https://www.facebook.com/profile.php?id=100011398778110
http://www.haber2000.com/
http://www.dogankitap.com.tr/kitap/T%C3%BCrk%C3%BCn+%C4%B0nanc%C4%B1-2302
https://www.facebook.com/sevketcan.ozbay.1?fref=ts
» EKONOMİ DOKTORU, ESKİ TİCARET BAKANI AGAH OKTAY GÜNER, VARLIK FONU İÇİN NE DİYOR? : "ÜLKEYİ YÖNETENLER PANİK İÇİNDELER"

EKONOMİ DOKTORU, ESKİ TİCARET BAKANI AGAH OKTAY GÜNER, VARLIK FONU İÇİN NE DİYOR? : "ÜLKEYİ YÖNETENLER PANİK İÇİNDELER"

Yandaş medyanın davullar çalarak "Türkiye Varlık Fonu ile  zirveye oynayacak", "200 milyarlık fon geliyor" manşetleri ekonomideki savrulmamızın son virajlarıdır. Türkiye'de böyle bir fon kurulmasının ulusal yatırım fonu "UYF" zemini ve malzemesi yoktur.
Paylas
EKONOMİ DOKTORU, ESKİ TİCARET BAKANI AGAH OKTAY GÜNER, VARLIK FONU İÇİN NE DİYOR? :
Ekonomi - 09 Şubat 2017, Perşembe 09:10:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AGAH OKTAY GÜNER yazdı

 

(YENİÇAĞ)

 

Eskiler, "Kim okur, kim dinler varak-ı mührü vefayı" demişler. İmkanlarım ölçüsünde yazdım, TV'de söyledim. Suriye'de sıcak savaşın, içerde de terör denilen örtülü savaşın muhatabı olan Türkiye çok yanlış bir biçimde OHAL şartlarında Anayasa Referandumuna gidiyor. Sayın Cumhurbaşkanından TV'de  terör kazınıncaya kadar bu oylamanın tehir edilmesini rica ettim. Ama ne fayda!

 

Birlik, bütünlük, yek vücut olma bir kenara itildi. Gizli ve açık düşmana kılıç çekmesi gerekenler düşmanı bırakıp birbirlerine döndüler. Ne yazık ki Türkiye'yi yönetenler tam bir panik yaşıyor. Döviz fiyatlarının yükselmesi bu paniği körükleyen ateştir.

 

Kriz psikolojisine kapılan hükümet, ekonomi yönetimi ve bağımsız kurumlar paniktedir. Merkez Bankası faiz kararıyla "panik içindeyim" demiştir. Hükümetin  her akşam  her sabah ayrı bir karar vermesi içine girdiği kriz savrulmasını gösteriyor.

 

Bu iktidar döneminde ekonomi bürokrasisi dağıtıldı, yetkileri elinden alındı Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) mezarlıklar müdürlüğüne çevrildi.  Ülkenin bunca yetişmiş, dünyayı tanıyan, ekonomiyi bilen kadroları varken Türkiye ekonomisi savruluyor.

 

Şu anda Türkiye'nin ekonomi bürokrasisini başta DPT olmak üzere kurmak ve ayağa kaldırmak Anayasa Referandumundan bin kat önemlidir. Ülke ekonomisi demokratik planla yönetilirken bu tip kriz hallerinde derhal bir geçiş programı yapılır devletin ve özel sektörün yapması gereken işler rakamlara bağlı olarak gerekçeye kavuşturulurdu.

 

Şimdi bütün bu güçlü araçları terk etmiş bir Türkiye var. Yandaş medyanın davullar çalarak "Türkiye Varlık Fonu ile  zirveye oynayacak", "200 milyarlık fon geliyor" manşetleri ekonomideki savrulmamızın son virajlarıdır. Türkiye'de böyle bir fon kurulmasının ulusal yatırım fonu "UYF" zemini ve malzemesi yoktur.

 

Genel olarak bu fonlar cari işlemler fazlası ve bütçe fazlası veren ülkeler tarafından kuruluyor. En çok da enerji ve emtia kaynaklı yüksek döviz geliri bulunan devletler UYF'lere  yöneliyor. Böylelikle hem bu fon fazlalarını uluslararası piyasalarda değerlendirme fırsatını yakalamak istiyorlar hem de emtia fiyatlarının yüksek oynaklığa sahip olduğunu göz önüne alarak risklerini azaltmaya çalışıyorlar. (Prof. Dr.H.Kozanoğlu)

               

Önde gelen fonlar petrol gelirlerini veya başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinde yüksek sanayi malları ihracat gelirlerine dayanıyor.  Rusya da çok sayıda fonla doğalgaz ve petrol gelirlerini yurtdışı portföy yatırımlarına yönlendiriyor.

               

2007 krizi sonrası faizlerin düşmesi likiditenin artmasıyla bu fonların getirileri iyice geriledi. Enerji ve emtia fiyatlarındaki düşüş ise gelir kaynaklarını kuruttu.

               

Türkiye ise bilindiği gibi kronik cari işlemler açığı veren, bütçe açıklarını sınırlamaya çalışan Merkez Bankası'nın kısa vadeli yükümlülüklerini karşılamak için sahip olduğu döviz rezervlerinin yeterliliği tartışılan bir ekonomik yapıya sahiptir. Sorumlular sürekli bir biçimde tasarruf yetersizliğinden şikayet etmektedir.

 

Ülkemiz ne yazık ki cari açığını yabancıların tasarruflarıyla finanse eden bir konumdadır. Hükümetimiz başta körfez monarşileri, hükümetleri nezdinde Türkiye'ye yatırım yapmaları için sürekli ricacı konumundadır. Durum bu iken yönetimin Varlık Fonu kurma hamlesini nasıl açıklayacağız?

 

Yandaş medya herkesi kör alemi sersem sanan bir şaşkınlıkla "Dünyada Türkiye'den başka stratejik yatırım yapılacak ülke kalmadı" palavrasını sıkıyor. İşin gerçeği ise İstanbul Kanal Projesi başta olmak üzere III. Köprü, Yeni Havalimanı, nükleer santraller, alt yapı projeleri gibi "mega projeler" için yabancı kaynak bulmakta hükümetin tam bir dar boğaza girmesidir.

 

Kredi kuruluşları ABD'nin ve AB'nin Türkiye'yi jeopolitik yalnızlığa itebileceği korkusuyla çok çekingen davranıyor. Bu durum Türkiye Varlık Fonu A.Ş kurmayı AKP rejimine kurtarıcı  can simidi olarak gösterdi. Sermayesi Özelleştirme Fonundan sağlanacak, böylece özel hukuk hükümlerine tabi olacak, Sayıştay denetiminden kurtulması sağlanacaktır.

 

Fon politikasında önce varlıklar ve gelirler bulunur, fon yönetimi daha yüksek gelir sağlamak için bu varlıkları kullanır. Halbuki elde bu fona bu imkanları sağlayacak kaynak malzemesi yoktur. Öncelikle gözlerin işsizlik sigortası fonunda birikmiş emekçi paralarını hedef aldığı anlaşılıyor.

 

Birikim 100 milyar lira sınırına dayandı. Varlık Fonu yeni usulsüzlük ve yolsuzluk dizilerinin kapısını zorlamaya adaydır. Kamu denetiminden ve şeffaflıktan uzak Türk halkının özellikle emekçilerin paralarıyla yeni maceralara girilmesinin anlamı ve lüzumu yoktur. Çare boş hayallerde değil, ülke gerçeklerini gören, üretimi artıran ciddi program ve uygulamadadır.


Bu Haber 313564 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

Gazeteler:

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

BURCLARİçerik Yükleniyor...

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Sayın vekilim fetöcü hakim savcılar binlerce insanı hukuk adı altında katletti asıl darbe yargıda yapıldı Sınav sorusu çalan vatan hainlerinin makamı yok hükmündedir! Oturdukları Mahkemeler ÖYM Ler kapanmıştır Fetöcü polisler işgüzarlık yapıp fezdekelerini 8 saatlik psikolojik baskıyla 4 saat diz üstü 4 saat duvara döndürerek insanları (sözde magdurları ) şikayetçi konum hazırlıkları bu şekilde olmuş son aşamasında okutulmadan imzalar attırmışlardır. Fetöcü savcılar iddanamelerde delil şahit aranmaksızın , sözde mağdur kişileri dinlenmeksizin operasyon emirlerini fetöcü hakimler le vermişlerdir. 3 ay 6 ay 12 ay mahkeme yüzü gösterilmemiş üç ayın sonunda yerel mahkeme savcılarınca alınan talimatlı ifadelerde her yapılanın senaryo ve kumpas olduğu ortaya çıkmıstır. Fakat ilk ifadeler esasa alındıkları için sanki namnudan çıkan kurşun gibi geri dönüşü olmayan bir yola binlerce insanı ceza evlerinde odun istifi yapmışlardır. Hakimler öym mahkemelerinin kuruluş amacı belli olduğundan lehe değişmicek hükümleri onamışlardır. Şimdi soruyorum sizlere aslolan millet adına sayın vekillerimiz vatan hainlerinin kararları Var Hükmündemi? Yok hükmündemi? Fetö bu milletin canını yaktı her dalda her kulvarda! Sizler masumlara el atmıcakmısınız? Ceza evleri doldu taştı dönüşümlü yatan insanlar var Vatan hainlerine mezar olsun diyoruz ceza evleri ama fetö yargısı ve kader mahkumlarına açılsın kapılar.bölük pörçük yasalar cıktı ceza evleri rahatlamadı , hainlerin ipler boynunda adli mahkumları oyuna getirmelerinden korkuyoruz. Bizler 15 temmuz gecesi vatanımızı müdafa ettik fitne nifak tohumlarını bertaraf ettik sizlerden istediğimiz kader mahkumlarınada bir şans verilmesi milletçe , halkça , toplumca ayağa kalkalım . Türkiyemizin üstünden kara bulutları kaldıralım. Bir olalım diri olalım her şer odaklarına karşı hep bir mücadele edelim. İş erbabı olmayan mahkumlarımıza sahip çıkılsın iş imkanı sağlansın iş verene vergiden az bir oran muaf kılınsın bu ceza evinden çıkan kardeşlerimizin eli ekmek tutsun anlının akıyla para kazansın. Devlet baba yeri gelir tokat vurur yeri gelir sever. En ufak kavga dövüşe ağır cezalar verılıyor. Eskiden kavga dövüş olduğunda polis abiler abi vazifesi görür büyük gibi ders maihyetinde birer tokat vurur bidaha kavga ettinizi görmücem hadi gidin der Türk gençliğine sahip çıkarlardı. Disiplin sağlanırdı. Hayatlar kısa ömürlük cezalar veriliyor hanım kardeşlerimiz kucaklarında çocuklarla eşlerini bekliyor. Belki çıkarlarda çalışıp yuvalarına bakarlar çocuklarını parka götürür çikolata alır gezdirir sefaletten kurtuluruz dıyolar.. Kısa ve öz bir söz yazmak istiyoruz taleplerimiz Terör ve pedofili hariç kapsamlı bir af şartlı tahliye istiyoruz ana yasal hakkımız olarak. Siz değerli millet vekilleri her siyasi parti liderleri ortak bir uzlaşma sağlamanız adalet sistemimizin tekrardan ayağa kalkmasını başarmamız gerek. Masumlar ceza evinde gözü kulağı sizden gelicek haberler beklemekteler. ALLAH AŞKINA EVLATLARA SAHİP ÇIKIN.saygılar
MAYAD BAŞKANI, SANATÇI ENVER YILMAZ :

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir