http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» YARGIDA, 10 ŞİDDETİNDE DEPREM. 4 BİN SAVCI ve HAKİME YER DEĞİŞTİRME OPERASYONU

YARGIDA, 10 ŞİDDETİNDE DEPREM. 4 BİN SAVCI ve HAKİME YER DEĞİŞTİRME OPERASYONU

2014’te göreve başlayan yeni HSYK’nın bugüne kadar hazırladığı en geniş kapsamlı kararname ile adli yargıda 3 bin 228, idari yargıda ise 518 hakim ve savcının görev yeri değişti.
Paylas
YARGIDA, 10 ŞİDDETİNDE DEPREM. 4 BİN SAVCI ve HAKİME YER DEĞİŞTİRME OPERASYONU
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Güncel - 06 Haziran 2016, Pazartesi 17:01:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HSYK, adli ve idari yargıda yaklaşık 4 bin hakim ve savcının görev yerini değiştirdi. Kararname ile MHP'de kurultay kararına tedbir koyan Gemerek hakimi İlhan Işık'ın Sungurlu hakimliğine, Poyrazköy davasına bakan eski İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Vedat Yılmaz Abdurrahmanoğlu'nun ise İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atanması dikkat çekti.
 
 
Kararname ile 12 Eylül ve Turgut Özal Davalarını açan Ankara eski özel yetkili savcısı Kemal Çetin Adana'ya, Yıldırım Bayyurt ise Samsun Savcılığına atandı.
 
Kritik atamaların yer aldığı kararname ile istinaf mahkemelerinin kurulmasıyla iş yükünün hafiflemesi beklenen Yargıtay’dan 172 tetkik hakimi, 28 savcı, Danıştay’dan 58 tetkik hakimi, 29 savcının da görev yeri değiştirildi.
 
 
Kararnamede, hükümete yakın bazı isimlerin ödüllendirilip, muhaliflerin adeta sürgüne gönderilmesi de dikkat çekti. HSYK seçimlerinde YARSAV'dan aday olan iki ismin görev yerleri de değiştirildi. Buna göre Cumhurbaşkanına hakaret maddesinin TCK’dan çıkarılmasını isteyen Karşıyaka Hakimi Murat Aydın, Trabzon hakimliğine, İzmir Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan da Karşıyaka hakimliğine atandı.
 
 
KRİTİK İLLERİN BAŞSAVCILARI DEĞİŞTİ
 
 
Dokunulmazlıkları kaldırılması istenen milletvekilleriyle ilgili onlarca fezleke hazırlayan Diyarbakır ve Van adliyeleri başta olmak üzere, bazı büyükşehirlerin başsavcıları da değiştirildi. Diyarbakır Başsavcısı Ramazan Solmaz, Antalya Başsavcılığı'na getirilirken, Düzce Başsavcısı Kamil Erkut Güre de, Diyarbakır Başsavcısı oldu. Giresun Başsavcısı Ömer Karişit, Van Cumhuriyet Başsavcılığına, Niğde Başsavcısı Ahmet Tekne, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına, Nazilli Başsavcısı İlker Yazıcı, Kahramanmaraş Başsavcısı, Erzurum Başsavcısı Ahmet Çiçekli Ordu Başsavcısı, Yozgat Başsavcısı Ahmet Yavuz, Samsun Başsavcısı, Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal da Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı.
 
 
HABERAL'I TAHLİYE ETMEYEN HAKİME ÖDÜL GİBİ ATAMA
 
 
Kararnamede, MHP Genel Merkezi ile muhalifler arasındaki davada, Ankara Sulh Hukuk mahkemesince kurultay yapılmasına ilişkin kararı durduran Gemerek Hakimi İlhan Işık Sungurlu'ya atandı. Kumpas davalarından “Poyrazköy”, “Amirallere suikast” ve “Kafes Eylem” planlarına davalara bakan, Ergenekon davasında CHP eski Milletvekili Mehmet Haberal’ı tahliye etmedikleri gerekçesiyle Yargıtay’ın tazminata mahkum ettiği 9 hakimden biri olan Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu'nun yeniden İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olması da dikkat çekti.
 
 
12 EYLÜL SAVCISI ADANA'YA ATANDI
 
 
Kararnamede diğer, dikkat çekici diğer atamalar da şöyle:
Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ile beraber Dubai'ye tatile giden savcı Ali Güngör, Kilis Savcılığına,
 
 
Ankara'daki gezi olayları sırasında Ethem Sarısülük'ü vuran polisi 7 yıl 9 ay hapse mahkum eden Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Afak İlleez, tenzil-i rütbe ile düz hakim olarak Ankara Batı (Sincan) Hakimliğine,
 
 
12 Eylül ve Turgut Özal davalarını açan eski özel yetkili savcı Kemal Çetin Adana Savcılığına,
 
 
Deniz Baykal'a kaset soruşturmasına bakan eski özel yetkili savcı Yıldırım Bayyurt, Samsun Savcılığına,
 
 
“SEHVEN” SAVCI BAŞSAVCIVEKİLLİĞİNE GETİRİLDİ
 
 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlayan, sonrasında sehven olduğunu öne süren ve HSYK tarafından bu gerekçeyle hakkında soruşturma açılarak geçici görevle Edirne'ye gönderilen Savcı Mehmet Demir, ödüllendirilerek Bakırköy Başsavcıvekilliğine getirildi.
Hakimlik sınavından 9 bin aday arasında 90 puan alarak 71. olan kızının, mülakat sınavında elenmesine tepki göstererek, Adalet Bakanlığı sınavlarındaki torpili belgesiyle ispatlayan Çanakkale Savcısı Menderes Arıcan, geçici olarak görevlendirildiği Malatya'ya bu kez kalıcı olarak atandı.
 
 
12 Haziran Seçimleri öncesinde, bölgede yaşanılan çatışmaları gerekçe göstererek bazı mahallelerde sandık kurulmaması kararı veren Cizre İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hâkim Eray Temizkan, Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına,
 
 
17-25 ARALIK DAMGASI
 
 
17-25 Aralık soruşturmalarının ardından, İstanbul'da terörden sorumlu başsavcı vekili olarak görevlendirilen Orhan Kapıcı, Bakırköy Başsavcılığına,
 
 
17-25 Aralık soruşturmalarına bakan savcılar Celal Kara ve Muammer Akkaş hakkında dava açan Bakırköy Başsavcıvekili Engin Uçak, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Savcılığına,
 
 
17 Aralık sürecinde İzmir'de, dönemin ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bacanağının da aralarında bulunduğu isimler hakkında liman yolsuzluğu soruşturmasını yürüten savcı Ali Çelik, Erzurum savcılığına,
Anayasa Mahkemesi raportörü Mustafa Çağatay, Balıkesir hakimliğine,
2005 yılında Şemdinli olayları ile ilgili soruşturmayı yürüten ve dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt için iddianame hazırlayan Ankara Savcısı Ferhat Sarıkaya, Elazığ savcılığına getirildi.
 
 
İDARİ YARGIDA 518 ATAMA
 
 
İdari yargıda da 518 ismin görev yeri değiştiren kararname ile 20 Temmuz'da faaliyete geçecek olan istinaf mahkemeleri daire başkanlığı ve üyeliklerine görevlendirmeler yapıldı. Buna göre, Samsun Bölge İdare Mahkemesi Üyesi Kalender Türeoğu, Ankara Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanlığı'na, İzmir Bölge İdare Mahkemesi Üyesi İsmail Saklı İzmir Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanlığı'na, Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Ergün Özcan Ankara Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanlığı'na, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Üyesi Nilgün Karabey İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanlığı'na getirildi.
 
 
HAKİME MİT TIR'I SÜRGÜNÜ
 
 
Cumhurbaşkanına hakaret suçunun iptali için AYM'e dava açan, AYM'nin MİT TIR'ları haberleri nedeniyle cezaevinde yatan gazeteci Can Dündar'la Erdem Gül'e destek mektubu gönderen, AYM'nin imam nikahıyla ilgili kararlarını eleştirmekten çekinmeyen Karşıyaka Hakimi Murat Aydın ve hakim eşi Gülay Aydın, Trabzon'a sürüldü.
 
 
Aynı zamanda Yarsav Başkan Yardımcısı olan Aydın Twitter hesabından, “Verdiğim kararlar, açıkladığım görüşlerim nedeniyle Trabzon Hakimliği'ne sürüldüm. Beni sürmek yüreklerini soğutmaya yetmediği için eşim hakim Gülay Aydın'ı da sürmüşler. Kendime mesleğime yaraşır cümleleri bulacak hale gelince daha ayrıntılı bir değerlendirme yapacağım. Takdir, adına yargı yetkisini kullandığım milletimindir” mesajını paylaştı.
 
 
HSYK Birinci Dairesi tarafından Adli ve İdari Yargı Kararnamesi ile 3 bin 746 hakim ve savcının atamaları yapıldı. Hakim eşler Murat ve Gülay Aydın da bu kapsamda Trabzon'a sürüldü. Aydın, bir iki gün dinlendikten sonra kamuoyuyla görüşlerini paylaşacağını söyledi.
 
 
Karşıyaka 7. Asliye Ceza Mahkemesi Başkanı Murat Aydın,Dündar ve Gül'e geçen yıl sonunda gönderdiği mektupta, hukukun üstünlüğü vurgusu yapmıştı. Mektup göndermesinin cesur bir hareket olarak görülmesiüzerine de gazetemize, “Ben cesur bir hâkim değilim. Mesleğiyle ve ülkesiyle ilgili kaygı duyan bir adamım. Cesur değilim, sadece kaygılıyım ve doğrusunu söylemek gerekirse korkuyorum” demişti
 
 
Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması kararının “gözdağı” amacı taşıdığını kaydederek, “Tutuklamayı haklı bulanlar bile bu kararın hukuki olduğunu söyleyemiyorlar. Şu anda kararlar hukuki mi siyasi mi onu tartışıyoruz. Bu ‘yargının yok olması’ demektir” yorumunu yapmıştı

Bu Haber 1585614 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video GaleriTÜMÜ

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARIİçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :


İçerik Yükleniyor...

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir