https://www.facebook.com/profile.php?id=100006750075542
http://www.haber2000.com/
» DİYANET'te KURUL KARARI SKANDALI

DİYANET'te KURUL KARARI SKANDALI

Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılı Kurum İdari Kurulu Kararları imzalanarak sendikalara gönderildi. Din-Bir-Sen tarafından incelenen Kurum İdari Kurulu Kararları’nın hayal kırıklığı yarattığı, altı boş kararlarla din görevlilerinin kandırıldığı belirtilerek skandal bir maddeye imza atıldığı belirtildi
Paylas
DİYANET'te KURUL KARARI  SKANDALI
https://www.facebook.com/enameha.tr/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCBTnX_kEqae9R_TKq7hLj0L81fQXI1M2drjsUTnbX1sBfEUn9xWH1huPXALcNxJwCpAuDu-PuB6uQi
Ekonomi - 07 Ocak 2016, Perşembe 18:10:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

www.haber2000.com

 

Kurul kararları tatmin edici değil, tam bir fiyaskodur.

 

Konuyla ilgili Haber Sitemize konuşan, Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılı Kurum İdari Kurulu Kararları’nın tam bir fiyasko olduğunu söyledi.

 

Din-Bir-Sen Genel Merkezi tarafından geçmişte yapılan basın açıklamalarından bazı maddelerin Kurul Kararında yer almasının sevindirici olduğunu, ancak 14 maddeden oluşan Kurum idari Kurulu Kararlarının tatmin edici olmadığına dikkat çekildi. Kurulda alınan idari kararların kâğıtta yazılı şekliyle kalmaması gerektiğini söyleyen Özdemir, geçmişte alınan Kurum İdari Kurulu Kararlarından hangisinin yerine getirildiğini sordu.

 

Kurul’a öneri sunulmadığını anlıyoruz.

 

Din görevlilerinin sorunları 14 maddeden mi ibaret, diyen Özdemir şunları söyledi: “Hizmet İçi Eğitim Kursları din görevlileri için zûl haline gelmiştir. Fahri ve kadrolu görev yapan Kur’an Kursu Öğreticilerinin maaş ve özlük haklarında yaşanan sıkıntılar gündeme gelmemiş, özellikle Kur’an Kurslarının pek çok sorunu varken biri bile görüşülmemiş. 2015 yılında 21 ilde yapılarak din görevlilerini hem maddi hem manevi açıdan sıkıntıya sokan MBTS sınavlarıyla ilgili sorunlar görüşülmemiş.

 

İLİTAM’ın sadece din görevlileriyle sınırlı olması hususunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çalışma başlatması için herhangi bir görüş ve öneri sunulmamış. Hâlâ muallâkta olan rotasyonun son durumu nedir? Müftülüklerde din görevlilerini azarlayarak aşağılayan idarecilerin tarafsız, adil ve hoşgörülü olması konusunda bir öneri sunulmamış. Atamalarda adil olunması ve liyakat esası getirilmesi için bir öneri sunulmamış. Diyanet iş kolunda hizmet veren sendikalar, atamalarda adalet ve liyakat isteklerini açıklamalarına rağmen gündeme alınmamış. Murakıpların maaş ve özlük haklarındaki kayıplar gündeme getirilmemiş.

 

Burada sayamadığımız ve Diyanet teşkilatlarında çalışan bütün personelin maaş ve özlük haklarında yaşanan sıkıntılar nedeniyle çalışma barışı ve huzurunun bozulduğunu, ancak Kurum İdari Kurulu’nda bunların dikkate alınmadığını görüyoruz. İlgililere soruyorum; Kurul da çay içip sohbet mi yaptınız?”

 

Skandal maddeyle ilgili Anayasa ve yasalar ne diyor?

 

Kurul Kararlarının 13. Maddesi tam bir skandal. Yetkili sendika kendini öne çıkarmak ve kuruma reklamını yaptırmak için çalışmış, diyen Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Hem yetkili sendika hem de Diyanet, “Kurum İdari Kurulu Toplantı Kararlarının, kararları alan taraflarında açıklanarak aylık mutat toplantılarda okunması,”  maddesine imza atarak 4688 Sayılı yasaya ve Anayasa’nın 10. Maddesine muhalefet etmişlerdir.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yetkililerinin böyle skandal bir maddeye imza atmış olmalarını esefle ve şaşkınlıkla karşılıyor ve kendilerini kınıyoruz, diyerek şunları söyledi: “4688 Sayılı Yasa da ‘Kurum idarî kurulları Madde 22 – Kurum düzeyinde kamu görevlilerinin çalışma koşulları ve kanunların kamu görevlilerine eşit uygulanması konularında görüş bildirmek üzere, eşit sayıda kamu işveren vekili ile en çok üyeye sahip sendikaca, üyeleriarasından belirlenen temsilcilerin katıldığı kurum idarî kurulları oluşturulur. Bu kurullar yılda iki kez toplanır.’ der.

 

Anayasa’nın 10. Maddesinde ise; “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

 

 

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

 

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.”

 

Yetkili sendika ile Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcileri baş başa verip yetkili sendika lehine nasıl karar alabiliriz diye çalışmış! Bu konuyu mahkemeye taşıyacağız. Bu haksızlığa göz yummayacağız. Sendikal çalışmalarda adil davranmayanın, hakkaniyetli olmayanların gözünün yaşına bakmayacağız. Ortada çok ciddi bir hukuk ihlali var. Diyanet camiası bu haksızlıkları görerek tavrını belirlemek zorundadır. Diyanet teşkilatlarında çalışan bütün görevlilerin huzurunda açıkça söylüyorum; Diyanet İşleri Başkanlığı ve yetkili sendika temsilcileri günü kurtarmak için toplanmış! Yapılan bir şey yok!”


Bu Haber 1156799 Defa Okunmuştur

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Haber Arşivi

ÇOK OKUNANLAR

Hava Durumuİçerik Yükleniyor...

SON EKLENENLER

FaceBook

Haber Ara

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber 2000- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber 2000 Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin millitaraf@hotmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir
Kapat İlginizi Çekebilir
CHP’li Av. Erdoğan Kılıç’tan, toplumsal barış adına anlamlı öneri : “Gelin; bir günlüğüne ALEVİ olunuz, Azken, çokların baskısını hissediniz ve gönülden sahip çıkınız”
CHP’li Av. Erdoğan Kılıç’tan, toplumsal barış adına anlamlı öneri : “Gelin; bir günlüğüne ALEVİ olunuz, Azken, çokların baskısını hissediniz ve gönülden sahip çıkınız”
Ankara Emniyet Müdürlüğünde büyük Operasyon.. 10 İl Emniyet Müdür yardımcısı, 13 Şube Müdür ve 14 İlçe emniyet müdürünün görev yerleri değişti..İşte o değişimler
Ankara Emniyet Müdürlüğünde büyük Operasyon.. 10 İl Emniyet Müdür yardımcısı, 13 Şube Müdür ve 14 İlçe emniyet müdürünün görev yerleri değişti..İşte o değişimler
Bakan Albayrak'ın; McKinsey çelişkisi.. Mckinsey ile işbirliği yapmış, eleştirenleri de ihanetle suçlamıştı..Şimdi de diyor ki;
Bakan Albayrak'ın; McKinsey çelişkisi.. Mckinsey ile işbirliği yapmış, eleştirenleri de ihanetle suçlamıştı..Şimdi de diyor ki; "Kinsey'in, IMF ile ne farkı var