http://www.haber2000.com/
» ANKARA EMLAKÇILAR ODASI; ÜYELERİNE HUKUKİ ARABULUCULIK EĞİTİMİ VERDİ.

ANKARA EMLAKÇILAR ODASI; ÜYELERİNE HUKUKİ ARABULUCULIK EĞİTİMİ VERDİ.

Yakın zamanda resmen hayatımız girecek olan “Sektörel Arabuluculuk” konusunda Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası bir ilki daha gerçekleştirdi ve üyelerini eğitimden geçirdi. 700’ü aşkın üyenin katıldığı programdan sonra katılımcılara arabuluculuk eğitim sertifikaları verildi.
Paylas
ANKARA EMLAKÇILAR ODASI; ÜYELERİNE HUKUKİ ARABULUCULIK EĞİTİMİ VERDİ.
Ekonomi - 06 Mayıs 2023, Cumartesi 00:00:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 ATEM, bir ilki daha gerçekleştirdi

 

700’ü aşkın üyenin katıldığı programdan sonra katılımcılara arabuluculuk eğitim sertifikaları verildi.

 

Yakın zamanda resmen hayatımız girecek olan “Sektörel Arabuluculuk” konusunda Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası bir ilki daha gerçekleştirdi ve üyelerini eğitimden geçirdi.

 

700’ü aşkın üyenin katıldığı programdan sonra katılımcılara arabuluculuk eğitim sertifikaları verildi.

 

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, üyeleri mesleki anlamda bilgilendirme ve geliştirmenin en önemli görevleri arasında olduğunu ifade ederek;

 

 “Sektörel arabuluculuk çalışmalarının ilk uygulama alanı olarak emlak sektöründe arabuluculuk uygulamalarının yaygınlaştırılmasında ATEM olarak lokomotif görev üstleniyoruz.

 

Çünkü biz biliyoruz ki, emlak sektöründe arabuluculuk çalışmalarının yaygınlaştırılması ile mesleki dayanışma, sektör yönetiminin üyelerine hizmeti, meslek itibarının yükselmesi, emlakçı saygınlığının arttırılması sağlanmış olacaktır” dedi.

 

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası’nın sektörel arabuluculuk eğitimi Etimesgut’taki Türk Tarih Müzesi Konferans Salonunda Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel de katıldı ve yoğun bir ilgi gördü.

 

HEDEF YENİ BİR VİZYON

 

Programın açılış konuşmasını yapan Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, göreve geldikleri 16 ayda iklimi değiştirerek, yeni bir vizyonu hedefleyerek yollarına devam ettiklerini bildirdi.

 

Üyelerini mesleki anlamda bilgilendirmek ve geliştirmenin en önemli görevlerinden olduğunu düşündüklerini ifade eden Başkan Hakan Akçam, eğitime önem veren başkan olmaya devam edeceğine dikkat çekti.

 

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam konuşmasını şöyle sürdürdü;

 

“Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından biri olan arabuluculuk, esasında öteden beri var olan, özünde uzlaşma kültürünü barındıran ve geçmişimizde de uygulanan bir sistemdir.

 

Ahilik teşkilatı 800 yıl öncesinden başlamak üzere esnaflarımız arasında barışa katkı sağlamıştır. Ülkemizde ise 2013 yılında uygulanmaya başlanan ve uyuşmazlıkların daha az masrafla ve daha hızlı sürede çözümlenmesini sağlayan bir alternatif uyuşmazlık yöntemi olan arabuluculuğun son yıllarda farkındalığı artmış ve kullanımı yaygınlaşmıştır.

 

Arabuluculuğun vatandaşlarımız ve iş dünyası nezdinde benimsenmesi sağlanarak ülkemizde uzlaşı kültürünün oluşturulmasına da önemli ölçüde katkı sunulmuştur.

 

EMLAK SEKTÖRÜNDE ARABULUCULUK

 

Öte yandan; hukuk sistemimizde dava şartı arabuluculuk sisteminin yaygınlaştırılması, uyuşmazlıkların türüne göre ilgili alanlarda uzman arabulucular desteğiyle çözümlenmesini gerekli kılmıştır.

 

Bu düşüncelerden hareketle, sektörel arabuluculuk uygulamalarının geliştirilmesinin faydalı olacağı ve sektörel arabuluculuk çalışmalarının ilk uygulama alanı olarak Emlak Sektöründe Arabuluculuk uygulamalarının yaygınlaştırılmasında ATEM olarak lokomotif görev üstleniyoruz.

 

Çünkü biz biliyoruz ki, Emlak Sektöründe Arabuluculuk çalışmalarının yaygınlaştırılması ile mesleki dayanışma, sektör yönetiminin üyelerine hizmeti, meslek itibarının yükselmesi, emlakçı saygınlığının arttırılması sağlanmış olacaktır.

 

ÖNCELİKLİ ŞARTI EMLAK YASASI

 

Arabuluculuk ve sektörümüzde yapılacak tüm çalışmaların sağlıklı olarak yürütülebilmesinin öncelikli şartı yasamızın çıkartılmasıdır. Odamızın kuruluşundan itibaren Emlak Yasamızın çıkartılması hedeflenmiş ancak bugüne kadar sağlanamamıştır.

 

Şimdi bize düşen görev bu dönemde öncelikle Emlak Yasamıza ilişkin çalışmaları bir an önce bitirerek Yasamızın çıkartılmasını sağlamaktır.

 

Emlak Yasamız ile Emlak Müşavirliği meslek dalı olarak düzene girecektir. Yeni istihdam alanı oluşacaktır. Devlet vergi, harç, döner sermaye adı altında gelirlerini arttıracaktır. Emlak Müşavirliği mesleğini meslek mensubu olanlar yapacakları için mesleki disiplin sağlanmış olacaktır.

 

Tapu ve Kadastro birimlerinin asıl işlevlerini yerine getirme yönünde yüklerinde hafifleme olacaktır. Emlak Sektörü güven endeksi yükselecektir. Kayıt altına alınacak olan sektörden elde edilecek gelir ekonomiye katkı sağlayacaktır.

 

Bununla birlikte asıl üstlendiğimiz misyon meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm yolları aramak haklarını korumak olmuştur. Bu bağlamda sektörel arabulucuk ta Türkiye’de bir ilk olacak Emlak Sektöründe arabuluculuğa çok önem veriyoruz.”

 

PROGRAMA KATKI VERENLERE TEŞEKKÜR

 

Başkan Hakan Akçam, konularında profesyonel isimlerin tüm detayları anlatacaklarını bildirerek programda sektöre katkı veren Av. Arabulucu Yakup Erikel, Av. Arabulucu İlhan Yetişgin, Av. Arabulucu -Havva Hacınecipoğlu ve Av. Arabulucu Kürşat Karacabey’e teşekkür etti.

Bir 8 kişi ve şunu diyen bir yazı 'ANKARA TÜM EMLAKÇILAR MESLEK ODASI HATIRA ORMANI TE 2022' görseli olabilir


Bu Haber 44836 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...
GÜNLERDİR BİRİLERİ TARAFINDAN “KELİME CAMBAZLIĞI” İLE ÇAMUR VE İFTİRA MALZEMESİ OLARAK KULLANILAN “ANKARALI TRAVESTİ OKŞAN” GERÇEĞİ. İşte SES kayıtları

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir