http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» BABACAN : "Hukukun askıya alındığı ülkede, Ekmeklerde askıda olur. Vatandaşı ekmeğe muhtaç eden devlet, devlet değildir"

BABACAN : "Hukukun askıya alındığı ülkede, Ekmeklerde askıda olur. Vatandaşı ekmeğe muhtaç eden devlet, devlet değildir"

Son yıllara bakın. Memleketin tek problemi çözülebilmiş değil. Ve kendileri haksız, eleştirenler haklı. Bunu gayet iyi biliyorlar. Biz haklı olmaktan güç alıyoruz. Haklı olmanın verdiği gücün önünde kimse duramaz. Ne istiyorlar, her gazete aynı manşetle mi çıksın istiyorlar, kimse farklı bir şey yazmasın mı istiyorlar? Kusura bakmayın, Türkiye'nin özgür düşünceye, özgür gazetecilere ihtiyacı var.
Paylas
BABACAN :
http://erikelhukuk.com/
Siyaset - 17 Ekim 2020, Cumartesi 00:00:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yoksulluk sorununa, KHK'lara gen yer ayıran Babacan, basın özgürlüğü konusunda iktidara sert eleştiriler yöneltti.

 

Babacan şunları kaydetti,

 

SAVAŞ ŞARTLARINDA BİLE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SAVUNULDU

 

Milli Mücadele şartlarında, cephede savaş sürerken Erzurum mebusu Hüseyin Avni Bey meclis kürsüsünden Erzurum’da tutuklanan bir gazetecinin haklarını savunmuştu. Tam da o şartların içindeyken bir gazetecinin haksız yere tutuklanmasıyla ilgili gensoru vermti. Hüseyin Avni Bey meclis kürsüsünden “Serbest yazılan yazılardan kıymetli yazı yoktur” demti.

Bugün, Birinci Meclisteki gibi çoğulcu, herkesin kendi kimliğiyle, kendi hür fikriyle yer alabildiği bir Meclisimiz yok. Bugün, yürütme organı tarafından değersizleştirilm, denetim görevini yapamayan, sistemdeki önemini yitirm bir Meclisimiz var. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye’nin sesidir, demokrasimizin nefesidir. Yüce Meclisimizde Türkiye’nin tüm sesleri temsil edilir. O yüce kürsünün arkasında “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” yazar. Bu düstur basit bir duvar yazısı değildir.

 

YOKSULLUĞU ORTADAN KALDIRACAĞIZ

 

Bugün Dünya Yoksullukla Mücadele günü. Pandeminin de etkisiyle son dönemde çok sayıda yeri kapandı. Pandemiden evvel başlayan ve devam eden ekonomik krizle siz, gelirsiz ve yoksul nüfusumuz arttı. Hükümet ise, vatandaşlarının yoksullaşması karşısında etkili bir şey yapamadı. Avrupa Birliği kriterlerine göre hesap ettiğimizde ülkemizde 17 milyon yoksul insan bulunuyor.

 

Biz, yoksulluğu ortadan kaldıracak politikalar uygulayacağız. İhtiyacı olanı biz gidip bulacağız ve yardım edeceğiz. Biz bu yardımları lütuf olarak değil, aile ve hak bazlı yapacağız.

'ASKIDA EKMEK'TEN HİÇ UTANMIYORLAR MI?

 

‘Askıda ekmek’ diye bir proje başlattılar. Bundan hiç utanmıyorlar mı? Adaleti, insan haklarını, demokrasiyi askıya alırsanız o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız. Bu, iktidarın bir ortağının vatandaşının ekmek parasına muhtaç kaldığını açıkça ilan etmesi demek. Söze gelince, yerli ve milli diyorlar. Milliyetçilik askıya ekmek koymak değildir.

 

OHAL BAHANE EDİLEREK KHK ZULMÜ UYGULANIYOR

 

Son 4 senede bu ülkede OHAL bahane edilerek bir KHK zulmü uygulanıyor. Bağımsız ve tarafsız yargı kararı olmadan tam 125 bin 678 vatandaşımızın ine son verildi. OHAL KHK’ları ile hukuku yok sayarak, herkesin ismini tek tek bir kararnameye yazdılar, herkesi bir sepete attılar, lerine, aşlarına son verdiler. KHK ile ine son verilen vatandaşlarımızın büyük bir kısmı yargı tarafından aklandı. Ama lerine geri dönemediler. Özel sektör de çekindiği için e almadı.

 

Güçlü devlet, vatandaşını ekmeğe muhtaç bırakan devlet değildir. Güçlü devlet, gazetecilerini aydınlarını hapse atan devlet değildir. Güçlü devlet, hukukun üstünlüğü ilkesini çiğneyip güç gösterisi yapan devlet değildir.  Güçlü devlet, özgürlüklerin kısıtlanmasını bir marifet sayan, doğarken kimlik kartı verdiği vatandaşını kimsesizliğe terk eden devlet değildir. Bağımsız ve tarafsız yargı makamlarınca haklarında kesinleşm karar verilmem herkes masumdur .Bu kilerin özlük hakları iade edilmelidir. İtibarları iade edilmelidir. Yapılan hukuksuz lemler nedeniyle maruz kaldıkları tüm zararlar telafi edilmelidir.

 

HER GAZETE AYNI MANŞETLE Mİ ÇIKSIN İSTİYORLAR?

 

100 sene önce özgürlük için mücadelede eden bir ruh varken bugün gazeteciler hapiste. Tam 715 tane sarı basın kartı iptal edilm. Türkiye basın özgürlüğünde 184 ülke arasında Türkiye 154. sırada. Türkiye bu problemlerini özgürce tartışamadan çözemez. Şurada problem var diyenleri siz lerinden kovdurtursanız, siz hapse attırırsanız bu ülkenin sorunları çözülemez. Bu utanç verici tabloyu Türkiye hak etmiyor. Her eleştireni yargılıyorlar. Beğenmedikleri her görüşe saldırıyorlar, beğenmedikleri her görüşü hapsediyorlar.

 

Demokratik bir hukuk devletinde eleştiriden korkulmaz. Peki mevcut iktidar neden tahammül edemiyor? Çünkü hiçbir konuda artık çözüm üretemiyorlar. Son yıllara bakın. Memleketin tek problemi çözülebilm değil. Ve kendileri haksız, eleştirenler haklı. Bunu gayet iyi biliyorlar. Biz haklı olmaktan güç alıyoruz. Haklı olmanın verdiği gücün önünde kimse duramaz. Ne istiyorlar, her gazete aynı manşetle mi çıksın istiyorlar, kimse farklı bir şey yazmasın mı istiyorlar? Kusura bakmayın, Türkiye'nin özgür düşünceye, özgür gazetecilere ihtiyacı var. Bu ülkenin tek sesliliğe değil, çok sesliliğe ihtiyacı var. Bu yaşananların hiçbiri kaderimiz değil.


Bu Haber 253657 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir