http://www.haber2000.com/
http://www.haber2000.com/
» Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde, AKP ve MHP'li üyelerinin ilk icraatları, çalışan Memurlara zarar vermek oldu.. Tazminatlarını engellediler

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde, AKP ve MHP'li üyelerinin ilk icraatları, çalışan Memurlara zarar vermek oldu.. Tazminatlarını engellediler

“MUHALEFETİN UZLAŞMAZ TUTUMU NEDENİYLE BELEDİYEDEKİ MEMURLAR EN AZ BİR AYLIK ARTIŞLI SOSYAL DENGE TAZMİNATINI ALMAKTAN MAHRUM KALDILAR”
Paylas
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde, AKP ve MHP'li üyelerinin ilk icraatları, çalışan Memurlara zarar vermek oldu.. Tazminatlarını engellediler
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Ekonomi - 19 Nisan 2019, Cuma 14:42:40
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ, MEMURLARA DESTEK AMACIYLA ARTIŞ YAPILMASI PLANLANAN SOSYAL DENGE TAZMİNATI İLE İLGİLİ BAŞKANLIK YAZISINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

 

-BAŞKAN MANSUR YAVAŞ: “KANUNA AYKIRI BİR KARARIN UYGULANMA İHTİMALİ YOKTUR.. TAZMİNAT KONUSUNDA LİYAKATI ESAS ALACAĞIZ” dedi

 

“MUHALEFETİN UZLAŞMAZ TUTUMU NEDENİYLE BELEDİYEDEKİ MEMURLAR EN AZ BİR AYLIK ARTIŞLI SOSYAL DENGE TAZMİNATINI ALMAKTAN MAHRUM KALDILAR”

 

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE 2014 YILINA KADAR SOSYAL DENGE TAZMİNATI HİÇ VERİLMEZKEN, BU TARİHTEN İTİBAREN YIL YIL VE AY AY EKSİK YATIRILDIĞI TESPİT EDİLDİ..

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, seçim döneminde Büyükşehir Belediye çalışanlarına verdiği sözü tutmak ve Sosyal Denge Tazminatı konusunda artış yapılması konusunda ilk adımı attı.

          

Mansur Yavaş, “Sosyal Denge Tazminatı ödenmesi ile ilgili yetkili sendikayla sözleşme yapmak üzere Belediye Başkanına yetki verilmesine ilişkin başkanlık yazısı”nı Meclis gündemine taşıdı.

 

“TAZMİNAT KONUSUNDA LİYAKAT ESASTIR”

        

Tazminat ile ilgili yetkilendirme ve ardından da Sosyal Denge Tazminatına artış yapılması konusunun görüşüldüğü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP grubu tazminatın tavan fiyatından ve herkese verilmesi yönünde teklif sundu.

         

Muhalefetin teklifini yasalara aykırı bularak itiraz eden Başkan Yavaş, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Sosyal Denge Tazminatı ile ilgili Meclise başkanlık yazısı sunduk. Tazminat konusunda herkesin yaptığı işe göre, liyakata ve performansa göre zam esastır. Şimdi muhalefet çıkmış diyor ki; herkese eşit ver, yüzde 100 ver, tavandan ver. Yüzde 100 verilecek demek esasen pazarlık kavramını yok ediyor.

 

Bu durum toplu sözleşme kavramının ruhuna da aykırıdır. Bu ‘emrimizi yerine getireceksiniz’ tavrıdır. Esasen bu durum başkanın takdirindedir. Bu karar sendika başkanı ile yapılacak görüşmeler ve pazarlık sonucunda alınır. Kanunen de böyledir, uygulaması da bugüne kadar bu şekilde yapılmıştır.

 

Yasaya aykırı bir kararın uygulanması ihtimali yoktur. Bu görüşmelerde başkan bir yandan belediyenin mali durumuna bakar bir yandan da liyakati esas alarak karar verir. Ben Ankaralının parasını bankamatik diye tabir edilen, işe gelmeyen, işini aksatan kimseye yediremem.”

 

“BELEDİYE MEMURLARININ EN AZ BİR AY SOSYAL DENGE TAZMİNATI ALAMAMASININ SEBEBİ MUHALEFETİN TAVRIDIR”

            

Başkan Yavaş, muhalefetin bu tavrıyla Belediye memurlarının bir ay sosyal denge tazminatını alamayacağının altını çizerek, şöyle konuştu:  

 

“Muhalefet benim pazarlık şansımı ve yetkimi elimden almaya çalışıyor. Ne yazık ki Belediye Meclisi’nde hukuka aykırı girişimlerle Meclisin çalışmasını tıkayacak bir muhalefet ile karşı karşıyayız. Burada bir yetki tecavüzü var. Sosyal Denge Tazminatı konusunda da muhalefetin yine menfi aynı tutumuyla karşı karşıya kaldık.

 

Muhalefetin bu tutumu nedeniyle de belediyedeki memurlarımız en az bir aylık sosyal denge tazminatını yeni karar çıkıncaya kadar almaktan mahrum kaldılar. Kendilerine bu uzlaşmaz tavırlarından vazgeçerek, ortak akılla Ankara’ya ve Ankaralılara hizmet etmeyi tavsiye ediyorum. Hemşehrilerimizin de bizden beklediği budur.”

 

YIL ,YIL UYGULAMA NASILDI

           

Büyükşehir Belediyesi’nde Sosyal Denge Tazminatı uygulaması 2014 yılına kadar hiç verilmezken, bu yıldan sonra da yıl yıl farklılık gösterdiği dikkat çekiyor.

          

Bazı yıllarda hiç verilmeyen bazı yıllarda ise performansa dayalı olarak verilen Sosyal Denge Tazminatının bazı aylarda da farklı oranlarda verildiği tespit edildi.

              

01.01.2014-30.03.2014:

Sosyal Denge Tazminatının aylık tavan tutarı en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) yüzde 100’ünün ilgili dönemdeki memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak brüt tutar tüm personele eşit ödeme yapıldı.

 

30.06.2014-31.12.2015:

Genel Sekreter ve Yardımcıları, Genel Müdür ve Yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, İç Denetim Kurulu Başkanı, 1. Hukuk Müşaviri ve Daire Başkanlarına en yüksek devlet memuru aylığının brüt tutarının yüzde 100’ü verildi. Diğer personele performans kriterleri esas alınarak ortaya çıkan puan durumuna (20-40-60-80-100) göre ödeme yapıldı.

 

15.06.2017-31.12.2017:

Şube Müdürlerine en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) yüzde 100’ü oranında ödenirken, diğer personele en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) yüzde 50’si oranında ödendi.

 

01.01.2018-31.03.2019:

Genel Sekreter ve Yardımcıları, Genel Müdür ve Yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, İç Denetim Kurulu Başkanı, 1. Hukuk Müşaviri, Daire Başkanları, Şube Müdürleri ve Özel Kalem Müdürüne en yüksek devlet memuru aylığının brüt tutarının yüzde 75’i oranında verilirken, diğer personele en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) yüzde 50’si oranında ödeme yapıldı.


Bu Haber 460419 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir
Kapat İlginizi Çekebilir
CHP’de; ERZURUM SKANDALI .. 5 Oy fark ile Başkan seçilen Bülent Oğuz, resmi olarak CHP Erzurum İl Başkanı gözüküyor ama kendisi İzmir’de yaşıyor.. Ve İl binası alımında ki usulsüzlük iddiaları var
CHP’de; ERZURUM SKANDALI .. 5 Oy fark ile Başkan seçilen Bülent Oğuz, resmi olarak CHP Erzurum İl Başkanı gözüküyor ama kendisi İzmir’de yaşıyor.. Ve İl binası alımında ki usulsüzlük iddiaları var
Öğretmen; Güler Öztaşkın, herkesimin okuyacağı Kitabını çıkardı.. Kadına; psikolojik baskılarda ki sabrın soncu “Cinnet Kafesi” kitabında
Öğretmen; Güler Öztaşkın, herkesimin okuyacağı Kitabını çıkardı.. Kadına; psikolojik baskılarda ki sabrın soncu “Cinnet Kafesi” kitabında
Abdullatif Şener'in bu sözleri Mahkemede sonuçlanabilir :
Abdullatif Şener'in bu sözleri Mahkemede sonuçlanabilir : "Vatandaş nefes alamaz hale geldi.. Türkiye'nin; Erdoğan ve ailesini artık taşıyacak hali kalmadı