http://chpiktidarhareketi.com/
http://www.haber2000.com/
» SAYIN EĞİTİM BAKANI, OKULLAR DERNEK VEYA CAMİ DEĞİLDİR. İLİMDEN, BİLİMDEN NİYE KAÇIYORSUNUZ?

SAYIN EĞİTİM BAKANI, OKULLAR DERNEK VEYA CAMİ DEĞİLDİR. İLİMDEN, BİLİMDEN NİYE KAÇIYORSUNUZ?

Bakanlığın, “Öğretmeniniz sizi milli ve manevi değerlerimize göre yetiştiriyor mu?” sorusunu yöneltmesi dikkat çekti. 10 soruluk formda çocuklardan öğretmenlerine her sorunun karşılığı olarak 1 ila 5 arasında puan vermesi istendi. Velilere öğretmenler için çocukların “milli ve manevi değerlere saygılı olarak yetişmesine katkıda bulunup bulunmadığını” sorusunu soran bakanlık ayrıca “not verirken adil ve objektif davranıp davranmadığını”, “çocuğunun sınavlarla ilgili kaygılarını giderici söz ve davranışlar sergileyip sergilemediğini”, “çocuğuna tutum ve davranışlarıyla örnek olup olmadığını”, “dersleri anlamasına yönelik görev ve sorumluluk verip vermediği”ni öğrenmek istedi.
Paylas
SAYIN EĞİTİM BAKANI, OKULLAR DERNEK VEYA CAMİ DEĞİLDİR. İLİMDEN, BİLİMDEN NİYE KAÇIYORSUNUZ?
https://www.enameha.net/
Eğitim - 31 Ekim 2017, Salı 10:42:34
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), öğretmenlerin kariyer gelişimi, terfi ve hizmet puanının hesaplanması gibi alanlarda kullanacağı performans uygulamasının altından “manevi değerlendirme” çıktı.

 

Bakanlık, 10 yaşındaki öğrencilere, öğretmenlerini değerlendirmeleri için, “Öğretmeniniz sizi milli ve manevi değerlerimize göre yetiştiriyor mu?” sorusunu sordu

 

Öğretmenlerin atama ve yönetici olmalarında yandaş sendika Eğitim-Bir-Sen’in değerlendirmelerini kullanan MEB, bunun yerine Öğretmen Strateji Belgesi belgesinde yer alan öğretmene performans uygulaması için pilot uygulama başladı.

 

Ankara, İstanbul ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 12 il belirleyen bakanlık, 413 bin 500 öğretmen için okul müdürü, öğretmen, öğrenci ve velilerin katılacağı performans değerlendirmesini dün internet üzerinden başlattı.

 

Okul müdürü, veli, öğrenci, öğretmen, zümre öğretmeni ve özdeğerlendirme bölümlerinden öğretmenle ilgili değerlendirme yapılması talep edildi. 


Öğretmen, sizi milli ve manevi değerlerimize göre yetiştiriyor mu? sorusu.Bakanlığın öğretmenleri değerlendirmek için belirlediği kriterler arasında skandal sorular yer aldı. MEB, 10 yaşındaki ortaokul öğrencileri için hazırladığı değerlendirme formunda “öğretmenin dersin konularını çok iyi bilip bilmediğini”, “kendilerine örnek olup olmadığını” sordu.

 

Bakanlığın, “Öğretmeniniz sizi milli ve manevi değerlerimize göre yetiştiriyor mu?” sorusunu yöneltmesi dikkat çekti. 10 soruluk formda çocuklardan öğretmenlerine her sorunun karşılığı olarak 1 ila 5 arasında puan vermesi istendi.

 

Velilere öğretmenler için çocukların “milli ve manevi değerlere saygılı olarak yetişmesine katkıda bulunup bulunmadığını” sorusunu soran bakanlık ayrıca “not verirken adil ve objektif davranıp davranmadığını”, “çocuğunun sınavlarla ilgili kaygılarını giderici söz ve davranışlar sergileyip sergilemediğini”, “çocuğuna tutum ve davranışlarıyla örnek olup olmadığını”, “dersleri anlamasına yönelik görev ve sorumluluk verip vermediği”ni öğrenmek istedi.

 

Bakanlığın, geçen yıllarda öğretmenler için okul yöneticilerine yaptırdığı ancak adil olmadığı gerekçesi ile yürürlükten kaldırdığı performans değerlendirmesine karşın yeni sistemde de okul müdürlerinin “öğretmenler hakkındaki değerlendirmesi” merak konusu oldu.

 

Müdürler tarafından doldurulması için hazırlanan formda okuldaki bir öğretmenin alanı ile ilgili konu ve kavramlara hâkimiyetini, ders planlarını çevresel imkânları ve maliyeti dikkate alarak hazırlayıp hazırlamadığını, öğretmenin öğrenme ortamlarını MEB’in kazanımlarının özelliklerine göre düzenleyip düzenlemediğini, yöneticisiyle etkili iletişim kurup kurmadığını, eğitim öğretim sürecini günlük yaşantıyla ilişkilendirip ilişkilendirmediğini, kişisel gelişimi ile ilgili çalışmalara katılıp katılmadığını, öğrencilerin milli ve manevi değerlere saygılı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunup bulunmadığını, sağlığına özen gösterip göstermediğini, tutum ve davranışlarıyla öğrencilere rol model olup olmadığını puanlayacak. OKUL MÜDÜRLERİNE AZ SORU Bakanlık okul müdürlerinin değerlendirmesinde ise öğrenci görüşüne gerek duymadı. Müdürler için yalnızca veliler, öğretmenler ve ilçe milli eğitim müdürlüğünden görüş istendi.

 

Kurum müdürünün 50 maddede değerlendirdiği öğretmenlerden, müdürleri sadece 25 maddede değerlendirmesinin istenmesi de dikkati çekti.

 

Performans değerlendirme sisteminde dikkat çeken bir diğer puanlama ise öğretmenlerin bağlı oldukları zümrenin öğretmenleri ile diğer öğretmenler tarafından da değerlendirilmesi oldu.

 

Bu kapsamda bakanlık doldurulması talep edilen formlarda rehber öğretmenler için de ayrı bir başlık açtı.

 

Performans değerlendirmesinde öğretmenlere ve yöneticilere “özdeğerlendirmeleri” de sorulurken, eğitimcilerin kendilerine, 5 başlıkta “çok az”dan “çok iyi”ye kadar puan vermeleri istendi.


Bu Haber 329002 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir