http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» EMEK, SERMAYEDEN ÖNDEDİR VE ONDAN BAĞIMSIZDIR

EMEK, SERMAYEDEN ÖNDEDİR VE ONDAN BAĞIMSIZDIR

12 saatlik günlük çalışma koşullarına, düşük ücrete ve istismarlara karşı yürüyüşler elbette çok onurludur ve bu direnişlerin temelini oluşturdukları unutulmamalıdır
Paylas
EMEK, SERMAYEDEN ÖNDEDİR VE ONDAN BAĞIMSIZDIR
Ekonomi - 01 Mayıs 2017, Pazartesi 14:18:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RUFAY KARAHAN yazdı

 

www.haber2000.com 

 

1 MAYIS !..

 

 Biraz okuma yazma bilen her birey artık 1 Mayıs’ın “Çalışanların emek ve dayanışma günü” yani kısaca “İşçi ve emek bayramı” olarak kutlandığını bilir.

 

1 Mayıs’ın başlangıç hareketleri dünyanın bir çok ülkesinde irili ufaklı olaylar ve eylemlerle başlamış olsa da ki; bunların bir çoğu tutuklama, yaralanma ve ölümlerle sona ermekle birlikte asıl ses getiren bir dizi eylemler öne çıkar.

 

 Sınıf ve Sermaye çatışması

 

1856 yılında Avustralya’da işçiler (bir günde sekiz saat çalışma) 8 saatlik işgünü talebini de içeren ve diğer birçok haklı istemlerle işi bırakma eylemleri yapıldı. Bu eylemler Melbourne Ünv.’den parlamento evi yürüyüşü olarak anılır ve ilk grevler olarak kabul edilir.

 

1 Mayıs 1886 yılında Amerika’daki işçilerin günde 12 saat haftada 6 günlük çalışma ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için büyük gösteriler yapılmıştır. Tabi ki 1857 yılında New York’ta işçi-emekçi kadınlar tarafından 12 saatlik günlük çalışma koşullarına, düşük ücrete ve istismarlara karşı yürüyüşler elbette çok onurludur ve bu direnişlerin temelini oluşturdukları unutulmamalıdır.  

 

Amerika’da Phıladelphia’da 1869 yılında tekstil işçileri Tamamen gizli ve mistik bir şekilde içinde dinsel temalar ve ayinlerle kutsal yeminler ettirilerek “Soylu ve Kutsal Emek Şövalyeleri tarikati” ni kurarken aslında bir işçi örgütünün temellerini atıyorlardı.

 

Friedrich Engels daha sonraları bu örgüt için şu ifadeleri kullanıyordu: “Emeğin Şövalyeleri Amerikan işçi sınıfının bir bütün olarak yarattığı ilk ulusal örgüttür. Kökenleri, tarihleri, eksiklikleri, küçük saçmalıkları, programları ve temel yasaları ne olursa olsun…

 

Amerikan işçi sınıfının bir ürünü olarak karşımızdalar”. Çünkü örgüt, diğer mücadele eden örgütlerden farklı olarak Ulusal düzeyde geniş bir yelpazede olmak üzere vasıfsız çalışanları, siyahları ve kadın işçileri de bünyesinde örgütlüyordu ve üye sayısı 1886’da 700 bini geçiyordu..

 

Daha da sonraları ABD ve Kanadalı işçi delegeler 1881 yılında Pittsburgh’da bir araya gelip FOTLU Federasyonunu kuruyor ve büyük bir sendika haline geliyor ve gelişerek bu güne geliniyordu…

 

Dünyada ve ülkemizde 1 Mayıs ile ilgili çok yazılar, makaleler, kitaplar yazıldı. Bundan sonra da çok şey yazılabilir elbette. Ama önemli olan bazı temel bilgi ve kavramların oluşmasının yanında geçmişin ne kadar hazin ve acılarla dolu, geleceğin de çalışanlar adına ne kadar parlak veya iç karartıcı olduğunun nispeten de olsa açıklığa kavuşmasının sağlanmasıdır.

 

Geçmişte, Ülkemizde Cumhuriyetin ilk yıllarında dönemin içişleri bakanı tarafından “devletin yanında ve emrinde olmayan sendika ve işçi birlikteliği sendika değildir” diye yasaklanan 1 Mayıs, diğer tarafta Almanya’da bizzat Hitler tarafından Ulusal bayram ve resmi tatil günü ve Nazi partisinin en önemli kutlama günlerinden biri olarak ilan ediliyordu.

  

İşçinin en büyük gücü alın teri ile sermaye oluşturmasıdır.

 

Karl Marx Kapital’de Kapitalizmin ve sermayenin makineleşmenin ve modern sanayinin doğuşuyla birlikte “ahlakın ve doğanın, yaşın ve cinsiyetin, gecenin ve gündüzün bütün sınırları yıkıldı” diyerek Sermayenin acımasızlığına ve makinenin karşısında işçi sömürüsünün daha yoğun olacağına dikkat çekmekteydi.

 

 Abraham Lincoln  bu sözü destekler nitelikte şöyle diyordu: “emek, sermayeye öncüldür ve ondan bağımsızdır. Sermaye ancak emeğim meyvesidir ve emek olmadan sermaye olmazdı. Emek sermayeden üstündür ve daha büyük önem arz eder”..

 

İşçi sınıfı, evrensel birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs gününü Dünya’nın birçok yerinde çok ağır şartlar altında karşılamaktadır.

 

 Türkiye’de kutlamalar…

 

 Osmanlı döneminde Osmanlı Ermenileri tarafından 1860 tariflerinden itibaren yer yer yapılan kutlamalar ilk ve resmi olarak 1906 yılında İzmir Basmane’de amele birlikleri tarafından, “Amele bayramı” olarak kutlandı. 1919 yılında Dr. Şefik Hüsnü liderliğinde kurulan Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası önderliğinde kutlamalar yapılmıştır.

 

Türkiye’de bir çok dönem yasaklanmış ve aralıklarla kesintiye uğramış olsa da Genel olarak daha sonraları Sosyalist hareketin ideolojik ve teorik zeminini oluşturan Marksist doktrin önderliğinde vücut bulmuş ,1980 öncesi derin ve Faşist sistemin acı ve kanlı bir çok da acılarına sahne olmuş ve günümüzde hali hazırda (OHAL) olağanüstü hal koşullarında ,sisteme ters düşmemek kaydıyla kutlanmaya çalışılmaktadır.

 

Oysa Çocuk işçilerin olmadığı, karın tokluğuna mülteci çocukların çalıştırılmadığı, kadınların istismar edilmediği, din istismarcılığının çalışma hayatına entegre edilmediği, işten atılma tehditlerinin Demokles’in kılıcı gibi işçinin ensesinde tutulmadığı bir geleceğin kurulması içindir 1 Mayıs türü eylem ve mücadele günleri..

 

Adil gelir dağılımının gerçekleştirilmesi, insanca çalışma ve yaşam koşullarının elde edilmesi için Dünya da olduğu gibi ülkemizde de her 1 Mayıs’ta yapılan gösteri ve etkinliklerin, geçmişte yaşanmış acıların aksine Dünya halklarına ve Ülkemiz halklarına Sevgi, barış ve kardeşlik duyguları içinde kutlanması en büyük arzudur.

 

Bu arzuyu yerine getirmek, tüm insanların haklarını, halkını ve halkların kardeşliği için alanları dolduran milyonları selamlıyoruz.

 

Yaşasın 1 Mayıs !..

 

1 Mayıs işçinin emekçinin bayramı

 Devrimin şanIı yolunda ilerleyen haIkIarın bayramı


Bu Haber 464796 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

Gazeteler:

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

BURCLARİçerik Yükleniyor...

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

(Terör ve tecavüz hariç) ADLİ MAHKUMLARA EŞİT YASA.. ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. lehe uygun somut deliller olmasına rağmen fetöcü hakimlerin kanaat kararıyla birçok suçsuz insan içerde yatıyor. (Ceza mahkemesinde ağır ceza verebilmek için somut ve 0 inandırıcı deliller olması lazım.) Yargıdaki hatalı uygulamalardan dolayı birçok insan boş yere cezaevinde yatıyor. Kış geldi ve cezaevleri aşırı dolu. Mahkumlar soğuk betonlarda yatıyorlar. Sıcak su yok herşey kısıtlı. Hastalıklar öylesine.. Biz vatanımıza hainlik yapmadık! Kimimiz suçsuzluğunu anlatamamış, kimisi çaresizlikten,kimiside cahillik ve ihmal nedeniyle, kimiside ekonomik nedenlerle ve yoksulluktan, kimide tehdit ve Korkuyla suça karışmış, kimisi kumpasla, arkadaş mağduru olmuş.. Bunlar uzmanlar tarafından dahada sınıflandırılabilir. Yeni cezaevleri yaparak, mahkumu yıllarca kapatmak yerine, asıl suça neden olan faktörleri ortadan kaldırmak için çabalanmalı.. Yoksa gençler, fikren, bedenen vede ruhen kaybedilip yok olacak..! Cezaevleri yerine okul yapılsın. Fabrikalar yapılsın iş verilsin aş olsun ve yoksulluk giderilsin. Ayrıca bir mahkum devlete en az 2000 tl zarar demek cezaevleri yapımıda ayrıyeten ekonomik zarar. BİZ YENİ CEZAEVLERİ İSTEMİYORUZ bu sadece geçici çözüm olacaktır. Nolur,,adli mahkumların vede mahkum yakınlarının SESSİZ ÇIĞLIKLARINI duyun ve duyurun.. İçerde kader mahkumları dışarda biz CANIMIZ ÇOK YANIYOR. Çocuklarımız analı babalı öksüz boynu bükük yetim kaldı. Allah bile tövbe eden kullarının günahlarını bağışlarken devletimiz niye bağışlamasın. Herkes hata yapar ve 2. Bir şansı hak eder. Bir hata bedeli ömürlük cezalar olmamalı.. Onları yeniden hayata kazandırın yaşayan bir ölü olmasınlar. İnanın bana suçsuz ve ilkdefa suç işleyipte pişman olmuş mahkumlar birdaha ASLA SUÇ İŞLEMEYECEKLERDİR. Hem pişman olmuş bir mahkumu yıllarca kapatmanın kimseye faydası yok..! Bırakın aile olalım Yavrum geceleri hep babasının mankenine sarılıp koklayararak uyumaya çalışıyor. Ayrıca Babasız büyüyen çocuklar ilerde daha kötü işlere bulaşacaklardır. Bir anne yoksulluklamı uğraşsın, cocuklarınamı baksın. Toplum içinde kocasız hayat çok zor! Bize artık acıyın nolur. Siz Sayın vekillerden, Mahkum ve mahkum yakınlarının ne hissettikleri konusunda empati yapmalarını rica ediyorum. Ve soruyorum.. fetö mağduru veya kumpas`a kurban gitmiş işlenen suçtan bile haberi olmadan ceza yatan suçsuz, arkadaş mağduru mahkumlar ne olacak..! BİZ 188 dahil EŞİT YASA - ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. Siz bizim devlet babamızsınız.. BÜYÜKLÜĞÜNÜZÜ GÖSTERİN.. LÜTFEN.. HALKINIZLA BARIŞIN ve onlarla uzlaşın. Ve artık açılsın kapılar.. Nolur allah rızası için bizim isteklerimizi yetkililere duyurun.. Biz fakir aileleriz.. Biz çaresiz Yaşlı ana babalarız. Biz 18 yaş altı savunmasız çocuklarız. Biz kısık sesleriz BİZİM GÜR SESİMİZ OLUN.. Ben mahkum eşiyim ve Bu yazımı ve isteğimi (1 çarpı 1000) olarak görün. Atatürk ` benim halkım cahildir hataya düşebilir her 10 yılda bir af verin` demiştir..!!!
KAVGALARI BIRAKIN, CEZAEVLERİNE BAKIN.. DEVLETİN KURUMU AÇIKLIYOR :

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir