http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» MİNİ BÜYÜKŞEHİRLERİMİZ GELİYOR .. BÜTÜNŞEHİR YASASI İLE EYALET SİSTEMİNE Mİ GEÇECEĞİZ?

MİNİ BÜYÜKŞEHİRLERİMİZ GELİYOR .. BÜTÜNŞEHİR YASASI İLE EYALET SİSTEMİNE Mİ GEÇECEĞİZ?

İlgili düzenlemede; “Türkiye’nin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı” madde çekincelerini dikkate alacak ve olası bir yerel özerkliği filizlendirebilecek fiili bir duruma dönüştürmemeye yönelik hususlar da kapsama alınmış mıdır?
Paylas
MİNİ BÜYÜKŞEHİRLERİMİZ GELİYOR .. BÜTÜNŞEHİR YASASI İLE EYALET SİSTEMİNE Mİ GEÇECEĞİZ?
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Yaşam - 07 Mart 2018, Çarşamba 10:11:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerel Yönetimleri Güçlendirmek adıyla, Genişletilmiş “ Başkanlık belediyeleri ” yaratılması gündemde. Gözler Avrupa Yerel Özerklik şartındaki Türkiye’nin çekince koyduğu Eyalet sistemi tehlikesi içeren maddelere çevrildi.

 

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, bu yasa taslağında sinsi tehlike bulunduğuna dikkat çekerek, konuyu meclise taşıdı ve İçişleri bakanı Süleyman Soylu'ya sorular yönelterek; "eyalet sistemine mi geçiyoruz" dedi

 

Yeşil’in, İçişleri Bakanı’na sorduğu ahiret soruları,  Bakanı terletecek gibi.

 

İşte CHP Milletvekili Nihat Yeşil'in o soru önergesi: 

 

“İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak çalışması sonucunda, büyükşehir sayısının artırılması yerine, büyükşehir olmayan 51 ilin ‘bütünşehir’ statüsüne alınması formülü ağır bastı. Bu kapsamda, taslağa göre, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan iller ‘bütünşehir’ sayılacak. Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. İllerdeki ‘Merkez ilçe’ statüsü son bulacak. ‘Bütünşehir’ uygulamasına geçilecek illerde belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kalkacak.”şeklinde açık basında haberler yer almıştır.

 

“Merkeze bağlı köyler de mahalleye dönüştürülecek. İl özel idareleri aracılığı ile verilen hizmetler kaynaklarıyla birlikte il belediyesine geçecek. AK Parti kurmayları, ‘Bütünşehir’ düzenlemesinin gerekçesini ise; “Büyükşehir olmayan yerlerde, il özel idareleri ile belediyeler arasında koordinasyon sağlanamıyor. Bürokrasiden kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor.  Bu düzenleme ile merkez ilçe yapılanması kalkacağı için, şehrin tüm hizmetlerinden belediye sorumlu olacak. Belediyelerin gelirleri artacak. Hizmet sunumunda sıkıntı olmayacak” şeklinde açıklıyor.

 

Bu bağlamda; 

 

1.  Bu konuda, İçişleri Bakanlığınca yapılan kesinleşmiş bir kanun tasarı çalışması var mıdır?

 

2.  "Bütün şehirler"  adı altında, "Mini Büyükşehir’ler kurarak, bir taraftan İnadına Kentleşme politikaları; öte yandan, Şehircilik ve kırsal yerleşme politikaları birbirleriyle  bir çelişki yaratmamakta mıdır?

 

3.   Örneğin, Kırsala geri dönene 300 koyun verilecek politikası; Bütün şehir alanları içinde geçerli olacak mı? Olacaksa;  Bu bir tezat değil midir? 

 

4.  Bu düzenleme ile; Kentsel alanda yaşayan AKP'li oylarının düşmesi eğilimi karşısında İl belediyelerine, kırsal ve yarı kırsal alan ilçelerden  bindirilmiş oy devşirilmesi ve ikamesi yapılması mı amaçlanmaktadır?

 

5.   İlgili düzenlemede;  “Türkiye’nin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı” madde çekincelerini dikkate alacak ve olası bir yerel özerkliği filizlendirebilecek fiili bir duruma dönüştürmemeye yönelik hususlar da kapsama alınmış mıdır?

 

6.   “Bütünşehir” belediye başkanlarının yetkilerini güçlendirirken, İl özel idareleri ve mahalli teşkilatlarını fiilen işlevsiz hale getirmek ne derecede anlamlıdır.

 

7.    Binlerce Anadolu Köyünün,  mahalle statüsüne geçmesiyle; Kırsal kültürden, tarım ve küçük ölçekli hayvancılıktan uzaklaşan Köylerin imarı, “TOKİ mimarisine”, Hayvancılık ise; büyük tekel şirketlere mi emanet edilecektir.


Bu Haber 875267 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir
Kapat İlginizi Çekebilir
“Muharrem Perinçek”in, pardon Muharrem İnce’nin bölme planlarını açıklıyoruz.. Ve köyünden oy alamayan İnce Muharrem’e çağrım var : “Zerre kadar delikanlılığın var ise, kirli ilan ettiğin CHP’den derhal istifa et”
“Muharrem Perinçek”in, pardon Muharrem İnce’nin bölme planlarını açıklıyoruz.. Ve köyünden oy alamayan İnce Muharrem’e çağrım var : “Zerre kadar delikanlılığın var ise, kirli ilan ettiğin CHP’den derhal istifa et”
CHP’li  Av. Erdoğan Kılıç’tan;  “Yeni devlet kurmaktan” bahsedenlere şamar gibi sorular : “Hangi toprağı kurtardınız? Hangi dış düşmanı yendiniz? Hangi cephede şarapnel saatinize isabet etti de,tesadüf yaşıyorsunuz? Vazgeçin bu gaflet duygularından”
CHP’li Av. Erdoğan Kılıç’tan; “Yeni devlet kurmaktan” bahsedenlere şamar gibi sorular : “Hangi toprağı kurtardınız? Hangi dış düşmanı yendiniz? Hangi cephede şarapnel saatinize isabet etti de,tesadüf yaşıyorsunuz? Vazgeçin bu gaflet duygularından”
ŞOK ..Ankara'da eğer günlük BİN Virüs vakası olduğu doğru ise, Sağlık sistemi ve denetim mekanizması çökmüş demektir
ŞOK ..Ankara'da eğer günlük BİN Virüs vakası olduğu doğru ise, Sağlık sistemi ve denetim mekanizması çökmüş demektir