http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» Yapmayın Sayın Kılıçdaroğlu? Kılıçdaroğlu, kurmaylarından ve danışmanlarından çektiğini kimselerden çekmiyor. Ne mi oldu? Ve İktidarın; CHP’ye 65’li İnfaz düzenlemesi tuzağı.. Hem de ne tuzak

Yapmayın Sayın Kılıçdaroğlu? Kılıçdaroğlu, kurmaylarından ve danışmanlarından çektiğini kimselerden çekmiyor. Ne mi oldu? Ve İktidarın; CHP’ye 65’li İnfaz düzenlemesi tuzağı.. Hem de ne tuzak

CHP’de sık, sık sol yumruğunu havaya kaldıran ve halkçı, solcu olduğu görüntüsü veren rezidans kraliçesi bir kadın Genel Başkan Yardımcısı var.. Bakın bu yangın ve felaket ortamında Kılıçdaroğlu’nu nasıl bir hataya düşürdü? Ve iktidarın Af yasasında, CHP’ye 65 tuzağı..
Paylas
Yapmayın Sayın Kılıçdaroğlu?  Kılıçdaroğlu, kurmaylarından ve danışmanlarından çektiğini kimselerden çekmiyor. Ne mi oldu? Ve İktidarın; CHP’ye 65’li İnfaz düzenlemesi tuzağı.. Hem de ne tuzak
https://www.esgayna.com/
Siyaset - 18 Nisan 2020, Cumartesi 00:00:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÖKTÜRK TUNÇTÜRK

(Cafer Uğurlu) yazdı

 

www.haber2000.com

 

 

Değerli okuyucular .. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Haberleri, Kemal Kılıçdaroğlu Haberi, Kemal Kılıçdaroğlu Haber" href="https://www.haberler.com/kemal-kilicdaroglu/">Kemal Kılıçdaroğlu, 3 gün öncesi meşhur olan ve ekonomik olarak hali-vakti yerinde olan ve birçoğunun da villalarında corona dan saklandığı bilinen sanatçılarla bir video konferans toplantısı gerçekleştirdi.

 

Bu tuzu kurular ile yapılan toplantıda da corona virüs  salgını döneminde  sanatçıların yaşadığı sorunlar konuşuldu, espriler yapıldı..

 

Bu sanatçılar; aynı zamanda işkollarında Sendika ve Meslek örgütleri temsilcisi idi..

 

Kılıçdaroğlu’nun video konferans toplantısına; Candan Erçetin, Demet Akbağ, Esen Aslandoğan, Mustafa Aksoy, Kenan Kocatürk, İlbay Kahraman, Ceniz Hakkı Zariç, İraz Yöntem, Mert Fırat, Emre Kınay, Sezai Aydın, Hayko Cepkin, Sercan Gidişoğlu, Levent Üzümcü, Burhan Şeşen, Metin Karataş, Bülent Forta, Orhan Alkaya ve Tuba Ataç katıldığı gibi, bu iş kargaşasında Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlarını da katıp, onları meşgul edip, acil bekleyen işlerin halledilmesinde zamanlarını çaldılar..

 

Bu isimleri toplumun yüzde 80’i tanır.. Yani meşhur sanatçılar.

 

Elbette ki bunlarında mesleki sorunları vardır ve CHP’nin ve liderinin bu kesimin dertlerini dinlemesi ve sorunlarına çareler aranması yönünde destekler vermesi doğaldır…

 

Amma şimdilerde değil ..

 

Bu kesimden önce toplantılar yapılacak ve dertler dinlenecek çok daha mağdur kesimler, esnaf örgütleri var..

 

Bu virüs belası yüzünden yüz binlerce küçük esnafın işyerini kapattığı ve olağanüstü maddi mağduriyetler yaşadığı, devletin de hala bu kesimlere tatmin edici destekler sağlamadığı bir ortamda, Sayın Kılıçdaroğlu’na tuzu kurular ile sohbet toplantısı düzenlettirmek, tek kelimeyle abesle-iştigaldir..

 

Bu ne aymazlık? Yoksullar, dar gelirliler, küçük esnaf ve işinden olup ta evlerinde ekmek paraları olmayan emekçiler imdat çığlıkları atarken, villalarında keyifler çatan ünlü sanatçılarla dert dinleme toplantısı yapılır mı? Yaptırılır mı?

 

 Hiç mi mantık yok sizde ..

 

Tabi ben aylardır yazıyorum.. Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarından ve danışmanlarından çektiği sıkıntıyı kimselerden çekmedi..

 

İşte bu tuzu kurlar sohbet toplantısını da tertipleyen onlardan birisi..

 

Kim i?

 

Sık, sık sol yumruğunu havaya kaldırıp, solcu, halkçı olduğu görüntüsü veren, rezidans kraliçesi Genel başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi..

 

Gamze hanım .. Bu mu sizin halkçılığınız, bu mu sizin solculuğunuz?

 

Bu kesim, bu yangın ortamında en son görüşülecek kesim ..

 

Getirseydiniz; Kahveciler Odasını, Restoranlar, cafeler, eğlence yerleri velhasıl virüs tedbiri nedeniyle mağdur olmuş küçük esnaflar temsilcilerini, dertlerini dinletip, bir işe yarasaydınız..

 

Evet… Dert çekmeyen ne bilir, dert çekenin halinden..

 

Hanımefendinin de getirdiği sanatçılar gibi tuzları kuru..

 

Ve bu toplantı ile de Sayın Kılıçdaroğlu’nu ne kadar yıprattıklarını da bilmeliler..

 

VE GELELİM, İKTİDARIN CHP’YE “İNFAZ DÜZENLEMESİ” TUZAĞI .. BAKIN NELER OLACAK?

 

AKP ve MHP; kendirlerinin tabir ettiği “İnfaz düzenlemesi” yasasını, yine kendi oyları ile meclisten geçirdiler..

 

Bu düzenleme yasası muhalefetten tek bir oy almadı..

 

AKP ve MHP’nin 238 oyu ile yaslaştı..

 

Yasanın özeti; getirilen yeni düzenlemeler ile 6 yıl cezası olan hapse girmiyor.. Tabi koşullu şartlarla salıverme işlemi ile..

 

Tabi ki bu yasanın çıkmasında virüs salgını da önemli etken  oldu..

 

Bu yüzden açık cezaevlerinde yatan ve kapsam dışı kalan tutuklu ve hükümlüler 2 ay izinli sayılarak evlerine gönderildiler..

 

Yani virüs belası bitince bunlar yeniden cezaevlerine konulacak…

 

Ve en önemlisi daha önce MHP’nin verdiği 5 yıllık ceza indirimi yasa teklifinde, yararlanmasını teklif ettiği ve AKP kesiminin de “olur” dediği bazı suç nevileri de bu düzenlemede kapsam dışı kalması dikkat çekici..

 

Örneğin… Küçük yaşta evlenip, aile olan, çocukları bulunan gençler ve yakınları “tacizden” yatıyor..

 

Bu yaşı küçük gençler değil de aileleri elbette ki hatalılar amma  bunlar şuan aile olmuşlar, çocukları var.. Yani bunlara tacizci gözü ile değil de aile gözü ile bakmak ve af etmek devletin büyüklüğündendir..

 

Çocuklar, cezaevlerine atılan babalarının yolunu gözlüyor..

 

Ne oldu? Bun kesim de çıkan bu düzenlemede kapsam dışı kaldı..

 

Yine MHP’in “Baronlar değil, kandırılmış ve içici gençler” olarak belirttikleri kesimde kapsam dışı kaldı..

 

Peki, bunun adına ısrarla neden “bu bir Af değil, infaz düzenlemesidir” denildi?

 

Çünkü Af denilseydi ve af yasası çıkarılmak istenseydi; Mecliste bulunan milletvekili sayısının 5’te 3’ü, yani; 360 milletvekilinin oyu gerekiyor..

 

Yasa bunu emrediyor..

 

Bu yüzden AKP ve MHP’nin 238 oyu var.. Mecburen muhalefet partileri, CHP’den, İYİ Parti’den, HDP’den de oy almak zorunda  kalıyor..

 

Eee oy alırsa, onların istemlerini ve önerilerini de yerine getirmek zorunda…

 

Ve virüs tehlikesi de ağır basınca, AKP ve MHP uyanıklık yaparak kendi hazırladıkları ve adına İnfaz düzenlemesi dedikleri yasayı hızlıca çıkardılar..

 

CHP ve HDP bu yasa içeriğine şiddetle itiraz edip, Anayasa Mahkemesine götüreceklerini belirtirlerken İYİ Parti hem oylamada hem de AYM’ye götürme işinde olmayıp, dışarıda kalmayı tercih etti..

 

Bence İYİ Parti bu tuzağı sezinlediği için dışarıda kalmayı tercih etti..

 

Peki, özellikle CHP’nin itildiği tuzak nedir?

 

Ceza yasları gereği eğer bir hükümlü ve tutuklunun aldığı ve alacağı cezadan indirimler yapılıyor, şartlı şekilde dışarı salıveriyor ise bunun adı özel Aftır..

 

Tabi ki bunu ben kafamdan atmıyorum..

Türk Ceza Kanunu (TCK) bunu belirtiyor ve vurguluyor..

 

Bakın; halen yürürcülükte olan TCK’nun 65. Maddesi bu konuda ne diyor?

 

Madde 65- (1) Genel af halinde, kamu davası düşer, hükmolunan cezalar bütün neticeleri ile birlikte ortadan kalkar.

 

(2) Özel af ile hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir veya infaz kurumunda çektirilecek süresi kısaltılabilir ya da adlî para cezasına çevrilebilir.

 

(3) Cezaya bağlı olan veya hükümde belirtilen hak yoksunlukları, özel affa rağmen etkisini devam ettirir.

 

TCK MADDE 65 gerekçesi ;

 

"Hükümet tasarısındaki maddenin ikinci fıkrası değişti­rilmiş ve maddeye üçüncü bir fıkra eklenmiştir. Maddenin ikinci fıkrasında özel affın mahiyeti açık bir şekilde ortaya konulmuştur.

 

Buna göre özel af ile sadece hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebileceği, infaz kurumunda çektirilecek sürenin kısaltılabileceği veya para cezasına çevrilebileceği kabul edilmiştir.

Bu sistemde özel af sadece hapis cezaları açısından kabul edilebilecektir.

 

Maddenin üçüncü fıkrasında, özel affın cezaya bağlı olan veya hü­kümde belirtilen hak yoksunlukları hakkında herhangi bir etkisinin olmadığı, açık bir şekilde vurgulanmıştır.”

 

Evet.. TCK’ya göre bu hukuken bir özel Af işlemi..

 

Açıkça ortada..

 

Ve AKP ile MHP’de tabi ki bunu biliyor, bilmez değiller ama kapsam içine alacakları birçok suç unsurlarının Affının tepkilerini almamak için, CHP’ye, HDP’ye, AYM’ye gitme kapısını bilerek açık bıraktılar..

 

Tabi birçok kesim de diyor ki; “Yahu AYM’de bu iktidarın emrinde, yargı siyasallaşmış, CHP sonuç alamaz”..

 

İşte yürütülen bu mantık tamamen yanlış.. CHP; yasanın iptalinden kesin sonuç alacak ve hem de hızlı bir şekilde

 

Çünkü, salgın tehlikesi var..

 

Anayasa Mahkemesi ne diyor; “biz önümüze gelen talebi, yasalara göre uygun olup, olmadığına bakarız ve buna göre karar veririz”..

 

CHP’de; eğer TCK’nun 65. Maddesi gerekçe gösterilerek iptal ve düzenleme isterse sonuç alması yüzde 90 oranındandır..

 

Buraya kadar tamam..

 

Aslında AKP v e MHP’de CHP’nin bu itirazdan sonuç almasını istiyor..

 

Peki, CHP; AYM’ye itirazından sonuç alırsa ne olacak?

 

Meclisten geçen “İnfaz düzenlemesi”nin adı değişecek ve şartlı Af olacak..

 

Ve çıkan yasa çerçevesi iptal olacak, yeniden mecliste görüşülmeye başlanacak, böylece CHP ve HDP’nin, hatta İYİ Partinin oylarına ihtiyaç duyulacak..

 

Mecliste görüşülmezse bile Adalet Bakanlığı AYM’nin kararını uygulamak zorunda kalacak..

 

Önerilen ½ ceza indiriminden ve 3 yıllık denetimli serbestlik hakkından birçok suç unsuru daha yararlanacak.. Yani, kapsam oldukça genişleyecek..

 

Yani 6 yıl ceza indirimi yararlanmasından birçok hükümlü ve tutuklu yararlanabilecek..

 

Örneğin küçük yaşta evlenenler çıkacak, düşünce suçluları çıkacak, gazeteciler çıkacak, hatta Bank Asya’ya para yatıranlar, telefonlarına byLock yüklenenler bile çıkacak.. Ve tabi ki uyuşturucu suçundan torbacılarda çıkacak..

 

Hatta, hatta Selahattin Demirtaş bile dışarı çıkacak

 

Yani çıkarılan Özel Afta belirlenen indirim birçok suçun sanığına eşit şekillerde verilecek..

 

Sonra ne olacak?

 

AKP’de, MHP’de diyecek ki; “Tacizcileri,uyuşturucu satıcılarını, teröre bulaşmışları biz ısrarla kapsam dışı bıraktık ama CHP, HDP ve İYİ Parti gidip itiraz ederek bunları da dışarı çıkarttılar”..

 

Yani; aslında çıkarmak istediği Affı kurnazlıkla muhalefete çıkartmış olacak ve suçlamaların hedefi olmaktan da kurtulacak ..

 

Peki, CHP ağır tepkiler alır mı?

 

Alır ama çok, çok küçük bir oranda..

 

Çünkü cezaevlerinde ölüm ortamı mevcut..

 

Ölümün de ideolojisi olmaz…

 

Yani CHP bu tuzaktan aynı zamanda karlı çıkacak..

 

Ve düzenlenecek eşitlik ilkesine göre 150 Bin tutuklu ve hükümlü çıkabilecek..

Görüntünün olası içeriği: 16 kişi, ayakta duran insanlar


Bu Haber 2241928 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

SON YORUMLAR

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir