http://www.chpiktidarhareketi.com/
http://www.haber2000.com/
» GENEL SAĞLIK- İŞ SENDİKASI, ÇALIŞANLARIN HAKLARI İÇİN MECLİSE GİTTİ

GENEL SAĞLIK- İŞ SENDİKASI, ÇALIŞANLARIN HAKLARI İÇİN MECLİSE GİTTİ

Genel Sağlık-İş Riskli birimlerin tümünde ve sterilizasyon ünitelerinde görev yapan tüm personele nöbet ücretlerinin artırımlı olarak ödenmesi, fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı hakkı) vekil ebe ve kamu dışından istihdam edilen sözleşmeli aile sağlığı çalışanları tüm sağlıkçılara memur kadrosu verilmesi, döner sermaye ek ödemelerinin tüm sağlık çalışanlarının emekliliğine yansıtılması taleplerimizle hazırlanan yasa teklifinin meclise sunulmasını sağlayan CHP Manisa Milletvekili Sayın Dr. Tur Yıldız Biçer’le birlikte TBMM'de ortak bir basın açıklaması ile basınla ve kamuoyuyla paylaştı.
Paylas
GENEL SAĞLIK- İŞ SENDİKASI, ÇALIŞANLARIN HAKLARI İÇİN MECLİSE GİTTİ
http://www.enameha.com/
Sağlık - 27 Nisan 2016, Çarşamba 20:33:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Toplantıya; Sendika Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, MYK Üyeleri Reyhan Aydoğan, Sinan Sevimli ve sendika üyeleri Neslihan Şeflek, CHP Manisa Milletvekili Sayın Dr. Tur Yıldız Biçer, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ve CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çomak katıldı.

 

CHP Manisa Milletvekili Sayın Dr. Tur Yıldız Biçer açıklamasında;

 

‘’Ülkemiz adeta bir yangın yeri. Kan ve gözyaşı, normal günlük hayatın bir parçası gibi algılanır oldu.

 

Oysa biz Sağlık çalışanları, insanı yaşatmak üzere bir ömür harcayan, insan yaşamını kutsal sayan bir meslek gurubunun mensuplarıyız.

 

Ancak içinde bulunduğumuz koşullarda ve 14 yıllık AKP iktidarında, emeğimizin karşılık bulması, her geçen gün daha da zorlaşıyor.

 

Sağlık alanındaki sorunlar ; hastalara müşteri gözü ile bakılması, Hekimlerin, Sağlık Çalışanlarının uğradığı baskı şiddet ve insanlık dışı çalışma şartları, sömürü düzeni, sağlık çalışanlarının sağlığının her geçen gün daha da bozulmasına neden oluyor.

 

Sağlıklı bir toplum, sağlıklı bir sağlık hizmeti ile mümkündür. Sağlıklı hizmet mutlu ve istekli sağlık emekçileri ile mümkün olacaktır.

 

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Genel Sağlık İş temsilcilerinin bu konudaki talepleri üzerine hazırladığımız Kanun Tekliflerini TBMM’ ne sunmuş bulunuyoruz.

 

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Sayın Zekiye BACAKSIZ'a ve bu konuda bir duyarlılık ve sonuç elde etmek için yaptığımız bu çalışmaya katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.’’dedi.

 

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız ise TBMM’ne sunulan kanun teklifleri hakkında yaptığı açıklamada şunalrı vurguladı;

 

‘’Sağlık ve sosyal hizmetler, bireyin ve toplumun sağlıklı bir yaşam düzeyine ulaşması için verilen çok çeşitli hizmetler bütünüdür. İnsanın doğumundan ölümüne kadar yanında her zaman sağlıkçılar vardır. Sağlık çalışanları, bireylerin yaşama ve sağlık hakkıyla ilgili olarak çok önemli bir görev ifa etmektedirler.

 

Bu kadar önemli bir hizmeti yerine getiren sağlık çalışanlarının çok ciddi sorunları vardır.

 

Sağlık hizmetleri vatandaşa, kesintisiz 24 saat verilen hizmetlerdendir. Bu hizmetlerin kesintisiz verilebilmesi için sağlık çalışanları, ailesinden, sosyal yaşamından, sağlığından sahip oldukları birçok değerden fedakârlık ederek bu yorucu ve yıpratıcı görevi yerine getirmektedirler.

 

Tüm bunların yanı sıra basında da sıklıkla gördüğümüz gibi sağlık çalışanlarına karşı şiddet de artmıştır. Gerek şiddet olaylarından gerek ifa ettikleri görevlerinin getirmiş olduğu sorumluluk ve risklerden dolayı sağlık çalışanları aşırı yıpranma ile karşı karşıyadır.

 

Sağlık çalışanları, batılı ülkelerdeki meslektaşlarıyla kıyaslandığında daha fazla çalışıp daha az ücret almakta, daha az dinlenebilmektedir. Emeklilik koşulları batılı meslektaşlarına göre kıyaslanamayacak kadar kötüdür. Ayrıca ülkemizde en düşük devlet memuru maaşı sağlık çalışanlarına verilmektedir.

 

İş kolumuzda başka bir önemli sorun ise vekil ebeler ve kamu dışından istihdam edilen sözleşmeli aile sağlığı çalışanlarının iş güvencesiz, gelecek güvencesiz farklı bir yerde yaşama hakkını engelleyen bir sözleşme ile çalıştırılması sosyal hukuk devletin de kabul edilecek bir durum değildir.

 

Hak edilen ücretlerin ödenmesi, memur kadrosunun verilmesi hem motivasyon hem de iş barışı açısından oldukça önemlidir.

 Bu nedenle tüm sağlık çalışanlarının bugün itibariyle aldıkları ücretlerin beklentilerin çok altındadır. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına bir nebzede olsa nefes aldıracak onlara umut verecek düzenlemelerle ilgili taleplerimizi CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur YILDIZ BİÇER’e ilettik. Taleplerimiz şu şekildedir.

 

1-) Riskli birimlerin tümünde ve sterilizasyon ünitelerinde görev yapan tüm personele nöbet ücretlerinin artırımlı olarak ödenmesini,

 

2-) Emniyet ve TSK mensuplarında olduğu gibi, çok önemli görev ifa eden sağlık çalışanlarının da fiili hizmet süresi zammından yıl başına 90 gün olarak faydalanmasını, bu hakkın sağlık çalışanlarının tümünü kapsaması ve halen görev yapan personele geçmişe etkili olarak uygulanmasını,

 

3-) Sağlık hizmetini tüm sağlıkçılar gibi özveri ile yapan ancak kadrosuz ve iş güvencesiz olarak çalışan vekil ebe ve kamu dışından istihdam edilen sözleşmeli olarak görev yapan tüm sağlıkçılara, tıpkı Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an kurslarında vekil Kur’an kursu öğreticisi olarak görev yapanlara verildiği gibi kadro verilmesini,

 

4-) Döner sermaye ek ödemelerinin tüm sağlık çalışanlarının emekliliğine yansımasını istiyoruz.

 

Bu konulardaki taleplerimizle oluşan CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur YILDIZ BİÇER’in sunduğu kanun tekliflerini tüm siyasi partilerin dikkatine sunuyoruz. Tüm partilerin ortak bir paydada buluşmasını ve yapılacak olan Kanun değişiklikleri ile tüm ülkenin kazanacağını düşünmelerini istiyoruz.

 

 Unutulmasın ki sağlıklı toplum, sağlıklı bir sağlık hizmeti ile mümkün olacaktır. Sağlıklı hizmet, mutlu ve istekli sağlık emekçileri ile mümkün olacaktır.

 

 Genel Sağlık İş sendikası olarak sunduğumuz taleplerimizi sadece Sendikamızın değil tüm sağlık örgütlerinin ortak talepleri olarak görüyoruz.

 

 Burada olmaktan, bu düzenlemelerin yasalaşmasında önderlik etmekten duyduğumuz heyecanı ve mutluluğu da belirtmek istiyoruz.

 

Ötekileştirici değil uzlaştırıcı, ben değil biz, ayrıştırıcı değil birleştirici bir heyecanla Ulu Önder Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizin en önemli teminatı olan TBMM çatısı altında, Kanun tekliflerinin görüşülerek bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz.

 

Kanun tekliflerinin meclise sunulmasında desteklerinden dolayı başta CHP Manisa Milletvekilimiz Sayın Dr. Tur Yıldız Biçer olmak üzere CHP grubuna sendikamız üyeleri ve tüm sağlık sosyal hizmet emekçileri adına teşekkürlerimizi sunuyoruz’     


Bu Haber 1295747 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
“SİZCE; CHP’nin MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLMALI?”
SERDAL KUYUCUOĞLU
382
M.İSTEMİHAN TALAY
398
D. FİKRİ SAĞLAR
492
AYTUĞ ATICI
564
SELÇUK DERELİ
185
VAHAP SEÇER
273

Toplam Oy:2294

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir