarına yönelik şiddet yaygın
Paylas
Yaşam - 07 Mart 2017, Salı 10:44:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ZEKİYE BACAKSIZ yazdı

(Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı)

 

www.haber2000.com

 

Kadını İnsan Olarak Görmeyi “Lütufmuşçasına” İfade Eden Zihniyete “HAYIR”

1857 tarihinde tekstil fabrikasında sadece daha iyi koşullarda çalışmak isteyen kadın işçilerin başlattığı grev şüpheli bir yangınla son bulmuş, 129 kadın işçi yangında hayatlarını kaybetmiştir. “Eşit işe eşit ücret” ve daha iyi koşullarda çalışmak isteyen kadınların anısına 8 Mart "Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmaktadır.

 

Aradan 160 yıl geçmesine rağmen, Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’nun ortaya koyduğu veriler göstermiştir ki, hiç bir ülke cinsiyet eşitsizliğini giderememiştir. 144 ülkenin değerlendirildiği 2016 yılı raporunda Türkiye ise maalesef 130’uncu sırada yer almıştır.

 

Kadınlar iş yaşamında da eşit şekilde temsil edilememektedir. Şubat 2017’de açıklanan TÜİK verilerine göre 2016 yılı Kasım döneminde erkeklerde işgücüne katılma oranı %71,9 olurken kadınlarda ise %32,7 olarak gerçekleşmiştir.

 

Sağlıkla ilgili kurum ve kuruluşlarda genel istatistiklerin tersine kadın personel sayısı daha fazladır. Emek yoğun olarak çalışılan sağlıkla ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışan kadınların, kendine özgü risk ve zorlukları vardır. Personel sayısının yetersiz kalması sağlık çalışanlarına daha fazla iş yüklenmesine neden olmakta, çalışma saatlerinin çok uzun olması ve nöbet uygulaması, aynı zamanda anne olan kadın çalışanı, yoğun stres ile karşı karşıya bırakmaktadır.

 

Enfeksiyon, radyasyon gibi yüksek sağlık riskleri altında çalışan kadın sağlık çalışanları, ekonomik yetersizliklerle de baş etmeye çalışmaktadır. İşte bu olumsuz çalışma koşulları, kadın sağlık çalışanının ruh ve beden sağlıklarını, sosyal ve aile yaşamlarını olumsuz etkilemektedir.

 

Kadınlar çalışma hayatında birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların başında işyeri şiddeti gelmektedir. Türkiye’de kadın sağlık çalışanlarına yönelik şiddet yaygın olarak görülen bir sorundur. Çalışan kadınlara yönelik işyeri şiddetinin çoğunlukla sözel ve duygusal şiddet olduğu bilinmektedir.

 

Ancak işyerinde özellikle sözel/duygusal şiddetin belirlenmesine yönelik yapılan araştırmalar sorunu tüm boyutları ile ortaya koymamaktadır. Mevcut verilerin, raporlanan olaylarla sınırlı olması nedeniyle birçok şiddet olayı işten atılma veya disiplin cezası alma korkusu gibi nedenlerle bildirilmemektedir.

 

Çalışanların bilinç düzeyinin yeterli olmaması ve raporlama kültüründeki eksiklikler de şiddetin gerçek boyutunun ortaya konulması önünde büyük bir engeldir. Buradan da ortaya çıkan gerçekşudur ki, kadının sadece eğitim düzeyinin değil, bilinç düzeyinin de yükseltilmesi hayati önem taşımaktadır.

 

Bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü daha kutlarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Kadını insan olarak kabul edersek pek çok şey çözülür" sözleri siyasi iktidarın kadına bakış açısını acı bir şekilde ortaya koymuştur.

 

"Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir” diyen Sayın Cumhurbaşkanını, bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadına “insan” diyebildiği için kutlamak istiyoruz. Bu sözler insanlık için küçük, Sayın Cumhurbaşkanı için büyük bir adım olmuştur. Siyasi iktidarın kadına bakış açısını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözleri, kadının insan olarak görülmediğinin itirafı değil de nedir?

 

Bu zihniyetin iktidarlarında Türk kadını, maalesef toplumda hak ettiği yeri bulamamıştır. Oysa Türk kadını, bugün örnek gösterilen batı ülkelerinden çok daha önce toplumda erkek ile eşit yer bulmuştur. Atatürk 1923 yılının Ocak ayında, Cumhuriyetin ilanından dokuz ay önce, İzmir’de yurttaşlarla konuşurken kadın konusundaki düşüncelerini,

 

“… Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur... Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurun sonucudur… Bir toplumun bir uzvu faaliyette bulunurken öteki uzvu atalette olursa, o toplum felce uğramış demektir.” sözleriyle ifade etmiştir ve Cumhuriyet devrimleri Türk kadınının çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını sağlamıştır.

 

Ancak mevcut siyasi iktidar, cumhuriyetin kadının hakları ve statüsü konusunda kazanımlarını silmek istemektedir. Bu zihniyetin iktidarında kadına şiddet, taciz, tecavüz, kadın cinayetleri ciddi oranda artış göstermiştir.

 

Kadına tacizi, tecavüzü, şiddeti önleyebilmenin yolu eşit hak ve özgürlüklere sahip yurttaşlar olmaktan geçmektedir. Eşit hak ve özgürlüklere sahip çıkmanın yolu ise laik Cumhuriyet’in geleceği için “Hayır” tercihinden geçmektedir. Unutulmamalıdır ki, bir kadın, içindeki yaratma, üretme ve dönüştürme gücüyle dünyayı değiştirebilir.

 

Başta Sendikamız Genel Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikalarımızın üyesi emekçi kadınlar olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, kadını insan olarak görmeyi “lütufmuşçasına” ifade eden zihniyete “HAYIR” diyoruz. 


Bu Haber 318053 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

Gazeteler:

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

BURCLARİçerik Yükleniyor...

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

(Terör ve tecavüz hariç) ADLİ MAHKUMLARA EŞİT YASA.. ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. lehe uygun somut deliller olmasına rağmen fetöcü hakimlerin kanaat kararıyla birçok suçsuz insan içerde yatıyor. (Ceza mahkemesinde ağır ceza verebilmek için somut ve 0 inandırıcı deliller olması lazım.) Yargıdaki hatalı uygulamalardan dolayı birçok insan boş yere cezaevinde yatıyor. Kış geldi ve cezaevleri aşırı dolu. Mahkumlar soğuk betonlarda yatıyorlar. Sıcak su yok herşey kısıtlı. Hastalıklar öylesine.. Biz vatanımıza hainlik yapmadık! Kimimiz suçsuzluğunu anlatamamış, kimisi çaresizlikten,kimiside cahillik ve ihmal nedeniyle, kimiside ekonomik nedenlerle ve yoksulluktan, kimide tehdit ve Korkuyla suça karışmış, kimisi kumpasla, arkadaş mağduru olmuş.. Bunlar uzmanlar tarafından dahada sınıflandırılabilir. Yeni cezaevleri yaparak, mahkumu yıllarca kapatmak yerine, asıl suça neden olan faktörleri ortadan kaldırmak için çabalanmalı.. Yoksa gençler, fikren, bedenen vede ruhen kaybedilip yok olacak..! Cezaevleri yerine okul yapılsın. Fabrikalar yapılsın iş verilsin aş olsun ve yoksulluk giderilsin. Ayrıca bir mahkum devlete en az 2000 tl zarar demek cezaevleri yapımıda ayrıyeten ekonomik zarar. BİZ YENİ CEZAEVLERİ İSTEMİYORUZ bu sadece geçici çözüm olacaktır. Nolur,,adli mahkumların vede mahkum yakınlarının SESSİZ ÇIĞLIKLARINI duyun ve duyurun.. İçerde kader mahkumları dışarda biz CANIMIZ ÇOK YANIYOR. Çocuklarımız analı babalı öksüz boynu bükük yetim kaldı. Allah bile tövbe eden kullarının günahlarını bağışlarken devletimiz niye bağışlamasın. Herkes hata yapar ve 2. Bir şansı hak eder. Bir hata bedeli ömürlük cezalar olmamalı.. Onları yeniden hayata kazandırın yaşayan bir ölü olmasınlar. İnanın bana suçsuz ve ilkdefa suç işleyipte pişman olmuş mahkumlar birdaha ASLA SUÇ İŞLEMEYECEKLERDİR. Hem pişman olmuş bir mahkumu yıllarca kapatmanın kimseye faydası yok..! Bırakın aile olalım Yavrum geceleri hep babasının mankenine sarılıp koklayararak uyumaya çalışıyor. Ayrıca Babasız büyüyen çocuklar ilerde daha kötü işlere bulaşacaklardır. Bir anne yoksulluklamı uğraşsın, cocuklarınamı baksın. Toplum içinde kocasız hayat çok zor! Bize artık acıyın nolur. Siz Sayın vekillerden, Mahkum ve mahkum yakınlarının ne hissettikleri konusunda empati yapmalarını rica ediyorum. Ve soruyorum.. fetö mağduru veya kumpas`a kurban gitmiş işlenen suçtan bile haberi olmadan ceza yatan suçsuz, arkadaş mağduru mahkumlar ne olacak..! BİZ 188 dahil EŞİT YASA - ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. Siz bizim devlet babamızsınız.. BÜYÜKLÜĞÜNÜZÜ GÖSTERİN.. LÜTFEN.. HALKINIZLA BARIŞIN ve onlarla uzlaşın. Ve artık açılsın kapılar.. Nolur allah rızası için bizim isteklerimizi yetkililere duyurun.. Biz fakir aileleriz.. Biz çaresiz Yaşlı ana babalarız. Biz 18 yaş altı savunmasız çocuklarız. Biz kısık sesleriz BİZİM GÜR SESİMİZ OLUN.. Ben mahkum eşiyim ve Bu yazımı ve isteğimi (1 çarpı 1000) olarak görün. Atatürk ` benim halkım cahildir hataya düşebilir her 10 yılda bir af verin` demiştir..!!!
KAVGALARI BIRAKIN, CEZAEVLERİNE BAKIN.. DEVLETİN KURUMU AÇIKLIYOR :

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir