http://www.enameha.com
http://www.haber2000.com/
» ÜLKÜ YOLU MÜCAHİDİ, NAMIK KEMAL ZEYBEK'İN, "TÜRK'ÜN İNANCI" KİTABI ÇIKTI

ÜLKÜ YOLU MÜCAHİDİ, NAMIK KEMAL ZEYBEK'İN, "TÜRK'ÜN İNANCI" KİTABI ÇIKTI

Türklerin bir Tanrıya inandıklarını ve yine bazılarının sandığı gibi bu Tanrının oğlu veya kızı veya eşi olmadığını ısrarla belirtiyorum. Gelin en iyisi ana kaynağa bakalım:
Paylas
ÜLKÜ YOLU MÜCAHİDİ, NAMIK KEMAL ZEYBEK'İN,
http://www.enameha.com/
Eğitim - 30 Ocak 2017, Pazartesi 00:49:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NAMIK KEMAL ZEYBEK yazdı

 

www.haber2000.com

 

 

TÜRK'ÜN İNANCI KİTABI ÇIKTI KİTAPÇILARDA

Yeni kitabım çıktı. Adı “TÜRKÜN İNANCI” bu kitaptan bir bölümü ilginize sunuyorum.

 

Türkler Bir Tanrıya İnandılar

 

Oradan buradan aldıklarıyla veya yalan yanlış bilgilerle Türklerin kadim dinlerinin Şamanizm olduğuna inananlar çoktur. Bu bilgi kökten yanlıştır. Şaman sözü Türkçe de yoktur.

 

Gerçekte Şamanizm adı altında toplanan inanç ve uygulamalar bütünü din değildir. Türkler de Kam, Baksı, Oyun adı altında birtakım “Duru Görücü ve Sağaltıcı” kişiler vardır. Ama bu durum sadece Türklere özgü değildir. İnsanlığın ortak durumudur.

 

Türklerin bir Tanrıya inandıklarını ve yine bazılarının sandığı gibi bu Tanrının oğlu veya kızı veya eşi olmadığını ısrarla belirtiyorum. Gelin en iyisi ana kaynağa bakalım: Türklük ile ilgili en uzun ve en eski yazılı metin Göktürk Yazıtlarıdır. Taşa yazılmıştır.

 

14 Yüzyıl ötelere kadar gider. Ama buradaki yazılanların çok daha eski bir bilgi ve bilinç dünyasının uzantıları olduğu besbellidir. 

 

Önce Kültigin Yazıtına bakalım: Bu yazıtı Bilgi Kağan kahraman kardeşi Kültigin Anıtına diktirmiştir. 732 yılında diktirdiğine inanılır. Bu yazıttan Tanrı adının geçtiği yerleri birlikte okuyalım:

 

Tengri (Tanrı) Yarlıkadukın (Yarlıgadığı, Buyurduğu) Üçün (İçin) Özüm (Kendim) Kutum (Kut’um, Bahtım) Bar Üçün (Var olduğundan) Kağan olurtum (Oldum) Kağan olurup, yok çıyany (Yoksul, Az) budunuğ (Kavmi) Kop  (Çok) Kubrattım (Toplattım) Çıyany (Yoksul) Budunğ bay kıldım (Zenginleştirdim) Az budunuğ öküş kıldım (Çoğalttım) Yarlıgayan olarak Bilge Kağan kimden söz ediyor. Tanrılardan mı? Yoksa Tanrıdan mı? Ayrıca Kağan olanın görevi de hemen belirtiliyor.

 

Halka hizmet ve halkın refahını artırmak… Üze (Üstte) Türk  Tengrisi Türk Iduk (Kutlu) Yiri (Yeri) Subı (Suyu) Ança (Böyle) İtmiş (Etmiş) Türk Budun (Kavmi) Yok Bolmazun (Olmasın) Tiyin (Diye) Budun  Bolçun (Olsun) Tiyin Kangım (Babam) İltiriş Kağanı Ögüm (Annem) İl Bilge Katunu Tengri Töpüsünde (Tepesinden) Tutup Yügerü (Yukarı) Kötürmiş (Kaldırmış) Erinç (Oldu).

 

Bu ifadedeki “Türk Tengrisi” ifadesini Türklerde Yahudilerde olduğu gibi “Kavim Tanrısı” diye anlayanlar var. Yanlış anlamışlar. Tanrı birdir.

 

Nasıl bir kişi bugünde “Allah’ım veya Rabbim” dediği zaman Allah’ın sadece kendi Allah’ı olduğunu söylemezse, Bilge Kağan da Tanrı’nın Türk’ü kayırmış olmasını anlatırken tabii olarak Türk Tanrısı ifadesini kullanmıştır.

 

Yukarıdaki ifadelerde Bilge Kağan’ın, Kağanla birlikte Katunu da anması Türklerin geçmişte kadına verdikleri değerin bir göstergesidir. 

 

Tengri Küç (Güc) Birtük (Verdiği) Üçün (İçin) Kangım (Babam) Kağan Süsi (Askeri) Böri (Kurt) Teg (Gibi) Ermiş (İmiş), Yağısı  (Düşmanı) Koyn (Koyun) Teg (Gibi) Ermiş (İmiş).

 

Tengri Yarlıkaduk (Buyurduğu) Üçün (İçin) İlligig (İlliği, Devletliği) İlsiretmiş  (İlsizleştirmiş) Kağalığığ (Kağanlıyı) Kağan Sıratmış (Kağansızlaştırmış) Yağığ (Yağıyı, Düşmanı) Baz Kılmış (Buyruğuna almış) Tizligig Sökirmüş (Dizliğe dizçöktürmüş) Başlığığ Yükündürmüş (Başkaldıran başını eğdirmiş) Kangım Kağan Anca (Öylece) İliğ (Devleti) Törüg (Töreyi) Kazganıp (Kazanıp) Uçabarmış (Cennete gitmiş).
 

Türk Budunuğ (Kavminin) Atı (Adı) Küsi (Sanı) Yok Bolmazun (Olmasın) Tiyin (Diye) Ol Tengri Kağan Olurttı Erinç (Tanrı beni Kağan yaptı) Tengri Yarlıkazu (Dilediğinden) Kutum (Bahtım) Bar (Var) Üçün Ülügüm (Kısmetim) Bar (Var) Üçün (İçin) Ölteçi (Ölecek) Budunuğ (Kavmi) Tirgürü (Diriltip) İgittim (Besledim, Eğittim) Yalıng (Çıplak) Budunuğ Tonluğ (Giyimli) Çığany (Yoksul) Budunuğ Bay (Zengin) Kıldım.

 

Görüldüğü gibi Göktürk Yazıtlarındaki inancın temelinde TANRI vardır. Tanrılar değil… Türk inancında Tanrı, “Yeri, Göğü ve İkisi Arasındakileri, İnsanoğlunu Yaratan Sonsuz Gök’ün Kendisidir. Yani Sonsuzluktur. Her şey geçici ve ebedi olan O’dur”. Bu bahsi yine Yazıtlardan bir ifadeyle bitirelim,

 

Öd (Zaman) Tengri Yaşar. Kişi Oğlu (İnsanoğlu) Kop (Çok) Ölgeli (Ölümlü) Törimiş (Yaratılmış).


Bu Haber 855071 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir