http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» YEREL SEÇİMLERDE, HALKIN İKTİDARA ALTERNATİFSİZLİK YILGINLIĞI KIRILMALI, VATANDAŞA GÜVEN AŞILANMALI VE UMUT IŞIĞI OLUNMALIDIR. KAZANMADA ÇARE BUDUR

YEREL SEÇİMLERDE, HALKIN İKTİDARA ALTERNATİFSİZLİK YILGINLIĞI KIRILMALI, VATANDAŞA GÜVEN AŞILANMALI VE UMUT IŞIĞI OLUNMALIDIR. KAZANMADA ÇARE BUDUR

Yerel yönetim seçimlerini kazanmak, on yedi yıllık Ak Parti iktidarının alternatifsiz ve başı buyruk yönetiminin yüksek ibreli egosunun kırılması ve halkın iktidarsızlık yılgınlığının ve alternatifsizlik düşüncesinin kırılması, yeniden bir güven aşılanması ve sağlanmasının yolunun açılması yönünde gerçek bir umut ışığı olacaktır.
Paylas
YEREL SEÇİMLERDE, HALKIN İKTİDARA ALTERNATİFSİZLİK YILGINLIĞI KIRILMALI, VATANDAŞA GÜVEN AŞILANMALI VE UMUT IŞIĞI OLUNMALIDIR. KAZANMADA ÇARE BUDUR
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Siyaset - 17 Kasım 2018, Cumartesi 10:14:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RUFAY KARAHAN yazdı

 

www.haber2000.com

 

YEREL YÖNETİM SEÇİMLERİ VE İTTİFAK ARAYIŞLARI 

 

Yerel yönetim seçimleri yaklaştıkça partilerin genel merkezlerinde ve teşkilatlarda hummalı bir çalışma başlamış oldu.

       

Belediye Başkanlıkları ve Belediye Meclis Üyeliklerinin belirlenmesi maksadıyla her parti binlerce aday adayı içinden en doğru adayı tespit etmek amacıyla muhtemelen gece gündüz çalışılmaktadır.

      

Partilerin aday belirlemelerinde izledikleri yol ve kriterleri hakkında bir şeyler söylemek durumunda değiliz ama belirlenecek adayların kimler olacağını da merak etmiyor değiliz tabi…

 

Ak Parti-MHP Cumhur ittifakının çatlaklık vermesinin ardından, parti yetkilileri tarafından keskin ve sert söylemlerle ittifakın bozulması diğer partileri daha farklı çalışma yöntemleri arayışına ve ittifaklara yöneltmiş gibi görünüyor.

 

Merkez sağda, öteden beri mütedeyyin muhafazakâr ve milliyetçi kesimlere hitap eden ve varlığının temel ideolojik düşüncelerini bire bir örtüşmemekle birlikte buralarda bulan ve beslenen Ak Parti ve MHP’nin ittifaklarının bozulması yerel bazda çok fazla bir kaybın yaşanmasına neden olmayabilir.

 

Zira aynı ideolojik ve sosyal yapı argümanlarını kullanan herhangi doğru bir aday, Seçmenin eğilimini o yöne kaydıracaktır ve kazanan yine aynı siyasal düşünce olacaktır.

 

CHP, HDP ve diğer  irili ufaklı sol-sosyalist partiler açısından durum hiç de yukarıda anlatılan gibi değil ve olamazda.

 

Saadet Partisi ve İyi Parti her ne kadar Millet İttifakından kaynaklı kazanımlarla Mecliste temsil ediliyor olsalar da 31 Mart 2018 seçimleri bu her iki parti açısından olmak ya da bundan sonra olamamak anlamına gelmektedir ki, bu düşünceyi hemen her bir seçmen aynı şekil ve manada anlamakta ve dillendirmektedir. Bu iki parti açısından seçimlerin sonucunun istedikleri düzeyde olamaması sonun başlangıcı anlamına gelecektir.

 

Siyasi Partiler açısından ittifaklar, öncelikle; “kamu yararına birlik sağlamak ve asgari müştereklerde birleşip hedefe dair ortak paydalarda ve bazen de eşitler temelinde kazanmak” anlamına geliyor olsa da, asıl maksat, partilerinin en yüksek oranda oy almasını sağlamak ve varlığını devam ettirebilecek kamuoyu desteğini almış algısını yaratmaktır. Aksi başarısızlıktır ve demokrasilerde başarısızlıkların karşılığı, yerleşik teamüllere göre gereğinin yapılmasının yolunun açılması anlamına gelmektedir.

         

Önümüzdeki yerel yönetim seçimleri gelecek Türkiye’si için hayat memat meselesi denecek kadar önemlidir.

 

Yerel yönetim seçimlerini kazanmak, on yedi yıllık Ak Parti iktidarının alternatifsiz ve başı buyruk yönetiminin yüksek ibreli egosunun kırılması ve halkın iktidarsızlık yılgınlığının ve alternatifsizlik düşüncesinin kırılması, yeniden bir güven aşılanması ve sağlanmasının yolunun açılması yönünde gerçek bir umut ışığı olacaktır.

 

CHP açısından bakıldığında durum daha da önem kazanmaktadır. 

 

Bu yerel seçimler, iktidar olmaya en yakın ve en büyük muhalefet partisi olarak CHP’nin omuzlarına AĞIR VE TARİHİ BİR GÖREV yüklemiştir.

 

CHP bu yükün altında kalmamalı ve Laik Cumhuriyetin değer ve öğretilerini korumak ve daha da geliştirmek için mutlak ve mecburi kazanmak üzerine politikalar üretmelidir. 

        

Cumhuriyet Halk Partisi gibi köklü ve Cumhuriyeti kuran değerler tarafından kurulan bir partinin parti okullarında yetişmiş, her an her göreve hazır kadrolarının olması gerekirken, Cumhuriyetin Başkent’ine seçimlere şunca zaman kalmasına rağmen, hala parti içinden doğal kadrolardan Başkenti yönetecek yetişkin bir aday bulmakta zorlanan bir CHP yönetimi için, “mutlak ve mecburi kazanmak” adına politikalar üretmesini istemenin de ne derece doğru bir istem olduğunu bir kenarda tutmak gerek.

        

Ancak; “Hadi biz ittifak yapıyoruz, bu ittifakla seçimleri mutlaka kazanacağız” demekle de seçim kazanılmaz.

 

          

İttifak, liderlerin veya kadrolarının bir araya gelip kendi kafalarında,  gönüllerinde yatan kişileri kitlelere empoze etmekle ya da dayatmakla da olmaz.

 

Demokrasi ve seçimler tarihimiz göstermiştir ki, halk bu gibi dayatmalara karşı parti, lider ve şürekasını dinlemez ve yapılan ittifak protokolleri yapıldığı andan itibaren liderler daha protokol salonlarının kapılarından çıkmadan  çoğu zaman yırtılmış ve rüzgara verilmiş olur. Tarihten ders alınmalıdır.

 

CHP’nin görevi, en masum sosyal demokrat eylem ve söylemlerden dahi uzak, kafatasçı, ırkçı, nasyonal düşüncelerle ittifak yaparak ne pahasına olursa olsun günü kurtarmak değildir.

 

CHP’nin görevi Cumhuriyetin temel değerleri ekseninde doğru, anlaşılır, uygulanması muhtemel çağdaş ve katılımcı projelerle halkına güven vererek, devrimci ve demokrat söylemler ve eylemler geliştirerek seçim

kazanmak, halkının refah içerisinde yaşamasını sağlamak ve bunun için evrensel politikalar üretmektir.

 

İttifak; özünde (bölgesel farklılıklar da gözetilerek) halkın gönlünde yatan doğru adaylarla sandıklarda doğal, dayatmaksızın ve kendiliğinden asgari müşterekte birleşmesindir.                                   


Bu Haber 956142 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video GaleriTÜMÜ
SİZCE; İYİ PARTİ ANKARA İL BAŞKANI KİM OLMALI
YETKİN ÖZTÜRK
3092
HİKMET ÇIRA
5489
TAMER KAYAALP
1602

Toplam Oy:10183

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir