http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» ÜLKÜ YOLU MÜCAHİDİ, NAMIK KEMAL ZEYBEK'İN, "TÜRK'ÜN İNANCI" KİTABI ÇIKTI

ÜLKÜ YOLU MÜCAHİDİ, NAMIK KEMAL ZEYBEK'İN, "TÜRK'ÜN İNANCI" KİTABI ÇIKTI

Türklerin bir Tanrıya inandıklarını ve yine bazılarının sandığı gibi bu Tanrının oğlu veya kızı veya eşi olmadığını ısrarla belirtiyorum. Gelin en iyisi ana kaynağa bakalım:
Paylas
ÜLKÜ YOLU MÜCAHİDİ, NAMIK KEMAL ZEYBEK'İN,
Eğitim - 30 Ocak 2017, Pazartesi 00:49:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NAMIK KEMAL ZEYBEK yazdı

 

www.haber2000.com

 

 

TÜRK'ÜN İNANCI KİTABI ÇIKTI KİTAPÇILARDA

Yeni kitabım çıktı. Adı “TÜRKÜN İNANCI” bu kitaptan bir bölümü ilginize sunuyorum.

 

Türkler Bir Tanrıya İnandılar

 

Oradan buradan aldıklarıyla veya yalan yanlış bilgilerle Türklerin kadim dinlerinin Şamanizm olduğuna inananlar çoktur. Bu bilgi kökten yanlıştır. Şaman sözü Türkçe de yoktur.

 

Gerçekte Şamanizm adı altında toplanan inanç ve uygulamalar bütünü din değildir. Türkler de Kam, Baksı, Oyun adı altında birtakım “Duru Görücü ve Sağaltıcı” kişiler vardır. Ama bu durum sadece Türklere özgü değildir. İnsanlığın ortak durumudur.

 

Türklerin bir Tanrıya inandıklarını ve yine bazılarının sandığı gibi bu Tanrının oğlu veya kızı veya eşi olmadığını ısrarla belirtiyorum. Gelin en iyisi ana kaynağa bakalım: Türklük ile ilgili en uzun ve en eski yazılı metin Göktürk Yazıtlarıdır. Taşa yazılmıştır.

 

14 Yüzyıl ötelere kadar gider. Ama buradaki yazılanların çok daha eski bir bilgi ve bilinç dünyasının uzantıları olduğu besbellidir. 

 

Önce Kültigin Yazıtına bakalım: Bu yazıtı Bilgi Kağan kahraman kardeşi Kültigin Anıtına diktirmiştir. 732 yılında diktirdiğine inanılır. Bu yazıttan Tanrı adının geçtiği yerleri birlikte okuyalım:

 

Tengri (Tanrı) Yarlıkadukın (Yarlıgadığı, Buyurduğu) Üçün (İçin) Özüm (Kendim) Kutum (Kut’um, Bahtım) Bar Üçün (Var olduğundan) Kağan olurtum (Oldum) Kağan olurup, yok çıyany (Yoksul, Az) budunuğ (Kavmi) Kop  (Çok) Kubrattım (Toplattım) Çıyany (Yoksul) Budunğ bay kıldım (Zenginleştirdim) Az budunuğ öküş kıldım (Çoğalttım) Yarlıgayan olarak Bilge Kağan kimden söz ediyor. Tanrılardan mı? Yoksa Tanrıdan mı? Ayrıca Kağan olanın görevi de hemen belirtiliyor.

 

Halka hizmet ve halkın refahını artırmak… Üze (Üstte) Türk  Tengrisi Türk Iduk (Kutlu) Yiri (Yeri) Subı (Suyu) Ança (Böyle) İtmiş (Etmiş) Türk Budun (Kavmi) Yok Bolmazun (Olmasın) Tiyin (Diye) Budun  Bolçun (Olsun) Tiyin Kangım (Babam) İltiriş Kağanı Ögüm (Annem) İl Bilge Katunu Tengri Töpüsünde (Tepesinden) Tutup Yügerü (Yukarı) Kötürmiş (Kaldırmış) Erinç (Oldu).

 

Bu ifadedeki “Türk Tengrisi” ifadesini Türklerde Yahudilerde olduğu gibi “Kavim Tanrısı” diye anlayanlar var. Yanlış anlamışlar. Tanrı birdir.

 

Nasıl bir kişi bugünde “Allah’ım veya Rabbim” dediği zaman Allah’ın sadece kendi Allah’ı olduğunu söylemezse, Bilge Kağan da Tanrı’nın Türk’ü kayırmış olmasını anlatırken tabii olarak Türk Tanrısı ifadesini kullanmıştır.

 

Yukarıdaki ifadelerde Bilge Kağan’ın, Kağanla birlikte Katunu da anması Türklerin geçmişte kadına verdikleri değerin bir göstergesidir. 

 

Tengri Küç (Güc) Birtük (Verdiği) Üçün (İçin) Kangım (Babam) Kağan Süsi (Askeri) Böri (Kurt) Teg (Gibi) Ermiş (İmiş), Yağısı  (Düşmanı) Koyn (Koyun) Teg (Gibi) Ermiş (İmiş).

 

Tengri Yarlıkaduk (Buyurduğu) Üçün (İçin) İlligig (İlliği, Devletliği) İlsiretmiş  (İlsizleştirmiş) Kağalığığ (Kağanlıyı) Kağan Sıratmış (Kağansızlaştırmış) Yağığ (Yağıyı, Düşmanı) Baz Kılmış (Buyruğuna almış) Tizligig Sökirmüş (Dizliğe dizçöktürmüş) Başlığığ Yükündürmüş (Başkaldıran başını eğdirmiş) Kangım Kağan Anca (Öylece) İliğ (Devleti) Törüg (Töreyi) Kazganıp (Kazanıp) Uçabarmış (Cennete gitmiş).
 

Türk Budunuğ (Kavminin) Atı (Adı) Küsi (Sanı) Yok Bolmazun (Olmasın) Tiyin (Diye) Ol Tengri Kağan Olurttı Erinç (Tanrı beni Kağan yaptı) Tengri Yarlıkazu (Dilediğinden) Kutum (Bahtım) Bar (Var) Üçün Ülügüm (Kısmetim) Bar (Var) Üçün (İçin) Ölteçi (Ölecek) Budunuğ (Kavmi) Tirgürü (Diriltip) İgittim (Besledim, Eğittim) Yalıng (Çıplak) Budunuğ Tonluğ (Giyimli) Çığany (Yoksul) Budunuğ Bay (Zengin) Kıldım.

 

Görüldüğü gibi Göktürk Yazıtlarındaki inancın temelinde TANRI vardır. Tanrılar değil… Türk inancında Tanrı, “Yeri, Göğü ve İkisi Arasındakileri, İnsanoğlunu Yaratan Sonsuz Gök’ün Kendisidir. Yani Sonsuzluktur. Her şey geçici ve ebedi olan O’dur”. Bu bahsi yine Yazıtlardan bir ifadeyle bitirelim,

 

Öd (Zaman) Tengri Yaşar. Kişi Oğlu (İnsanoğlu) Kop (Çok) Ölgeli (Ölümlü) Törimiş (Yaratılmış).


Bu Haber 638553 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

Gazeteler:

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

BURCLARİçerik Yükleniyor...

PUAN DURUMLARI :İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

(Terör ve tecavüz hariç) ADLİ MAHKUMLARA EŞİT YASA.. ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. lehe uygun somut deliller olmasına rağmen fetöcü hakimlerin kanaat kararıyla birçok suçsuz insan içerde yatıyor. (Ceza mahkemesinde ağır ceza verebilmek için somut ve 0 inandırıcı deliller olması lazım.) Yargıdaki hatalı uygulamalardan dolayı birçok insan boş yere cezaevinde yatıyor. Kış geldi ve cezaevleri aşırı dolu. Mahkumlar soğuk betonlarda yatıyorlar. Sıcak su yok herşey kısıtlı. Hastalıklar öylesine.. Biz vatanımıza hainlik yapmadık! Kimimiz suçsuzluğunu anlatamamış, kimisi çaresizlikten,kimiside cahillik ve ihmal nedeniyle, kimiside ekonomik nedenlerle ve yoksulluktan, kimide tehdit ve Korkuyla suça karışmış, kimisi kumpasla, arkadaş mağduru olmuş.. Bunlar uzmanlar tarafından dahada sınıflandırılabilir. Yeni cezaevleri yaparak, mahkumu yıllarca kapatmak yerine, asıl suça neden olan faktörleri ortadan kaldırmak için çabalanmalı.. Yoksa gençler, fikren, bedenen vede ruhen kaybedilip yok olacak..! Cezaevleri yerine okul yapılsın. Fabrikalar yapılsın iş verilsin aş olsun ve yoksulluk giderilsin. Ayrıca bir mahkum devlete en az 2000 tl zarar demek cezaevleri yapımıda ayrıyeten ekonomik zarar. BİZ YENİ CEZAEVLERİ İSTEMİYORUZ bu sadece geçici çözüm olacaktır. Nolur,,adli mahkumların vede mahkum yakınlarının SESSİZ ÇIĞLIKLARINI duyun ve duyurun.. İçerde kader mahkumları dışarda biz CANIMIZ ÇOK YANIYOR. Çocuklarımız analı babalı öksüz boynu bükük yetim kaldı. Allah bile tövbe eden kullarının günahlarını bağışlarken devletimiz niye bağışlamasın. Herkes hata yapar ve 2. Bir şansı hak eder. Bir hata bedeli ömürlük cezalar olmamalı.. Onları yeniden hayata kazandırın yaşayan bir ölü olmasınlar. İnanın bana suçsuz ve ilkdefa suç işleyipte pişman olmuş mahkumlar birdaha ASLA SUÇ İŞLEMEYECEKLERDİR. Hem pişman olmuş bir mahkumu yıllarca kapatmanın kimseye faydası yok..! Bırakın aile olalım Yavrum geceleri hep babasının mankenine sarılıp koklayararak uyumaya çalışıyor. Ayrıca Babasız büyüyen çocuklar ilerde daha kötü işlere bulaşacaklardır. Bir anne yoksulluklamı uğraşsın, cocuklarınamı baksın. Toplum içinde kocasız hayat çok zor! Bize artık acıyın nolur. Siz Sayın vekillerden, Mahkum ve mahkum yakınlarının ne hissettikleri konusunda empati yapmalarını rica ediyorum. Ve soruyorum.. fetö mağduru veya kumpas`a kurban gitmiş işlenen suçtan bile haberi olmadan ceza yatan suçsuz, arkadaş mağduru mahkumlar ne olacak..! BİZ 188 dahil EŞİT YASA - ŞARTLI TAHLİYE İSTİYORUZ. Siz bizim devlet babamızsınız.. BÜYÜKLÜĞÜNÜZÜ GÖSTERİN.. LÜTFEN.. HALKINIZLA BARIŞIN ve onlarla uzlaşın. Ve artık açılsın kapılar.. Nolur allah rızası için bizim isteklerimizi yetkililere duyurun.. Biz fakir aileleriz.. Biz çaresiz Yaşlı ana babalarız. Biz 18 yaş altı savunmasız çocuklarız. Biz kısık sesleriz BİZİM GÜR SESİMİZ OLUN.. Ben mahkum eşiyim ve Bu yazımı ve isteğimi (1 çarpı 1000) olarak görün. Atatürk ` benim halkım cahildir hataya düşebilir her 10 yılda bir af verin` demiştir..!!!
KAVGALARI BIRAKIN, CEZAEVLERİNE BAKIN.. DEVLETİN KURUMU AÇIKLIYOR :

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir