http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» UŞAK BELEDİYESİ'NDEN, SANAYİ ESNAFI VE MÜŞTERİLERİNE OTO PARK HARACI

UŞAK BELEDİYESİ'NDEN, SANAYİ ESNAFI VE MÜŞTERİLERİNE OTO PARK HARACI

SANAYİ ESNAFI; UŞAK BELEDİYESİNE İSYAN ETTİ : "BİZİMLE DERDİNİZ NE?"
Paylas
UŞAK BELEDİYESİ'NDEN, SANAYİ ESNAFI VE MÜŞTERİLERİNE OTO PARK HARACI
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Yerel - 17 Kasım 2016, Perşembe 22:55:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uşak’ta Fatih caddesinde ki sanayi esnafını tam anlamıyla canından bezdirmiş oto park ve ceza uygulaması esnafın işlerini bir hayli çok zor durumda bırakıyor.

 

Müşterilerinin araçlarıyla dükkanlarının önüne yanaştıklarında henüz araçlarından bile inmeden bir oto park görevlisi gelerek 5 TL ile 15 TL arasında bir makbuz keseceğini belirtiyor.

 

Esnafsa müşterisini  bir çay içmek ve iş görüşmek için karşılamaya çalışıyor, bu esnada tabi müşteri ise; “ya anlaşırız yada anlaşamayız” düşüncesiyle “boşu boşuna bu ücreti veririm” düşüncesiyle aracından inmeden yoluna devam ediyor.

 

Bazı esnaflar oto parkçılarla tartıştıkları için şu an mahkemelik durumda

 

Belediyenin bu uygulamasına isyan eden esnaf ve vatandaş, Belediye Başkanına; “Bizimle derdiniz ne? Siftah etmemizi bile engelliyorsunuz, bu haraç uygulamasına artık son verin” mesajını gönderdi

 

Yasal dayanağı olmayan vatandaştan tahsil edilen otopark ücretleri hakkında İdare Mahkemelerinin ve Danıştay’ın örnek kararları var.

 

Bunlarla ilgili örnekler ise,

 

Burdur’da Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği tarafından Isparta İdare Mahkemesinde, Burdur Belediyesine karşı bu işlemin iptali için açılan dava kabul edilmiş, Burdur Belediyesi tarafından Danıştay nezdinde yapılan temyiz karar düzeltme incelemelerinin de reddi ile bu karar kesinleşmişti.

 

Aydın 2. İdare Mahkemesi’nin 29 Ocak 2015 tarihinde aldığı, Esas No. 20114 / 853, karar no. 2015/60 No’lu kararla otopark uygulaması iptal edildi.

 

Ankara’nın Polatlı İlçesi’nde, şehir merkezinde bazı cadde ve sokaklara tek sıra park eden araçlardan belediye tarafından ücret alınması uygulaması Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin 2011 yılı Ağustos ayında aldığı karar gereği durduruldu.

 

Bir vatandaşın başvurusu üzerine Ankara 12. İdare Mahkemesi, ilçe merkezinde araç trafiğini rahatlatmak amacıyla, cadde ve sokaklara tek sıra halinde park eden araçlar için uygulamaya konulan ücretli otopark uygulamasına ilişkin Belediye Encümen Kararının iptaline karar verdi.

 

Polatlı Tüketici Hakları Derneğinden yapılan açıklamada hukuki ve sosyal gerçekleri şu şekilde açıklandı.

 ‘Mahkeme kararından, 01.07.1993 tarihli ve 21624 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Otopark Yönetmeliği’nin 4. maddesinin ‘f’ bendinin son paragrafında ‘Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının Belediye ve Valilikçe karşılanması zorunludur’ 9. Maddede ise, ‘Bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan yapıların durumu, belediyece imar durumu ile ilgili ilk müracaat tarihinden başlayarak 30 gün içinde ilgilisine gerçekleri ile bildirir. Belediyeler bina otoparkı yerine otopark sorununun nasıl çözümleneceğini binanın hangi bölge veya genel otoparkından yararlanacağını da bildirmekte ve bu otoparkları tesis etmekle yükümlüdür. Bu durumda bölge veya genel otoparktan yararlananlardan ayrıca kullanım ücreti alınamaz.’

 

Ankara’da Esnaf Fuat Tever Sakarya Büyük Şehir Belediyesi’nin bir yıl önce ana caddelerde başlattığı parkomat uygulaması hakkında yürütmeyi durdurma istemiyle Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

 

Mahkeme, Tever’in iş yerinin önündeki parkomat uygulaması için, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Tever, işyerinin önüne konulan parkomatlar yüzünden trafik sıkışıklığının yaşandığını, mağdur olduğunu belirterek parkomatların kaldırılması için önce Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığı’na başvurdu.

 

Ancak Tever’in Bu başvurusu reddedildi.  Tever bu sefer Mahkemeye başvurdu. Sakarya 1. İdare Mahkemesi parkomatla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararını reddetti.

 

Tever yılmadı ve Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Gerekçede Trafikte Karmaşaya neden olan uygulamanın kamu yararına uygun olmadığı, yasal dayanağının bulunmadığı ve fahiş ücretli otopark uygulaması yapıldığından yürütmeyi durdurulmasını talep etti.

 

Bölge İdare Mahkemesi de, 2012 yılı Temmuz ayından dava sonuçlanıncaya kadar yürütmenin durdurulması yönünde karar aldı.”

 

ÖDENEN OTOPARK ÜCRETLERİ GERİ ALINABİLİYOR

 

Ayrıca vatandaşlar, bu otopark ücretlerini ödemek zorunda olmadıkları gibi bugüne kadar ödedikleri ücretler yönünden Belediyeye müracaat ederek bugüne kadar ödedikleri otopark ücretlerini geri alma hakkına da sahipler.

 

DAVA AÇILMASI GEREKİYOR

 

Ancak Bolu’da belediyenin bu uygulamasının durdurulması için, gerçek ya da tüzel kişilerim Sakarya İdare Mahkemesine dava açılması ve yürütmeyi durdurma kararı alması gerekiyor. 


Bu Haber 1500762 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video GaleriTÜMÜ

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir