http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» BAKANLIK HANGİ TEHLİKELİ ÜRÜNLERİ TOPLUYOR? İŞTE O CİHAZLAR

BAKANLIK HANGİ TEHLİKELİ ÜRÜNLERİ TOPLUYOR? İŞTE O CİHAZLAR

oplatılacak ürünler arasında elektrik motoru, su ısıtıcısı, ağda makinesi, priz, yangın söndürme cihazı, emniyet kemeri, saç kurutma makinesi ve LED'li yılbaşı ışığı gibi eşyalar yer aldı
Paylas
BAKANLIK HANGİ TEHLİKELİ ÜRÜNLERİ TOPLUYOR? İŞTE O CİHAZLAR
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Yaşam - 06 Eylül 2018, Perşembe 22:39:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sanayi Bakanlığı Çevre güvenliği için tehdit oluşturan 29 ürün için toplatma kararı aldı. Ürünlerin yüzde 72'sinin ithal olduğu bildirildi. Toplatılacak ürünler arasında elektrik motoru, su ısıtıcısı, ağda makinesi, priz, yangın söndürme cihazı, emniyet kemeri, saç kurutma makinesi ve LED'li yılbaşı ışığı gibi eşyalar yer aldı

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, haksız rekabetin önüne geçilmesi için can, mal ve çevre güvenliği açısından tehlike oluşturan ağırlıklı ithal ürünlere yönelik sıkı denetimler sonucu güvensizliği tespit edilen 29 ürüne ilişkin toplatma kararı alındı. Bunların yüzde 72'sini ithal ürünler oluşturdu.

 

Sanayi, KOBİ ve girişimcilerin üzerindeki yükün hafifletilmesi, üretim sürecinin hızlandırılması için Sanayive Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açıkladığı 16 maddelik destek ve önlem paketine yönelik çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor. 

 

Söz konusu pakette yer alan "Haksız Rekabetin Önüne Geçilmesi" hedefi doğrultusunda can, mal ve çevre güvenliği açısından tehlike oluşturan ithal ürünlerin denetimleri hızlandırıldı.

 

AA muhabirinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından edindiği bilgiye göre, bakanlığın sıkı denetimleri sonucu güvensizliği tespit edilen 29 ürüne ilişkin toplatma kararı alındı. Bunların yüzde 72'sini ithal ürünler oluşturdu.

 

Toplatılacak ürünler arasında elektrik motoru, su ısıtıcısı, ağda makinesi, priz, yangın söndürme cihazı, emniyet kemeri, LED lamba, saç kurutma makinesi, güç inventörü, LED'li yılbaşı ışığı ve porselen duyulu askı takımı gibi eşyalar yer aldı.

 

PİYASA GÖZETİMİ VE DENETİMİ STRATEJİSİ OLUŞTURULDU

 

Bakanlık, yerli üretimin haksız rekabete maruz kalmasının önüne geçecek diğer adımları da hayata geçirdi.

 

Bu kapsamda, veriye dayalı sistem yaklaşımı çerçevesinde, test ve muayene kapasitesinin maksimum seviyeye çıkarılması, denetçi kalitesinin artırılması ve denetim süreçlerinin hızlı ve etkin yönetilmesi hususlarını içeren yeni bir Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) Stratejisi oluşturuldu.

 

Etkin piyasa gözetimi ve denetiminin en önemli unsuru olan test ve muayene kapasitesinin artırılması amacıyla Türk Standardları Enstitüsünün (TSE) yanı sıra başta üniversitelerin laboratuvarları olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör laboratuvarlarının da PGD işlemlerinde kullanımının sağlanması için çalışmalara başlandı.

 

Uygunsuzluğu tespit etme anlayışından uzaklaşarak uygunsuz ürünün kaynağında üretilmemesi için üreticilere teknik mevzuat konusunda bilgilendirme ve rehberlik yapma faaliyetlerine ağırlık verilmesi planlandı.

 

Denetim sonucunda tespit edilen uygunsuzluklar Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarıyla karşılıklı faydaya dayalı olarak paylaşılarak, uygunsuzluğun kaynağında çözülmesinin sağlanması kararlaştırıldı.

 

Güvensizliği tespit edilen ve toplatma kararı alınan ürünlerin listesi şöyle,

 

 Marka/Model/Numune Özellikleri ve  Toplatma Kararı Alınmasının Nedeni

 

1      Mega Mekanik ve Elektrik Güç Aktarma Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.        MEGA Marka MEG075P4 Model Elektrik Motoru     Enerji verimliliği kriterlerini sağlamaması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

2      Mega Mekanik ve Elektrik Güç Aktarma Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.        MEGA Marka MEG110P4 Model Elektrik Motoru     Enerji verimliliği kriterlerini sağlamaması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.ü

 

3      Mega Mekanik ve Elektrik Güç Aktarma Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.        MEGA Marka MEG150P4 Model Elektrik Motoru     Enerji verimliliği kriterlerini sağlamaması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

4      Mega Mekanik ve Elektrik Güç Aktarma Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.        MEGA Marka MEG220P4 Model Elektrik Motoru     Enerji verimliliği kriterlerini sağlamaması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

5      Mega Mekanik ve Elektrik Güç Aktarma Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.        MEGA Marka MEG300P4 Model Elektrik Motoru     Enerji verimliliği kriterlerini sağlamaması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

6      Mega Mekanik ve Elektrik Güç Aktarma Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.        MEGA Marka MEG400P4 Model Elektrik Motoru     Enerji verimliliği kriterlerini sağlamaması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

7      Mega Mekanik ve Elektrik Güç Aktarma Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.        MEGA Marka MEG550P4 Model Elektrik Motoru     Enerji verimliliği kriterlerini sağlamaması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

8      Mega Mekanik ve Elektrik Güç Aktarma Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.        MEGA Marka MEG750P4 Model Elektrik Motoru     Enerji verimliliği kriterlerini sağlamaması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

9      Mega Mekanik ve Elektrik Güç Aktarma Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.        MEGA Marka MEG1100P4 Model Elektrik Motoru   Enerji verimliliği kriterlerini sağlamaması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

10    Suyıka Uluslararası Tem. Mad. San. Tic. Paz. Ltd. Şti.  SUYIKA Marka, Turbo, Süper Şofben S 2070 7000W Ani Su Isıtıcı     Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

11    Suyıka Uluslararası Tem. Mad. San. Tic. Paz. Ltd. Şti.  SUYIKA Marka Turbo Millennium Model 7000W Ani Su Isıtıcı     Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

12    Biofor Kozmetik Elektrik Elektronik Makina Plastik Sanayive Ticaret Ltd. Şti.     PRODERM Marka Plus Roll On Ağda Makinası        Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

13    Başkent Isı Rezistans-Nimet Önal     Başkent Isı Rezistans Marka 11/2 Model (380V, 7,5KW) Daldırma Tipi Su Isıtıcısı       Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

14    Pelsan Aydınlatma San. ve Tic. AŞ.  16A, 250V Normal Korumalı, Örtücüsüz, İletkenleri Sökülebilen, A Tasarımlı Vida Bağlantılı, İki Kutuplu,Yan Topraklama Kontaklı, Keira Model Priz  VE  16A, 250V Normal Korumalı, İletkenleri Sökülebilen, Anahtarlı, Taşınabilir 5'li, İki Kutuplu Yan Topraklama Kontaklı Foça Model Priz      Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

15    Güler Yangın Söndürme Cihazları-Kadir Güler Güler Marka 6 kg Kuru Kimyevi Tozlu (KKT) Kasım 2017 Tarihli Yangın Söndürme Cihazı        Yangın performansı deneyinden olumsuz sonuç alınması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

16    Massi Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti.        Asem Marka "131 Otomatik" Model Emniyet Kemeri     Ölümcül yaralanma riski teşkil etmesi nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

17    Vatan Yatırım ve Dış Ticaret Ltd. Şti.       KERNEL Marka 6W E27 Başlıklı Kendinden Balastlı Led Lamba   Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

18    Üreticisi ve ithalatçısı tespit edilemedi  TIANLANG Marka TL-1200 Model Saç Kurutma Makinesi    Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

19    Üreticisi ve ithalatçısı tespit edilemedi   NIKAI Marka DH-999 Model Saç Kurutma Makinesi    Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

20    Murat Grup Gümrükleme-İsmet Tekbayan       Pure Marka KSC1000P Model Power Inventer ( Güç İnventörü)        Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

21    Murat Grup Gümrükleme-İsmet Tekbayan       Pure Marka KSC2000P Power Inventer ( Güç İnventörü)   Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

22    Murat Grup Gümrükleme-İsmet Tekbayan       Pure Marka KSC3000P Model Power Inventer ( Güç İnventörü)        Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

23    Murat Grup Gümrükleme-İsmet Tekbayan       Pure Marka KSC5000P Model Power Inventer ( Güç İnventörü)        Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

24    Başak Elektronik-Cesim Kalay  UCS AYSAN Marka 8033U1 Power İnventer (Güç İnventörü)     Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

25    Başak Elektronik-Cesim Kalay  UCS AYSAN Marka 83000U1 İnventer (Güç İnventörü)     Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

26    Başak Elektronik-Cesim Kalay  UCS AYSAN Marka 80364U1 Power İnventer (Güç İnventörü)     Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

27    Başak Elektronik-Cesim Kalay  UCS AYSAN Marka  81000U1 Power İnventer (Güç İnventörü) Elektrik Çarpma ve Yangın Çıkarma Riski Bulunması Nedeniyle Temel Emniyet Gereklerini Karşılamaması.

 

28    Benar Aydınlatma San. ve Tic. Ali ACAR  Benar Markalı, RS-SE 006 Model Ledli Yılbaşı Işığı      Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.

 

29    Espar Elektrik San. ve Tic. Ltd. Şti.   Espar Marka EA-001 Model E27 Porselen Duylu Askı Takımı       Elektrik çarpma ve yangın çıkarma riski bulunması nedeniyle temel emniyet gereklerini karşılamaması.


Bu Haber 608221 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video GaleriTÜMÜ

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir