http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» CUMHURİYET GAZETESİNE BÜYÜK OPERASYON.. YAZARLAR ve YÖNETİCİLER GÖZALTINDA. ARAMA YAPILIYOR

CUMHURİYET GAZETESİNE BÜYÜK OPERASYON.. YAZARLAR ve YÖNETİCİLER GÖZALTINDA. ARAMA YAPILIYOR

Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonda Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, avukat Bülent Utku, yazarlar Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Öz ve Mustafa Kemal Güngör'ün de aralarında bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı. İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay'ın yurt dışında olduğu, Atalay hakkında da gözaltı kararı verildiği öğrenildi.
Paylas
CUMHURİYET GAZETESİNE BÜYÜK OPERASYON.. YAZARLAR ve YÖNETİCİLER GÖZALTINDA. ARAMA YAPILIYOR
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Güncel - 31 Ekim 2016, Pazartesi 10:33:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gelen son dakika haberine göre yazar Cumhuriyet çizeri Musa Kart'ın da evinde arama yapıldı. Kart, teslim olmak için avukatıyla birlikte emniyete gitti. Gazetenin 13 yöneticisi ve yazarı hakkında gözaltı kararı var. Başsavcılık ise Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonla ilgili açıklama yaptı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, operasyon sonrası Cumhuriyet gazetesine telefon açarak "Birlikte mücadele edeceğiz" dedi.

 

Cumhuriyet gazetesi yönelik operasyonda Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, avukat Bülent Utku, yazarlar Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Öz ve Mustafa Kemal Güngör'ün de aralarında bulunduğu 9 kişi gözaltına aldı.  Aydın Engin ve Hikmet Çetinkaya, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi. Ankara'da gözaltına alınan Güray Öz'ün İstanbul'a getirileceği öğrenildi.  

 

İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay yurtdışında olduğu için hakkında gözaltı kararı verildi.

Son dakika haberi: Cumhuriyet Gazetesine operasyon, gözaltılar var

ORHAN ERİNÇ'İN DE EVİ ARANDI

 

Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi, gazeteci Orhan Erinç, yazar Hikmet Çetinkaya ile vakıf üyesi ve Cumhuriyet çizeri Musa Kart'ın evlerinde arama yapıldı. Hikmet Çetinkaya gözaltına alındı. Musa Kart, gazete binasından teslim olmak için avukatıyla birlikte emniyete gitti. Orhan Erinç hakkında yaşından ötürü sadece evinde arama kararı olduğu öğrenildi. Yine Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Turhan Günay, Mustafa Kemal Güngör ile Bülent Utku'nun evlerinde de arama yapıldı.

 

 HAKKINDA GÖZALTI KARARI OLAN İSİMLER

 

Gazetenin 13 yazar ve yöneticisi hakkında gözaltı kararı bulunduğu bildiriliyor. Operasyonun özellikle vakıf yönetim kurulu üyelerine yönelik olduğu bildiriliyor. Hakkında gözaltı kararı bulunan isimler şöyle: Önder Çelik, Hakan Kara, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Eser Yener, Müslüm Özışık, Turhan Günay, Nebil Özgentürk.

 

BİLGİSAYAR VE LAPTOPLARA EL KONULDU

 

Turhan Günay ve Hakan Kara'nın evindeki bilgisayar ve laptoplara el konularak Vatan Emniyet'e götürüldü.

 

5 GÜN BOYUNCA AVUKAT YASAĞI

 

Gözaltına alınan Cumhuriyet yazar ve yöneticileri hakkında beş gün boyunca avukat yasağı konuldu.

 

CAN DÜNDAR İÇİN YAKALAMA KARARI

 

Gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar hakkında ise yurtdışında bulunduğu için yakalama kararı çıkarıldığı belirtiliyor.

 

Hakkında gözaltı kararı çıkartılan karikatürist Musa Kart avukatıyla birlikte teslim olmaya gitti. Gazete binası önünde açıklama yapan Musa Kart şunları söyledi: “Yıllardır bu ülkede yaşadıklarımızı karikatüre dönüştürmeye çalışıyorum. Ama inanın şuan kendim bir karikatürün içerisinde yaşıyorum, öyle hissediyorum. Bugüne kadar FETÖ ve PKK ile ilgili yüzlerce binlerce karikatür çizdim. Ama bugün öne sürülen gerekçeye baktığımızda gerçekten bir komiği yaşıyoruz. Yaşanan gülünç bir durum. Bu tabloyu vicdan sahibi insanların kabul etmesi mümkün değildir. Sadece karikatür çizdiği için bugün gözaltına alınıyorum. Herkes bu tabloyu yerli yerine oturtacaktır, diye düşünüyorum. Şu anda 6-7 tane gözaltına alınan arkadaşlarımız var. Ben de teslim olmaya gidiyorum. Saklanılacak, kaçırılacak bir şey yok. Yazdığım çizdiğim herkesin gözü önünde… Sabah 5 sıraların evimi aradılar. Hukukçu arkadaşlarım gazeteye gelip, buradan gitmemin daha uygun olacağını söylediler. Bir karikatüristin gözaltına alındığı ana Başkanlığın resmen ilan edildiği anlamına geliyor. Hepimize hayırlı uğurlu olsun, Tayyip Erdoğan’ın başkanlığı…”

 

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan soruşturmayla ilgili yapılan açıklama şöyle: "Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık Anonim Şirketi (Cumhuriyet Gazetesi) ve gazetenin imtiyaz sahibi konusundaki Cumhuriyet Vakfı yöneticileri hakkında, PKK/KCK ve FETÖ/PDY Terör örgütlerine müzahir olduklarına, 02/04/2013 tarih ve 2013/4 sayılı yönetim kurulu toplantısında alınan vakıf üyeliğine seçim kararının usulsüz olduğuna, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre öncesinde darbeyi meşrulaştırıcı yayınlar yapıldığına dair iddia ve tespitler üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca 'FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçlarından bir kısım şüpheliler hakkında 18/08/2016 tarihinde soruşturma başlatılmıştır.

 

Soruşturma kapsamında alınan MASAK Vakıflar Genel Müdürlüğü ve bilirkişi raporları doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunun talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinden şüpheliler hakkında arama ve gözaltı kararı alınmış olup soruşturma işlemlerine devam edilmektedir"

 

Sabah saatlerinde gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Aydın Engin, sağlık kontrolünden geçirilirken gazetecilerin  ’neden gözaltına alındınız’ sorusu üzerine, "Bir şey söylemiyorum, Cumhuriyet’te çalıştığım için. Cumhuriyet’te çalışıyorum yetmez mi?" diye cevap verdi.

 

KILIÇDAROĞLU'NDAN TELEFON: BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yazarları ve 13 yöneticisi gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyona tepki gösterdi.  Kılıçdaroğlu, gazeteye telefon ederek "Birlikte mücadele edeceğiz" dedi.

 

CHP'LİLERDEN GAZETE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

 

Gözaltıların ardından, Cumhuriyet gazetesinde yapılan açıklamada konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, “Cumhuriyet’i kayyıma teslim etmeyeceğiz. Cumhuriyet gazetesine, Sözcü, Birgün ve Evrensel gazetelerine yönelinmesinin nedeni muhalefetsiz şekilde başkanlık rejimine ulaşılmaktır. CHP olarak buna izin vermeyeceğiz, bu gericiliğe, bu sansürcülüğe karşı duracağız. 12 Eylül de tıpkı böyle gelmişti. Önce komünistleri, solcuları, sosyal demokratları sonra MSP’yi MHP’yi hedef almıştı. Toplumsal muhalefetle birlikte geri püskürteceğiz” dedi.

 

GAZETECİLER CEMİYETİNDEN AÇIKLAMA

 

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin “Türkiye Cumhuriyetinin ilanının 93’ncü yıldönümünün hediyesi Cumhuriyet gazetesine terörist örgüt adına taşeronluk suçlamasıyla girmemeliydik” dedi. Cumhuriyet gazetesi ve Cumhuriyet Vakfı yöneticileri hakkında, “FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlarından soruşturma başlatılmasını “çok üzücü” bir gelişme olarak niteleyen Bilgin, “Tüm baskılara rağmen mesleğini tarafsızlık ve meslek ilkeleri ışığında yürütmek isteyen tüm gazeteciler gazetecilere ve gazete yöneticilerine yönelik operasyonlara son verilmesini, tek tip gazeteci yaratma projesinin sonlandırılmasını talep etmektedirler” dedi. Bilgin “Hapishanelerinde gazeteciler, düşünce adamları ve düşünceye vurulan prangalar Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’sine yakışmamaktadır” dedi, Türk medyasının özgürlük mücadelesinin her şartta devam ettirileceğini vurguladı.

 

TGS: HABER ALMA HAKKINA OPERASYON

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası da Cumhuriyet yöneticileri hakkında alınan gözaltı kararına tepki gösterdi. TGS açıklamasında özetle şöyle denildi:

 

"Cumhuriyet’e operasyon haber alma hakkına operasyondur! Türkiye her güne yeni bir antidemokratik uygulamayla uyanıyor.

 

Bu sabah da Cumhuriyet gazetesinin eski ve yeni genel yayın yönetmenleri ile gazetenin yazarları ve Cumhuriyet Vakfı yöneticilerinin gözaltına alındıklarını üzülerek öğrendik. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklama kararın hukuki değil, siyasi olduğunun resmi gibidir. Darbenin kendileri için “Allah’ın lütfu” olduğunu ifade edenlerin, OHAL koşullarını darbe girişimi öncesinde de hedefe koydukları gazetecileri, gazete, televizyon, radyo ve dergileri halka ulaşamaz hale getirmek için bir fırsat olarak gördükleri açıktır. Defalarca söylediğimiz gibi bir kez daha altını çiziyoruz. Gazetecilik suç değildir."


Bu Haber 851346 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

SON YORUMLAR

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir