http://chpiktidarhareketi.com/
http://www.haber2000.com/
» MELİH GÖKÇEK'ten, RİXOS OTELİ BOMBASI : 'TAM BİR CİNAYET. SORUŞTURMA BAŞLATTIM'

MELİH GÖKÇEK'ten, RİXOS OTELİ BOMBASI : 'TAM BİR CİNAYET. SORUŞTURMA BAŞLATTIM'

-“YOL KENARI OTOPARKLAR ÜCRETSİZ OLDUKTAN SONRA ESNAF VALE TUTARAK, 2-3 SIRA ARAÇ PARK ETTİRMEYE BAŞLADI”
Paylas
MELİH GÖKÇEK'ten, RİXOS OTELİ BOMBASI : 'TAM BİR CİNAYET. SORUŞTURMA BAŞLATTIM'
https://www.enameha.net/
Sizden Gelenler - 26 Aralık 2015, Cumartesi 23:02:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÖKÇEK: “KIŞ AYLARINDA AŞINMIŞ LASTİKLERLE TRAFİĞE ÇIKMAK CİNAYETTİR. SADECE TİCARİ ARAÇLARIN DEĞİL TÜM ARAÇLARIN LASTİKLERİ  KIŞLIK LASTİKLERLE DEĞİŞTİRİLMELİDİR”

 

“LASTİKLERİNİ DEĞİŞTİREMEYEN VATANDAŞLARIN DA TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANMALARI LAZIM”

 

-“YOL KENARI OTOPARKLAR ÜCRETSİZ OLDUKTAN SONRA ESNAF VALE TUTARAK, 2-3 SIRA ARAÇ PARK ETTİRMEYE BAŞLADI”

 

-“KENTİÇİ TRAFİK DENETİMİNİN MUTLAKA BELEDİYELER ELİYLE YERİNE GETİRİLMESİ GEREKİR”

 

-“RİXOS OTELİ BİR CİNAYETTİR”

-“KEÇİÖREN’DE FATİH KÖPRÜSÜNE ALTERNATİF YAPILACAK”     

-“TOPLU TAŞIMACILIKTA TELEFERİK ÇOK ÖNEMLİ,  İKİ YERDE DAHA YAPMAYI PLANLIYORUZ”

 

 Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sürücüleri kış aylarında kesinlikle aşınmış lastiklerle trafiğe çıkmamaları  konusunda uyardı, “Aşınmış lastiklerle trafiğe çıkmak cinayettir” dedi. 

Radyo Trafik’te Elvan Palaşoğlu'nun sunduğu "Başkanlar Konuşuyor" programına katılan Başkan Gökçek, Ankara’daki trafik düzeninden, cadde ve yol kenarlarındaki otoparklara, teleferikten yeni yol yapımlarına kadar kent yaşamını ilgilendiren bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

 

-AŞINMIŞ LASTİKLE TRAFİĞE ÇIKMAK CİNAYETTİR…

 

Kış mevsimi nedeniyle konuşmasına sürücüleri uyararak başlayan Melih Gökçek, “Kış günlerinde, yağışlı zamanlarda aşınmış ve yazlık lastiklerle trafiğe çıkmayın. Yazlık lastiklerle trafiğe çıkmak cinayettir. Hem  kendi hayatınızı hem de karşınızdakinin hayatını tehlikeye atmayın” dedi.  

 

Ticari araçların lastiklerini değiştirmelerinin zorunlu olmasına karşın binek araçlarda böyle bir uygulama olmadığına dikkat çeken Başkan Gökçek, “ Karayolları Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün bir genelgesi var. Bu genelgede ticari araçlarla sınırlama var… Sadece ticari araçlara ceza var. Ticari araçlar kayar, kaza yapar ama binek araçlarda kaza olmaz diye böyle bir kaide olmaz. Bunun değiştirilmesi lazım. Lastiklerini değiştiremeyen vatandaşlar da toplu taşıma araçlarını kullanmaları lazım” diye konuştu.

 

Havaların karlı ve buzlu olduğu zamanlar kaza olunca vatandaşların  ‘belediye nerede?’ diye sorduğunu dile getiren Başkan Gökçek, şunları söyledi:

 

“Belediye her yerde de… Örneğin Konya yolunda kaza oluyor TIR yolu kapatıyor. Belediye Kapanmış yola aynı anda nasıl ulaşacak ve o anda TIR’a ne yapabilir.  Bizim hangi noktada, hangi anda aracın kayarak kaza yapacağını bilmemiz mümkün mü?  Değil tabii…

 

Biz, kar ve buzlanma zamanı nerede buzlanma varsa oraya tuz döküyoruz. Ama tuz asfaltı, araba lastiklerini hatta bitkileri perişan ediyor.  O yüzden bunun en iyi çözümü aşınmış ve yazlık lastiklerle trafiğe çıkmamaktır. Tüm araçların kışlık lastik kullanması zorunluluğu getirilmesi için İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile gerekli teması kurdum” 

 

Ankara’da çok sayıda kaçak hafriyat sorunu olduğunu, bunun da yollara zarar verdiğine değinen Başkan Gökçek, “Bu konu da trafiği ilgilendiriyor. Yolları yapıyorsunuz pırıl pırıl ama vijdan yok. Kaldırıyor kamyonun arkasını, molozu döküyor ve kaçıp gidiyor. Yakala ki ceza yazasın. Yakalayınca da sadece Kabahatlar Kanunu’na göre ceza yazılıyor.  50 kez kaçak hafriyat dökecek… 1 kez yakalanacak. 150 lira gibi para verecek.  Bunun caydırıcı olması mümkün değildi” dedi.

 

Çevre Bakanlığı’ndan yetki alarak, 8 bin liradan 48 bin liraya kadar ceza yazdıklarını ifade eden Başkan Gökçek,  cezalardan sonra kaçak hafriyat dökmenin bıçak gibi kesildiğini söyledi.

 

Doğalgaz, fiber optik gibi alt yapı kazılarının da yasal boşluklardan faydalanılarak izinsiz yapıldığını ve büyük sorun teşkil ettiğini vurgulayan Başkan Gökçek, “Diledikleri  gibi kazı yapıyorlar.  Mahkemeden engellediler, biz ceza yazamıyoruz. Vatandaşlarımız böyle kazılar olunca 153’e bildirsinler. Ceza yazamazsak da engel oluruz” dedi.  

 

Avrupa’da trafik kurallarına birebir uyulduğunu söyleyen Başkan Gökçek, Avrupa’nın medeniyeti ceza ile getirdiğini, birine verilen cezanın ise diğerinin hayatını kurtardığını kaydetti.

 

“YOL KENARI OTOPARKLARINDAN ÇOK ŞİKAYET VAR”

 

Programda Başkentteki yol kenarlarındaki otoparklarla ilgili soruları da yanıtlayan Başkan Gökçek, cadde kenarlarındaki otoparklar ücretliyken  aldıkları tepki nedeniyle her tarafı serbest bırakarak ücretsiz yaptıklarını  vurgulayarak, şimdiki durumdan ise hiç kimsenin memnun olmadığını daha çok şikayet aldıklarını söyledi.  

    

Otoparkların yeni durumlarına ilişkin yaşanan sorunları örneklerle anlatan Başkan Gökçek,  “Esat’ta esnaflar vale tutarak yollara 3 sıra  araba park ettirmişler. Tunalı’da, Hoşdere’de araçları sağa sola park ediyorlar, ana arterleri tıkıyorlar” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partililerin “İstanbul’da uygulanan İSPARK modelini Ankara’ya uygulamıyorsun, orası trilyonlarca kar ediyor” diye kendisini eleştirdiğini ifade eden Başkan Gökçek, vatandaşların bu modellerden çok kar ettiğini düşündüğünü oysa, İSPARK’ın geçen yıl 2 trilyon zarar ettiğini belirtti.

 

Otoparklar için Avrupa’da olan kartlı sistem üzerinde çalıştıklarını ama yapılan her modern uygulamada olduğu gibi vandalların saldırısına uğradıklarını belirten Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“ Nereden biliyoruz. Şentepe’ye teleferik yaptık. Günde 25 bin kişi biniyor.  İçine bindikten sonra kamerayı  kapatıyorlar. Kapıların alt  kısmını zorlayarak açıyorlar. Oradan aşağıya bir şeyler atıyorlar. İçinde bıçakla bir şeyler yazıyorlar. Ama biz yapmaktan vazgeçecek miyiz? Tabi ki hayır.  Caydırıcı cezalar konulması gerekir.”

 

Kendileri ne yaparsa yapsın, CHP’nin, Mimarlar Odası’nın karşı çıktığını, o yüzden otopark sorunu karşısında beklediğini, gelinen noktada ise Belediye Meclisi’nde CHP ve MHP’lilerin artık bu işe çözüm bul demeye başladığını vurgulayan Başkan Gökçek, “Refarandum yapacağım. Herkesin kolayca ulaşacağı yerlere sandıklar koyacağım. Halkın nabzını tutacağım. Ne isterlerse onu yapacağım” diye konuştu.

 

-“ARACI OLMAYANDAN ASFALT PARASI ALINMAMALI"-

 

Bütün dünyada binaların otopark yeri yoksa vatandaşlarının belediyelere mutlaka park yeri bedeli ödediğini ama Türkiye’de böyle olmadığını söyleyen Başkan Gökçek, şunları söyledi:

 

“Bence de belediyeye bir bedel ödenmeli, çünkü her konforun bir bedeli var. Sizin verdiğiniz bedel kadar belediye karşı hizmeti veriyor. Bu bedel ne olmalı, ne kadar olmalı bu konuşulmalı. Yeni belediye kanunu hazırlanıyor. Asfalt katılım parasının ve temizlik vergisinin kaldırılarak, sadece kullananlardan alınması lazım. Aracı olmayandan asfalt parası alınmamalı. Ve buralardan alınan paralarda sadece bu amaçla kullanılsın.”

 

Ankara’da yapılan alt üst geçitler, Ankara bulvarı, ODTÜ Yolu gibi yollarla trafiğin rahatlatıldığını anlatan Başkan Gökçek, yapılan bu çalışmaların büyük bir aklın, büyük planlamanın sonuçları olduğunu kaydetti.

                                         

-TOPLU TAŞIMACILIKTA TELEFERİK ÇOK ÖNEMLİ”

 

Trafiğin rahatlatılmasında toplu taşımacılığın çok önemli olduğunu, bu sistemler içinde Teleferik taşımacılığının da ön plana çıkmaya başladığına değinen Başkan Gökçek, Ankara’da yapmayı planladığı yeni teleferik hatları hakkında şu bilgileri verdi:

 

“İki yerde daha teleferik hattı yapmayı planlıyoruz. Birincisi Dikmen Vadisi’nde.  Dikmen Vadisi’nin içinden geçecek. Ayrıca Dikmen Vadisi’nden de çatallar olacak. Diğer yandan Etlik hastaneler bölgesinden Sıhhiye'ye kadar olacak. Ayrıca, Turan Güneş Bulvarı felç durumda . Orayı çözmek çok zor. Ama yazın bu yolu 2 şeritten 3’e çıkaracağız, ama bu da yetmeyecek.  Burayı çevre yoluna atacağız. Ve bölgeyi rahatlatmaya çalışacağız.”

 

 

“SABANCI BULVARI'NI BAĞLICA'YA BAĞLAYACAĞIZ"-

 

Bu yıl trafik tıkanıklıklarının daha çok olmaya başladığı şeklindeki soruya Başkan Gökçek, “1994 yılında ilk belediye başkanı olduğumda 350 bin araç vardı. Şimdi ise 1 milyon 650 bin araç var.  Yeni yollar için çalışıyoruz. Ama CHP ve Mimar Odası dava açıyor.  Mahkemeler de kapatılması lehine karar veriyorlar. Vatandaşların rahatlaması için Sabancı Bulvarı’nın  büyütülmesini devreye almalıyız. Alan geniş olduğu için burayı 5 şerite çıkartabiliriz. Bulvarın devamında MİT’in yeri var, onun altından da yol yaparak, Bağlıca’ya bağlantı yapmak zorundayız.  Bilkent ve  Hacettepe civarından  aşağıya doğru trafiği daha rahat indirebilmek için ODTÜ’nün yanından yeni yollar açacağız.  ODTÜ bencillik yapmazda Ankaralıyı düşünüp ‘gelip şu trafiği düzenleyin’ derse ki bunu söyleyeceklerine inanmıyorum”  şeklinde yanıt verdi.

 

“TRAFİK DENETLEME YETKİSİ BELEDİYE’DE OLMALI” 

 

Trafik ile ilgili sorunların en aza indirilmesi için trafik denetleme yetkisinin büyük kentlerde büyükşehir belediyelerinde olması gerektiğini belirten Başkan Gökçek, “Yolu, asfaltı, alt üst geçitleri, çizgiyi, sinyalizasyonu,  yön istikametini biz yapıyoruz. Ama trafiği biz yönetemiyoruz. Bunun doğru olması mümkün olamaz. Biz bir dönemde bize verilmesini istedik ama valiler karşı çıktı. Tüm gelişmiş ülkelerde, bu belediyelerdedir.  Yeni belediye kanunu hazırlanıyor. Bu kanunlarda trafik yetkisinin mutlaka belediyelere verilmesi gerekiyor” diye konuştu.   

      

“RİXSOS OTELİ BİR CİNAYETTİR”

 

Programda Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Rixsos oteli nedeniyle “Rixsos trafiği” diye birşey oluştuğunun sorulması üzerine Başkan Gökçek, “Rixsos Oteli bir cinayettir” diyerek tepkisini dile getirdi. 

 

Gökçek, otelin planlarını Büyükşehir’den geçiremediklerini belirterek, şunları söyledi:

 

“Otelin içinde sayısız kaçak yer var. Garajları salon haline getirmişler. Soruşturmalarını yaptırıyorum. Orayı  düğün dernek haline getirdiler. Oranın oradaki kalabalığı kaldırması mümkün değil. ”

  

Otelin yanında yer alan Rusya elçiliğinin satın alındığını, yeni sahiplerinin ise oraya sembol dev bir bina yapmak istemiyle kendisine geldiklerini kaydeden Başkan Gökçek, “Rixsos orayı mahvediyor. Size böyle bir izin verir miyim? dedik. Düşünün o trafiği. Bizden sormadan inanılmaz emsal verilerek izin verilmiş. Ama yanında Avusturya elçiliği var. Onlardan rica ettik Tabiat Varlıklarına başvurdular. Ve orayı koruma altına aldırdılar. 2 katı geçemiyorlar. Yeni bir çalışma yaptırıyoruz. Rixsos’u ana bulvarından kesip arka caddeye vermeye çalışacağız” diye konuştu.  

 

     “ANKARA’DAKİ ARAÇ SAYISI İSTANBUL’DAN DAHA FAZLA”

     

Kişi başına düşen araç sayısının Ankara’da İstanbul’dakinden çok daha fazla olduğunu ifade eden Başkan Gökçek,  tek yönlü ve newjersey bariyerleri ile bölünmüş yollar sayesinde Ankara’da ölümlü kazaların en aza indiğine dikkat çekti.

 

-“KEÇİÖREN’E YOL VE KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜJDESİ”

 

Konuşmasını Keçiörenlilere iki müjdesi olduğunu belirterek devam eden Başkan Gökçek, Keçiören’de çok zor ve özel bir yol projesini hayata geçireceklerini dile getirerek,şunları söyledi:

           

“Senatoryum Caddesi’ne giriş çıkışları organize eden Fatih Köprüsü’ne alternati ve ikinci bir yol yapıyoruz. Ama öyle bir yol da yapmalıyız ki trafiğinde aksamaması lazım. Çok zor ama, çok zor bir proje. Uzun süredir çalışılıyor. O yol Basınevleri Caddesi’ne de giden yol. O caddenin de trafiğini düzenleyecek.  Eşref Bitlis Caddesi’nin de trafiğini düzenleyecek. Senatoryum  Caddesi’nin de trafiğini düzenleyecek, çok önemli bir alternatif ve alt üst geçit olacak. Şu anda keşif yapılıyor.”

          

Keçiörenlerilere ikinci bir müjdesinin de Gümüşdere Mahallesi ile ilgili olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, “Burası çok küçük bir mahalledir. Sokakları daracık olduğu için itfaiye zor girer. Evleri eskidir. Orada da kentsel dönüşüm yapılacak. Hem orası yenilenecek. Hem de buradan elde edilen gelirle yol yapılacak” diye konuştu.      


Bu Haber 2711598 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
“SİZCE; ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?”
ALPER TAŞDELEN- CHP
1566
AMBER TÜRKMEN- AK Parti
1106

Toplam Oy:2672

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir