http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» İYİ Parti’nin Ankara İl Kongresi, “partileşme” fişeği mi olacak? İYİ Parti, MHP’den kopan BBP durumuna düşer mi? Kamuoyunda; Meral Akşener’in şuan ki ibresi ne?

İYİ Parti’nin Ankara İl Kongresi, “partileşme” fişeği mi olacak? İYİ Parti, MHP’den kopan BBP durumuna düşer mi? Kamuoyunda; Meral Akşener’in şuan ki ibresi ne?

İl Başkanlığı Kongresi 21 Haziran’da yapılacak olan İYİ Parti Ankara teşkilatlarında bu güne kadar görülmemiş bir hareketlilik ve heyecan yaşanıyor? Peki; bu neyin işareti?
Paylas
İYİ Parti’nin Ankara İl Kongresi, “partileşme” fişeği mi olacak? İYİ Parti, MHP’den kopan BBP durumuna düşer mi? Kamuoyunda; Meral Akşener’in şuan ki ibresi ne?
https://www.esgayna.com/
Siyaset - 08 Haziran 2020, Pazartesi 00:00:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÖKTÜRK TUNÇTÜRK yazdı

www.haber2000.com

 

Bu gün; Türk siyasi tarihine kısa zaman içerisinde damgasını vuran ve tüm engellemelere rağmen Mecliste grup kurmayı başaran, şuan en etkili ve inandırıcı muhalefet örneği sergileyen İYİ Parti’nin analizini yapacağım..

 

Evet.. Damgasını vurdu ..

 

MHP’de siyaset yapmalarının önü kesilen Milliyetçi- Ülkücüler, “Meral abla” diye andıkları Asena Meral Akşener liderliğinde, yeni bir siyasi hareket kurma zorunda bırakıldılar..

 

Bu siyasi hareketin adına İYİ Parti denildi.. 25 Ekim 2017

 

İYİ Parti ve lideri Meral Akşener bu süreçte neler görmedi ki?

 

Bir zamanlar “Bozkurt evlatlarımız” dediği Ülkücülere bile evine baskın yaptırdılar..

 

İş makineleri ile propaganda yolculuğu engellenmek istendi..

 

Ve çok, çok ağır hakaretlere uğradılar..

 

Özellikle Meral Akşener’e ağır hareketler savuranların da eski yol arkadaşları tarafından yapılması düşündürücü idi.. Eski “Ülküdaşları” demek istemiyorum..  

 

YSK bile seçime giremesin diye katakulli işlemler sergiledi..

 

Tuzaklar; CHP’nin demokrasi destekleri ile bozuldu..

 

İYİ Parti; 50 yıllık MHP kadar milletvekili çıkararak, Mecliste grubunu da kurdu.. 

 

VE İYİ PARTİ, “PARTİLEŞİYOR” …

 

Size “partileşme” konusunda bir anımı anlatarak analize devam etmek istiyorum..

 

12 Eylül Askeri darbesinde, Mamak Askeri Cezaevi’nden çıktıktan ve mahkemelerden Beraat etmeme rağmen, Ankara’da yaşam hareketlerim sakıncalı görülerek 5 yıl İzmir’de ikamet zorunluluğuna tabi tutuldum ..

 

Gerekçe ise; “Ankara Bahçelievler Ülkücü Gençlik davalarından, ‘delil yetersizliğinden’ beraat etmem..

 

Gittik ve zaman dolduktan sonra Ankara’ya döndük..

 

Tabi bizlere kimse iş falan vermiyor.. Allah ömrünü uzun eylesin ANAP’ın Sağlık Bakanı ve Turgut Özal’ın da gözdelerinden olan, bizim “Hail ağabeyimiz”, Halil Şıvgın beni ANAP Genel Merkezinde Basın danışmanlığına aldırdı..

 

Personel olarak  başlayacağım işe gidip rahmetli Türkeş’ten izin aldıktan sonra başladım..

 

ANAP Genel Merkezine yakamda Bozkurt rozeti ile giriyorum.. Tabi bu da aynı zamanda görevden alınmama sebep oldu …

 

ANAP ikinci seçimine girecek.. Anadolu Kulübünde bir seçim taktikleri toplantısı yapıldı.. Birkaç saat sonra çıktık..

 

Rahmetli Mustafa Taşar’da, ANAP’ta ki ülkücü personelin güvencelerinden biri idi.. Çünkü; Parti Genel Sekreteri idi..

 

ANAP’ın durumu sallantıda idi.. Rahmetli Taşar’a dedim ki;

 

“Abi, ANAP iktidarda ama sıkıntı yaşanıyor.. Bunun nedeni ne?”..

 

Aynen şunu söyledi; “Karslı, bizim eski dönemlerimiz yaşanmıyor artık.. ANAP İktidarda ama daha partileşemedi bile.. Bak ANAP’tan daha çok, her gün Semra hanımın papatyaları gündemde, konuşuluyor.. Bir siyasi furyada kurulan ANAP Ancak bu seçimden sonra tam partileşebilir”..

 

Evet.. İşte İYİ Parti şuan bu süreci gerçekleştirme aşamasında.. Yani; Partileşmeyi..

 

İYİ Parti kurulalı 3 yıl oldu ama taşlar daha yerine oturmadı.. Hatta taban parti adına düzgün şekilde seçim heyecanı yaşayamadı..

 

21 Haziran 2020 günü İYİ Parti Ankara İl Başkanlığı Kongresi yapılacak..

 

Tabanda bugüne kadar görülmemiş heyecan olduğu gibi, İl Başkanlığı için 3 Aday yarışacak..

 

Taban partileşme dönemine girmek istediği için, artık Cumhuriyetin Başkenti Ankara’da; atama başkan ve merkezden destekle gelen başkan, pasif başkan istemiyor..

 

Taban; yapılan yanlış işlemlere ve birçok Genel Merkez yöneticisine tepki seslerini yükseltmeye başladı..

 

Kim ne derse desin; benim görüşüm İYİ Parti = yüzde 90 MHP tabanıdır..

 

Anlaşılıyor ki; İYİ Parti’nin “Partileşme” fişeği, Ankara’da bu İl Başkanlığı Kongresinde ateşlenecek..

 

Bildiğim kadarıyla İYİ Parti kurulduktan sonra Ankara’da 2 İl Başkanı görev aldı.. Halen; Gazeteci kökenli Yetkin Öztürk İl Başkanlığı görevini yürütüyor..

 

Lakin görülüyor ki; Ankara tabanına heyecan aşısı bu ana kadar enjekte edilmemiş.. Ki; Parti tabanı şimdi yüksek sesle değişim istiyor..

 

Evet.. İYİ Parti Başkent Ankara’da CHP’nin de, AKP’nin de, Bahçeli’nin MHP’sinin de çok ciddi siyasi rakibi olmalıdır..

 

Bakıyoruz; İYİ Parti Ankara İl Binası; şehir merkezinden çok uzaklarda bir semtte.. Partililerin yüzde 80’i halen İl başkanının adını dahi bilmiyor..

 

İYİ Parti halen, seçimde destek verdiği Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın varlığı ile siyasi yaşamını elde tutmaya çalışıyor..

 

Gördüğüm kadarı ile mevcut İl Başkanı da; Genel merkez Teşkilat Başkanı Koray Aydın desteği ile makamını koruyor ve bu destekle de seçimi almayı planlıyor..

 

Google’den arama yapıyorum.. İYİ Parti Ankara İl teşkilatının haberleri yok denecek kadar..

 

İl ve İlçe Başkanları (bir ilçe başkanı hariç) Başkanlıklarını sosyal medya sayfalarında sohbetlerle, görüş aktarmakla sürdürüyorlar..

 

Kimse alınmasın… Dost olan doğruyu söyler.. İYİ Parti’nin Ankara’da varlığı ile yokluğunun arasında  bir basamak dahi fark yok..

 

Şimdi yeni İl Başkanı seçimi Kongresine; mevcut İl başkanına iki Aday bayrak yarışında rakip..

 

Dr. Hikmet Çıra ile İşinsanı Tamer Kayaalp..

 

İki Adayında bu bayrak yarışını kazanması için propaganda çalışmaları sergilediklerini görmekteyiz..

 

Dr. Hikmet Çıra ; “Bir şey değişecek, her şey değişecek.. İYİ yarınlar için değişime sende destek ver” sloganı ile delegelerden, tabandan destekler istiyor..

 

Dr. Çıra; Haber Sitemizin parti tabanının nabzını tespit etmek için yaptığı Anketten de Birinci çıkınca kendisine “Neler yapacağını” sormuştuk..

 

Dr. Hikmet Çıra; Parti İl binasını merkeze taşıyacağını, üye yapımında ki sıkıntıların hızlıca giderileceğini ve Ankara siyasetine hakim olacaklarını kısaca anlatmıştı..

 

Tamer Kayaalp’te; “Meral Akşener, Cumhurbaşkanı olsun” sloganı ile propaganda çalışmalarının derinliğini vurgulamaya çalışıp, delegelerden, partililerden destek istiyor..

 

Mevcut İl Başkanı Yetkin Öztürk’e bakıyoruz.. Tabana yeni heyecan verecek ne sloganı var, ne de propaganda çalışmaları var.. Sadece birkaç mahalle gezintisinden öte bir şey yok..

 

Yenilik vaatleri yok.. Parti tabanına ve delegelere; “Koray bey beni destekliyor”..

 

Yani; “beni seçin, Dikmen’de ki il Başkanlığı binasından yine başkanlığa devam”…

 

Peki, gelecek seçimlerde İYİ Parti ne olacak?

 

Bu haliyle mi atılım yapacak? İmkansız ..

 

Ayrıca; delegeler Koray Aydın’ın Kunta-Kinte’leri mi ki irade özgürlüklerine merkezden ipotek koymaya çalışıyor…

 

İYİ PARTİ, MHP’DEN KOPAN BBP DURUMUNA DÜŞEBİLİR Mİ?

 

Evet.. şimdi bazıları, özellikle Bahçeli ekibindekiler; İYİ Parti’nin de kısa zamanda dağılacağını ve BBP’nin şuan ki durumuna düşeceğini söyleyip, anti propagandalar yapıyorlar..

 

Biliyorsunuz, Ülkü Ocaklarının efsane Başkanı olarak gördüğümüz ve “Muhsin başkan” diye andığımız Muhsin Yazıcıoğlu ve 8 milletvekili arkadaşı da MHP’den; (MÇP) ayrılmıştı..

 

Muhsin başkan MÇP’den kopmadan önce çok yalvardık ve ısrar ettik..  “yapma, bu Başbuğun etrafında ki ihtiyarların seni Türkeş ile kavga ettirip, partiden uzaklaştırmak için kurdukları bir tuzak” dedik ama olmadı..

 

Bir numaralı Alparslan Türkeş düşmanı olan ve MHP’yi parçalamak için sinsi planlar yapan Turgut Özal, Türkeş ve Muhsin başkan arasında ki sürtüşmeyi zaman geçirmeden fırsata çevirdi ve ölmüş oldukları için burada isimlerini saymayacağım kişilerle birlikte Muhsin Başkanı; Aydın’da ikna edip, maddi desteklerde sunarak Büyük Birlik Partisini kurdurttular..

 

Sonra ne oldu? Mesut Yılmaz baktı ki BBP’ye ülkücüler oy vermeyecek, Türkeş’i deviremeyecekler, hemen Muhsin Başkan ve bazı isimleri ANAP listesinden milletvekili yaptılar..

 

BBP şimdi ne halde? Sadece yöneticilerin bulunduğu bir tabela partisi durumunda.. Ayakta kalmalarında da iktidar destekleri var..

 

Peki, büyük maddi ve siyasi imkanlar sunulmasına rağmen; BBP neden bu hale geldi?

 

Yine kısa olarak bu konuda bir anımı paylaşayım..

 

Galiba BBP’nin kuruluşunun 13. Yılı idi.. Tuna caddesinden her geçtiğim zamanlar Muhsin Başkanı ziyaret ettiğim gibi yine çıkıp, halini- hatırını sormak istedim..

 

Makam odasına girdiğimde moralinin bozuk olduğunu hissettim ve sordum; “Hayırdır başkanım, kötü bir olay mı oldu”..

 

Rahmetlinin önünde 3 tane çok dolu büyük klasör vardı..

 

“Daha ne olsun kardeş, 13 yıl oldu bir türlü tutturamadık bu işi, sende gelip çalışma ekibine katılmadın” diye  sitem etti..

 

Önünde ki klasörlerin içinde ne olduğunu sordum.. “Basında çıkan haberlerimiz”..

 

Dedim ki başkan; “işte sorduğun sorunun cevabı o klasörlerin içinde”..

 

“Nasıl yani?” dedi..

 

Dedim ki; “Çıkan haberlerin hepsinin içeriğine bak, hepsi ‘apo,türban, vatan-millet- Sakarya’ demeçleri.. İşçi yok, tarım yok, turizm görüşleriniz yok, Eğitim planlarınız yok.. Siz zaten paylaşılan pastadan bir parça almak için mücadele veriyorsunuz.. BBP, vatan-millet- Sakarya ve Muhsin başkan partisi olmaktan acilen çıkmalı, halka, ekonomiye yönelik görüşlerinizi millete anlatmalısınız”..

 

“Doğru” dedi.. Gerçi sonra bir birlik operasyonu birlikte gerçekleştirdik ama O’nun da yanında akbabalar vardı, 8 ay sonra bu birliği bozdular..

 

Şimdi Meral Akşener’in söylemlerine, vaatlerine bakıyorsun vatandaşa ve ülkenin huzuru için her şey var.. En etkili muhalefeti sergilediği gibi, Akşener en güvenilir lider pozisyonunu elde etmiş durumda..

 

Yarın seçim olsun, İYİ Parti 60 yıllık parti CHP kadar milletvekili çıkaracağı kesin..

 

Bu fotoğrafa baktığımızda; İYİ Parti’nin, BBP’nin durumuna düşmeyeceğini görmemek cehaletten başka bir şey olmaz..

 

Evet.. Meral Akşener şuan toplumda güvenilir ibresi en yüksek olan lider durumunda…

 

Ve Ülkenin ilk Kadın Cumhurbaşkanı olacağı da çok, çok büyük bir beklenti..

 Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, takım elbise, şunu diyen bir yazı 'YETKİN ÖZTÜRK Dr. HİKMET ÇIRA TAMER KAYAALP'


Bu Haber 255751 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir